Kronika Wydarzeń Bieżących

International Holocaust Remembrance Day -- Virtual Commemoration from Auschwitz

Na stronie od 2021-01-27

27/01/2021 r.

International Holocaust Remembrance Day -- Virtual Commemoration from Auschwitz

Join us at 9AM EST/3PM CET on Wednesday, 27 January -- International Holocaust Remembrance Day--for an online commemoration event, in partnership with the Auschwitz Birkenau State Museum featuring World Jewish Congress President Ronald S. Lauder; Dr. Piotr Cywinski, Director of the Auschwitz Birkenau State Museum; survivor of Auschwitz-Birkenau, Mrs. Tova Friedman, H.E. Mr. Andrzej Duda, President of the Republic of Poland; H.E. Dr. Frank-Walter Steinmeier, President of the Federal Republic of Germany; and H.E. Mr. Reuven Rivlin, President of the State of Israel.
World Jewish Congress

mogiłe Wolbrom

Na stronie od 2021-01-26

25/01/2021 r.

Uroczystość na odnowionym cmentarzu ofiar Holokaustu w Wolbromiu – 25 stycznia 2021

Staraniem Oddziału IPN w Krakowie i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odnowiono cmentarz wojenny ofiar Holokaustu w Wolbromiu, gdzie spoczywają Żydzi zamordowani we wrześniu 1942 r. przez Niemców. 25 stycznia 2021 r. odbyła się uroczystość z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy.

Our liberation

Na stronie od 2021-01-26

25/01/2021 r.

Our Liberation: Stories of Holocaust Survivors’ Road to Freedom

In honor of International Holocaust Remembrance Day, the International March of the Living and the March of the Living Digital Archive invite you to join us on Wednesday, January 27, 2021, for the premiere of the film “Our Liberation: Stories of Holocaust Survivors’ Road to Freedom“. Click on the video player below to watch the film.

16. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - Warszawa

Na stronie od 2021-01-26

27/01/2021 r.

16. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - Warszawa

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia w formule online. Rozpoczną się o godzinie 13.00 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie głos zabiorą: Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Gołda Tencer – Dyrektorka Teatru Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Dalej jest noc - losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

Na stronie od 2021-01-26

26/01/2021 r.

O Esterze Siemiatyckiej, sołtysie Edwardzie Malinowskim i procesach sądowych

W związku z pojawiającymi się w niektórych mediach dezinformacjami związanymi z procesem wytoczonym prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu - redaktorom i współautorom tomów "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" udostępniamy przygotowany przez prof. Barbarę Engelking artykuł, w którym autorka metodycznie, krok po kroku wykłada wszelkie zagadnienia związane z opisaną przez nią historią, analizą źródeł oraz samym pozwem.

XI Przykazanie: Nie bądź obojętny – dyskusja

Na stronie od 2021-01-26

27/01/2021 r.

XI Przykazanie: Nie bądź obojętny – dyskusja

Co dla dzisiejszego społeczeństwa znaczy nie być obojętnym i jak korzystać z nauk płynących z historii? Rozmowa w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-01-25

25/01/2021 r.

Bezimienne

Midrasz mówi nam, że gdyby nie Miriam, Mojżesz nie zostałby w ogóle poczęty. Na rozkaz faraona, by zabijać nowo narodzonych hebrajskich chłopców, mężczyźni reagują odsunięciem się od żon. Mała Miriam mówi wtedy ojcu, że działanie mężczyzn jest gorsze niż decyzja samego faraona, gdyż władca dybie tylko na chłopców, a przez zrezygnowanych mężów nie urodzi się nikt: ani synowie, ani córki. Amram słucha swojej pięcioletniej pociechy i wraca do żony – dzięki temu Miriam i Aaron doczekują się braciszka.

Zagłada - obóz

Na stronie od 2021-01-25

25/01/2021 r.

Zagłada spowodowała traumę u wszystkich

Już po raz trzeci w naszym regionie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie (25-29 stycznia 2021). Inauguracja obchodów odbędzie się w poniedziałek 25 stycznia o godz. 10 na KUL i będzie transmitowana na profilu Facebook Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. – mówi prof. dr hab. Sławomir Żurek w związku z III Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

Na stronie od 2021-01-24

24/01/2021 r.

Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży - upamiętnienie

Ich odwaga i determinacja dawały im zarobek i alibi. Niemcy nie przypuszczali, że „papierosiarze” są Żydami. Dzieci nocowały w krzakach, ruinach, pustych piwnicach i klatkach schodowych. Czasami pomagały im polskie kobiety, dożywiały je, niekiedy dawały schronienie.