Kronika Wydarzeń Bieżących

Abp Grzegorz Ryś

Na stronie od 2022-11-02

27/10/2022 r.

Abp Ryś o podstawowym zadaniu Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

– Wszyscy się zgadzamy, że najważniejszym zadaniem Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem jest szeroko rozumiana edukacja – podkreślił abp Grzegorz Ryś, podsumowując spotkanie Komitetu, które odbyło się dziś, po raz pierwszy pod jego przewodnictwem.

Miesięcznik "Memoria" 61

Na stronie od 2022-11-01

31/10/2022 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 61 (10/2022)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Pamiątka Reformacji

Na stronie od 2022-10-30

31/10/2022 r.

U protestantów - Pamiątka Reformacji 2022

Pamiątka Reformacji. Święto to nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Luter ogłosił tezy 31 października 1517 r. w Wittenberdze zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego.

Anne-Christin Klotz, Gemeinsam gegen Deutschland

Na stronie od 2022-10-30

09/11/2022 r.

IPJS: Book launch - The Yiddish Press in Warsaw and the Rise of National-Socialism in Germany

The study presented today closes this research gap by examining how Jewish journalists who wrote for the Warsaw daily Yiddish press reacted to the events in Germany from Hitler’s rise to power up to the German invasion of Poland in 1939 on both an individual and a collective level as well as what happened to them in the months following the end of the Second Polish Republic.

Stołeczny Instytut Bublijny - logo

Na stronie od 2022-10-29

29/10/2022 r.

Stołeczny Instytut Biblijny

"Naszą misją jest stworzenie dostępu do studiowania Biblii osobom zainteresowanym poznaniem fundamentów chrześcijaństwa.
Treści prezentowane w ramach SIB nie stanowią oficjalnego nauczania żadnego z kościołów. Wykładowcy - wybitni bibliści, chrześcijanie różnych wyznań. Wspólnym fundamentem, który łączy wykładowców i słuchaczy jest szacunek do Biblii."

Festiwal Kamera Dawida

Na stronie od 2022-10-28

14/11/2022 r.

20.EDYCJA FESTIWALU: "Kamera Dawida"

Ceremonię otwarcia tej wyjątkowej jubileuszowej odsłony festiwalu uświetni warszawska premiera filmu "UKOS ŚWIATŁA" w reż. Wojciecha Szumowskiego. Pokaz odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 14 XI 2022, 20:00.
Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu.

First Things - logo

Na stronie od 2022-10-27

27/10/2022 r.

HOW TO READ THE CURSING PSALMS

The so-called “Cursing Psalms,” in which the Psalmist prays for the destruction of his enemies, are difficult passages for modern readers, who recognize a sharp contrast between the harsh words and the Christian call to “love your enemies and pray for those who persecute you” (Matt. 5:44). There is a way to misinterpret these psalms, but there is also a key to understanding them, a key that may illuminate the whole Psalter.

POLIN - konferencja

Na stronie od 2022-10-26

27/11/2022 r.

Konferencja naukowa: Akcja "Reinhardt" i zagłada Żydów polskich

Międzynarodowa konferencja zorganizowana w 80. rocznicę nazistowskiej akcji "Reinhardt" ma na celu prezentację najnowszych badań nad zagładą Żydów polskich. Chociaż jej centralnym tematem pozostaje operacja przeprowadzona w latach 1942-1943 przez niemieckiego okupanta, interesuje nas szerszy proces bezpośredniej zagłady Żydów w okresie 1941-1945 na całym przedwojennym terytorium II RP.
27-29 listopada 2022, Muzeum POLIN

Konferencja GEOP

Na stronie od 2022-10-26

26/10/2022 r.

GEOP

GEOP wspiera organizację międzynarodowych, multidyscyplinarnych konferencji z zakresu kultury i historii Żydów, muzeologii, studiów nad pamięcią.

Nagroda „Pontifici-Budowniczemu Mostów”

Na stronie od 2022-10-25

24/10/2022 r.

Każda osoba pomagająca na granicy polsko-białoruskiej PONTIFEXEM 2022!

Laureatem XVII edycji Nagrody „Pontifici-Budowniczemu Mostów”, przyznawanej przez warszawski Klub Inteligencji Katolickiej „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich“, została każda Osoba Pomagająca na granicy polsko-białoruskiej.

The Cry for Peace, sant'Egidio, Pope

Na stronie od 2022-10-24

23/10/2022 r.

The Cry for Peace

"The Cry for Peace" ended with the final ceremony at the Colosseum in the presence of Pope Francis and representatives of the world religions. The different religions gathered for prayer, each in their own place to invoke peace according to their different traditions. The Christians prayed together inside the amphitheatre. In front of the Colosseum the religions gathered for the Final Ceremony.

Benedykt XVI

Na stronie od 2022-10-21

21/10/2022 r.

Benedykt XVI: II Sobór Watykański był sensowny i konieczny

Najnowszy list Benedykta XVI. Papież-senior napisał w nim co myśli o Soborze Watykańskim II.
W rzeczywistości nowy sobór okazał się nie tylko sensowny, ale i konieczny. Po raz pierwszy ukazała się w swej radykalności kwestia teologii religii. To samo dotyczy relacji między wiarą a światem czystego rozumu. Oba tematy nie były wcześniej postrzegane w ten sposób. To wyjaśnia, dlaczego Vaticanum II początkowo groziło bardziej zachwianiem i wstrząsem Kościoła, niż nadaniem mu nowej jasności w jego misji. W międzyczasie stopniowo stawała się oczywista potrzeba przeformułowania pytania o naturę i misję Kościoła. W ten sposób powoli ujawnia się także pozytywna moc Soboru. (KAI)

Jerzy Sojka. Fot. LWF / Albin Hillert

Na stronie od 2022-10-21

21/10/2022 r.

Jerzy Sojka: Wiara nie usprawiedliwia poczucia wyższości wobec niewierzących

Boga spotykamy jak Jan, gdy stał pod krzyżem i patrzył na skatowanego, umierającego człowieka. To absurdalny obraz. Ale ta absurdalność jest uwalniająca – mówi luterański teolog Jerzy Sojka w podcaście „Pomiędzy”.
– My wszyscy: wierzący, postwierzący i ci, których nazywamy niewierzącymi, posiadamy to samo doświadczenie egzystencjalne. Jako wierzący czytam swoje doświadczenie przez pryzmat wiary rozumianej jako zaufanie, ale to nie znaczy, że moje odczytanie jest lepsze od innych. Warto pamiętać, że doświadczenie bezsensu klepie nas wszystkich w ramię

First Things logo

Na stronie od 2022-10-20

19/10/2022 r.

WHY VATICAN II WAS NECESSARY

... why the Council was necessary. That question is often raised today by young Catholics who, unsettled by the excessive ecclesiastical air turbulence over the past decade and generally ill-informed about the pre-conciliar Church, imagine that everything in Catholicism was copacetic until John XXIII made the fatal mistake of summoning an ecumenical council. That, however, was not the view of some quite orthodox Catholic leaders in the decade before Vatican II. George Weigel.