Kronika Wydarzeń Bieżących

abp Grzegorz Ryś

Na stronie od 2023-04-19

19/04/2023 r.

Słowo Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem na 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

Posłuszny temu przykazaniu – które jest nam: Żydom i chrześcijanom wspólne – chcę wypowiedzieć Wam, drodzy Siostry i Bracia Żydzi, zapadający osiemdziesiąt lat temu w „sen śmierci” – od kul na ulicach i barykadach getta, w ogniu palonych, systematycznie jeden po drugim i obracanych w ruinę domów, zabijani gazem czy zatapiani wodą w podziemnych bunkrach – chcę wypowiedzieć Wam i z Wami: „Szema Jisrael”.

Andrzej i Czesław Miłoszowie. fot. Muzeum Polin 06

Na stronie od 2023-04-19

19/04/2023 r.

„ŻYDKI SIĘ PALĄ!”. POLACY WOBEC POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

W ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ogłosiło całoroczny program „Nie bądź obojętny”. Wystawa czasowa, akcja Żonkile w sześciu miastach, działania artystyczne, konferencje naukowe, liczne warsztaty edukacyjne – to tylko część programu na rok 2023. Na portalu Polscy Sprawiedliwi zaplanowaliśmy publikację nowych opracowań popularnonaukowych na temat postaw Polaków wobec toczącego się na ich oczach powstania w getcie. W niniejszym artykule, autorstwa prof. Barbary Engelking, przeczytasz o reakcjach na tragedię getta warszawskiego w kwietniu i maju 1943 roku. Tekst pochodzi z katalogu wystawy czasowej Muzeum POLIN: „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”.

Yom HaShoah commemorates the six million Jewish lives lost during the Holocaust. This year is begins on the evening of April 17. (Africa Images via Canva Pro)

Na stronie od 2023-04-19

17/04/2023 r.

How Yom Hashoah is being marked in New York City

Yom Hashoah, or Holocaust Remembrance Day, begins this year on the evening of Monday, April 17 and lasts through Tuesday, April 18. The day is Israel’s official day of commemoration of the Holocaust and is marked by Jewish communities and congregations worldwide.
The date was chosen in 1951 to mark the anniversary on the Hebrew calendar of the Warsaw Ghetto Uprising, whose 80th anniversary is being marked this year. On April 19, 1943, German troops and police entered the ghetto to deport its surviving inhabitants to concentration camps and killing centers. Jewish insurgents fought back for nearly a month before the rebellion was crushed. (Jewish Telegraphic Agency)

PŁONĄCY BUDYNEK W GETCIE WARSZAWSKIM W KWIETNIU 1943 R. ZDJĘCIE Z RAPORTU JURGENA STROOPA "ŻYDOWSKA DZIELNICA MIESZKANIOWA NIE ISTNIEJE!", FOT. INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ

Na stronie od 2023-04-17

19/04/2023 r.

Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Muzeum POLIN

Na stronie od 2023-04-16

19/04/2023 r.

Akcja Żonkile 2023: program obchodów

Akcję Żonkile organizowaną w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dedykujemy w szczególności cywilom. Chcemy opowiedzieć o ich cichym oporze – tak samo bohaterskim jak ten z bronią w ręku.

Walking Together: Catholics with Jews in the Australian Context

Na stronie od 2023-04-14

22/03/2023 r.

Walking Together: Catholics with Jews in the Australian Context

March 22, 2023 - The Australian Catholic Bishops Conference has launched a new document to highlight Christianity’s unique relationship with Judaism and to celebrate the positive relationship the two faiths enjoy in Australia.

21. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz

Na stronie od 2023-04-14

26/06/2023 r.

21. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz

Fundacja Shalom i Centrum Kultury Jidysz zapraszają na trzytygodniowe spotkanie z językiem jidysz oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką, które odbędzie się w dniach 26 czerwca – 14 lipca 2023 (Zajęcia będą prowadzone w formie hybrydowej - stacjonarnie i online)

Czapka studencka

Na stronie od 2023-04-12

11/04/2023 r.

Apel do Rektorów i Senatów polskich uczelni o zbadanie i upamiętnienie historii gett ławkowych i innych form dyskryminacji w latach 30. XX wieku

Misją uniwersytetów jest nauka krytycznego myślenia oraz dążenie do prawdy i wychowanie kolejnych pokoleń w duchu szacunku do niej, dlatego działania podejmowane na uczelniach powinny stanowić przykład rzetelnego rozliczania się z przeszłością. Tak właśnie należy postąpić w przypadku krzywd, które dotknęły wiele osób w wyniku wprowadzenia w latach trzydziestych gett ławkowych i praktykowania innych form dyskryminacji.

Gęsia 33 miejsce pamięci!

Na stronie od 2023-04-12

12/04/2023 r.

My strażnicy pamięci i mieszkańcy Muranowa - petycja

My strażnicy pamięci i mieszkańcy Muranowa stanowczo protestujemy przeciwko stawianiu bloku na rogu al. Jana Pawła i Mordechaja Anielewicza, w miejscu, gdzie tuż spod powierzchni trawnika wychynęły fundamenty i piwnice przedwojennych kamienic żydowskiej ulicy Gęsiej.

fot. ŻIH/Forum Pierwsza forma wygrodzenia dzielnicy, róg Chłodnej i Żelaznej, zima 1939/40 r.

Na stronie od 2023-04-11

11/04/2023 r.

Getto: dzielnica wykluczenia.

Uliczne walki w styczniu 1943 r. miały decydujące znaczenie dla zmiany nastrojów w getcie. Stało się oczywiste, że Niemcy prowadzą bezwzględną akcję eksterminacyjną wszystkich Żydów i nie wolno iść z nimi na żadne koncesje, nie wolno wierzyć ani jednemu niemieckiemu słowu. Styczniowa samoobrona przełamała barierę strachu przed Niemcami, przywróciła pozostałym w getcie Żydom poczucie podmiotowości i sprawczości. Przestali już być tylko bezbronnymi i bezradnymi ofiarami. Między styczniem a kwietniem 1943 r. getto przygotowywało się do stawienia Niemcom zbrojnego oporu. Źródło: Jacek Leociak, Polityka, POMOCNIK HISTORYCZNY, Powstanie w getcie warszawskim

Żydowska Polska Walcząca - wydanie specjalne Tygodnika Powszechnego

Na stronie od 2023-04-11

15/03/2023 r.

ŻYDOWSKA POLSKA WALCZĄCA

Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”, „Żydowska Polska Walcząca”, na 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydanie składa się z nowych tekstów o powstaniu, fundamentalnych tekstów archiwalnych „Tygodnika”, jak również unikatowych, niepublikowanych zdjęć dokumentalnych, odnalezionych niedawno, przedstawiających tamte dramatyczne wydarzenia.