Kronika Wydarzeń Bieżących

Zbigniew Nosowski, 2022. Fot. Więź

Na stronie od 2022-10-14

14/10/2022 r.

Już nie „gaudium et spes”? Kościół w dialogu ze światem po soborze

60. lat temu rozpoczął się Sobór Watykański II.
"Uzasadnieniem soborowego podejścia do świata nie jest żadna polityczna poprawność czy choćby troska o większą skuteczność ewangelizacji. Taka strategia działania Kościoła to przede wszystkim naśladowanie postawy Boga wobec człowieka..." Zbigniew Nosowski
Tekst pochodzi z książki „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”. Powstał w oparciu o referaty wygłoszone 1 czerwca 2012 r. na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie oraz 25 listopada 2012 r. w warszawskim kościele św. Marcina na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej

Steven Reece, założyciel amerykańskiej fundacji, która powstała w 2010 roku

Na stronie od 2022-10-13

13/10/2022 r.

Baptysta, pastor Steven D. Reece i fundacja Matzevah

Od szesnastu lat kieruje działaniami amerykańskich baptystów na żydowskich cmentarzach w Polsce. Co roku przyjeżdżają do naszego kraju, aby porządkować kolejna miejsca.
Założył fundację Matzevah, która kontynuuje te działania w różnych miejscach Polski

Na stronie od 2022-10-13

13/10/2022 r.

W brzuchu wieloryba, czyli wejście w głębię narracji biblijnych.
GRUPA BIBLIJNA w KIK

Serdeczne zapraszenie do wszystkich, którzy chcą pójść o krok dalej w czytaniu i rozumieniu Pisma Świętego poprzez wsłuchanie się w tradycję chrześcijańską i żydowską oraz kontekst historyczny tekstów biblijnych.
Spotkania Grupy odbywać się będą w czwartki co dwa tygodnie w wersji hybrydowej, w lokalu Klubu i przez ZOOMa.

Abp Grzegorz Ryś

Na stronie od 2022-10-13

12/10/2022 r.

Abp Grzegorz Ryś przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

11 i 12 października biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Grzegorz Ryś zastąpił bpa Rafała Markowskiego w roli Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego oraz Przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.
Biskupowi Rafałowi Markowskiemu serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i otwartość, a arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi życzymy powodzenia w nowej roli, deklarując przy okazji gotowość do współdziałania!

Halina Radacz została ordynowana na księdza w kościele ewangelicko-augsburskim (Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl)

Na stronie od 2022-10-12

12/10/2022 r.

Ks. Halina Radacz: Krzyż nie może być symbolem walki politycznej

Agata Szczygielska-Jakubowska: Nie sposób nie zapytać o ostatnią inicjatywę pana ministra Ziobry i Solidarnej Polski, specjalną ustawę w obronie katolików przed... no właśnie, przed kim?
Ks. Halina Radacz: Prawdopodobnie przed nimi samymi. Może przed osobami typu pana Ziobry? Osoby prawdziwie wierzące nie muszą w taki sposób się bronić. Tak samo, zawsze powtarzam - krzyż się sam obroni, nie trzeba go bronić. Jeżeli chcemy robić jakieś sztuczne podziały, nastawiać jednych przeciwko drugim, no to tak to właśnie wygląda.

Obraz zatytułowany Simchat Tora (heb. Radość Tory) namalowany został przez Tadeusza Popiela pod koniec XIX w.

Na stronie od 2022-10-10

17/10/2022 r.

Wieczór 17. pażdziernika 2022: u Żydów Święto - Radość Tory, Simchat Tora שִׂמְחַת תּוֹרָה 5783

Ze zmierzchem 17. października 2022 u Żydów w diasporze: Simchat Tora - Radość Tory. W Izraelu już dzień wcześniej.
...To święto jest i symboliczną i dosłowną manifestacją tego jak ważna jest dla Żydów Tora i że jej czytanie jest procesem nieskończonym – nigdy tak naprawdę nie rozstajemy się z naszą Księga, nigdy nie zamykamy jej definitywnie.
Hag Sameach!

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2022-10-10

10/10/2022 r.

MAŁGORZATA KORDOWICZ: WYBIERZ ŻYCIE

Ci, którzy go nie posłuchali, wybierając drugą drogę, w końcu pobłądzili. Tak też było z Mojżeszem, który powiedział Izraelowi otwarcie: „Życie i śmierć składam przed tobą, błogosławieństwo i przekleństwo; wybierz życie”.

Drugi sobór nicejski. Ikonoklazm i ostatni wspólny sobór Kościoła. Cesarzowa Irena i jej syn Konstantyn VI na XV-wiecznym fresku Źródło: Wikimedia Commons

Na stronie od 2022-10-10

10/10/2022 r.

CZAS NA NOWY SOBÓR?

A może Watykański II był jednak ostatnim? Chyba żeby pomyśleć o soborze bez hierarchicznej struktury na kształt piramidy.

Noc ciemna Kościoła

Na stronie od 2022-10-09

13/07/2022 r.

„Półprzewodnik po nocy ciemnej”

Jak się nie poobijać w ciemności? Czy zawsze można ufać zmysłom? Czym różnią się wskazówki orientacyjne od punktów orientacyjnych? Jakie funkcje pełni biała laska? A w tle tej rozmowy o drodze niewidomych przez ciemność wciąż nasuwają się skojarzenia z ciemną nocą Kościoła.
Jak iść przez noc ciemną Kościoła.

Di Bradley Dennien|Shutterstock

Na stronie od 2022-10-09

09/10/2022 r.

Przychodzący z daleka do Boga często zawstydzają swą wiarą tych, którzy są blisko

Historię Syryjczyka Naamana przywołał – po dziewięciu stuleciach – sam Pan Jezus. W rodzinnej synagodze w Nazarecie, ku zgorszeniu i oburzeniu zebranych, ukazał go – obcego i poganina – jako człowieka prawdziwie wierzącego. Bowiem przychodzący z daleka do Boga często zawstydzają swą wiarą tych, którym wydaje się, że są najbliżej Niego.

Nagroda Ratzingera

Na stronie od 2022-10-07

07/10/2022 r.

Nagroda Ratzingera po raz pierwszy przyznana niechrześcijaninowi

To specjalne wyróżnienie przyznawane jest osobom o szczególnym wkładzie w dziedzinie publikacji, badań naukowych albo sztuki inspirowanej chrześcijaństwem. Otrzymywali je już niekatolicy, ale obecnie po raz pierwszy dostanie je osoba nieochrzczona – amerykański Żyd, prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler. Równocześnie nagrodzony zostanie francuski jezuita, o. Michel Fédou.

Hazon sukkah

Na stronie od 2022-10-06

09/10/2022 r.

U Żydów Sukot: już 9 października, po zachodzie słońca

Jesienne święto Sukot w kalendarzu żydowskim wypada w dniach 15-21 miesiąca Tiszrej, w kalendarzu gregoriańskim to święto ruchome na przestrzeni września i października. W tym roku: z wieczora 9 po wieczór 16 października 2022.
Sukot trwa siedem dni i zamyka je Hoszana Raba (pl. Wielka Hosanna), ostatni najbardziej uroczysty dzień święta. Bezpośrednio po Sukot następują święta Szmini Aceret (pl. Zgromadzenie Ósmego Dnia) i Simchat Tora (pl. Radość Tory).

Upamiętnienie Wilhelma Hosenfelda

Na stronie od 2022-10-06

26/09/2022 r.

Wilhelm Hosenfeld upamiętniony w Ogrodzie Sprawiedliwych

26 września odbyła się w Ogrodzie Sprawiedliwych organizowana przez Dom Spotkań z Historią uroczystość zasadzenia drzewka i odsłonięcia pamiątkowego kamienia dla upamiętnienia osób, które ratowały życie innych lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.