Kronika Wydarzeń Bieżących

Stanisław Krajewski

Na stronie od 2020-05-17

24/05/2024 r.

Nieustająca aktualność Tory (Behar – Bechukotaj)

Rok jubileuszowy, pięćdziesiąty, po siedmiokroć siedmiu latach, jest jeszcze bardziej radykalnie antyekonomiczny: „każdy powróci do swej własności”. Ziemia wraca do pierwotnych właścicieli, czyli handel ziemią, wówczas dobrem najcenniejszym, jest prowizoryczny. Ponadto hebrajscy niewolnicy odzyskują wolność. Uwolnienie niewolników jest całkowicie sprzeczne z ówczesnymi wymaganiami ekonomii. /Stanisław Krajewski/

Prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Na stronie od 2020-05-14

18/05/2020 r.

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

Także w przyszłości Jan Paweł II będzie postrzegany jako wielka postać dialogu międzyreligijnego – ocenia w rozmowie z KAI prof. Stanisław Krajewski. Wyraża nadzieję, że to przesłanie papieża Wojtyły “zostanie naprawdę przyjęte”. Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej zauważa, że częścią nauczania Jana Pawła II o wielkich religiach jest nauczanie szacunku dla judaizmu.

Marcin Kącki - Oświęcim. Czarna zima. Okładka

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

Oświęcim. Czarna zima

Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć? To pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego Białegostoku, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki. /Znak Literanova/

Rzym - panorama

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

QUARANTINED FAITH

This documentary is a testament to how they maintain resilience and connectedness, and how the crisis has called them to draw more deeply on their spiritual resources.

Otwarta książka - lektura

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

Polacy i Żydzi w czasie II wojny światowej

Łukasz Jasina - Polacy i Żydzi w czasie II wojny światowej w „Polin. Studies in Polish Jewry”. Seria wydawnicza Analizy Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Tom 13. Pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego i Andrzeja Gila. Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lublin 2006. ISBN 83-60695-05-9. "Rocznik naukowy „Polin” – poświęcony historii Żydów polskich – stanowi antytezę stereotypowego podejścia do kwestii relacji polsko-żydowskich. Wydawany jest już od dwudziestu lat, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w Stanach Zjednoczonych."

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" - fragment logo

Na stronie od 2020-05-13

13/05/2020 r.

Raport o wirusie nienawiści

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało swój najnowszy RAPORT pt. ‘Wirus nienawiści: Brunatna Księga czasu epidemii’. Dokumentuje on akty rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, do jakich doszło w kontekście koronawirusa w Polsce w ostatnich tygodniach i miesiącach.

Stanisław Krajewski

Na stronie od 2020-05-10

10/05/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Emor)

"...choć w dosłownej treści wersetów o świętach, zawartych w 23 rozdziale nie znajduję spraw wyraźnie aktualnych, to jednak wskazują one na coś bardzo istotnego dla nas wszystkich, coś, co jest bardzo na czasie. Mowa jest tam o sposobie obchodzenia kolejnych świąt – np. kiedy nie pracować, jakie składać ofiary..." - Stanisław Krajewski

Augustyna Bea i  Abraham J. Heschl

Na stronie od 2020-05-10

27/04/2020 r.

Stanisław Obirek - Jezuicki Kadisz

Jesuit Kaddish - Jesuits, Jews, and Holocaust Remembrance by James Bernauer, S.J University of Notre Dame Press.
Stanisław Obirek pisze - "Chodzi o to, że mimo rozpowszechnionego przekonania, że chrześcijaństwo odniosło zwycięstwo nad barbarzyństwem, przy bliższym i dokładniejszym spojrzeniu, okazuje się, że to w nim samym sporo tego barbarzyństwa się znajdowało".

Abp Grzegorz Ryś, „W Kościele jest miejsce dla wszystkich”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2020  fragment okładki

Na stronie od 2020-05-10

07/05/2020 r.

W Kościele jest miejsce dla wszystkich

Spotkanie z innym to egzamin, w którym liturgia, instytucje i wierzenia nabierają znaczenia – mówił Krzysztof Michalski. – Nie jestem przekonany, że to sprawdzian najważniejszy. Wiara nie jest tylko relacją do człowieka. Jest też relacją do Boga – odpowiadał mu ks. Grzegorz Ryś.

.Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing Lother Spurzem/wikimedia CC BY SA 2.0

Na stronie od 2020-05-08

30/04/2020 r.

Historyczny dokument niemieckich biskupów o II wojnie światowej

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej katoliccy biskupi Niemiec dokonali krytycznej oceny zachowań swoich poprzedników w tamtym czasie. – W tej kwestii istnieje nie tylko luka w pamięci, ale także “luka w przyznaniu się” – powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, prezentując dokument biskupów na wideokonferencji.

Ks. Manfred Deselaers

Na stronie od 2020-05-08

30/04/2020 r.

Ks. Manfred Deselaers - Drodzy przyjaciele w Polsce, Rosji, Ukrainie....

Drodzy przyjaciele w Polsce, Rosji, Ukrainie, Holandii, Francji, Anglii, Irlandii, Izraelu, USA i gdziekolwiek indziej, 75. rocznicy końca II. Wojna światowa dziękuję Bogu, że Niemcy przegrały wtedy wojnę. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. A przede wszystkim dziękuję wam, że możemy być przyjaciółmi. To wielka misja. Chciałbym wspólnie z wami kształtować świat, w którym możemy sobie ufać. Wasz Manfred

Elijah Interfaith Institute - Entering solitude and the space of introspection

Na stronie od 2020-05-05

07/05/2020 r.

Entering solitude and the space of introspection - A Ramadan Special

This session's topic will be related to Ramadan and touches on the concerns of COVID-19 as well. We have accordingly chosen the theme of "entering solitude and the space of introspection" as the theme of the session. As it turns out, Jerusalem is coming out of solitude. But the lessons of solitude remain, as does the need for solitude in one's life.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2020-05-05

03/05/2020 r.

ICCJ poleca do przeczytania w maju

New articles are available on JCRelations.net: May contributions in English, German, French, and Spanish are online.