Kronika Wydarzeń Bieżących

Dietrich Bonhoeffer

Na stronie od 2020-12-07

09/12/2020 r.

Sprzeciw wobec zła na przykładzie Dietricha Bonhoeffera

Spotkanie "Sprzeciw wobec zła na przykładzie Dietricha Bonhoeffera", inicjuje Lubelskie Spotkania Powszechne organizowane przez Klub "Tygodnika Powszechnego" w Lublinie i Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Lublinie.
W debacie udział wezmą: ks. Sławomir Sikora - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie i o. Tomasz Dostatni - dominikanin. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Alfred Wierzbicki.

ks. Tomáš Halík

Na stronie od 2020-12-07

30/04/2020 r.

Chrześcijaństwo śpi

"Niektórzy uważają, że chrześcijaństwo wciąż jest na początku swoich dziejów, inni, że umiera. Ja sądzę, że chrześcijaństwo jest w trakcie sjesty, że śpi. To jednak ważny czas. Odpoczynek umożliwia podjęcie nowych zadań, pozwala pójść głębiej" - ks. Tomáš Halík

Ks. Tadeusz Guz. Fot. Nasz Dziennik / YouTube

Na stronie od 2020-12-06

06/12/2020 r.

Sprawa aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu (do grudnia 2020)

„Nie widzimy możliwości, aby punktem wyjścia spotkania była jakakolwiek akceptacja działalności Księdza Profesora we wspomnianych mediach masowych w odniesieniu do głoszonych tez dotyczących wspomnianego zagadnienia mordu rytualnego. W przekonaniu bowiem naszych mocodawców, sposób działania Księdza Profesora Tadeusza Guza może jedynie budzić głęboką troskę i zasługuje na słowa najsurowszej krytyki formułowanej po to, by uzmysłowić Księdzu Profesorowi, że Jego działanie w tym zakresie może być społecznie szkodliwe”.

Obraz przedstawiający rzekomy mord rytualny z katedry w Sandomierzu autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.)v

Na stronie od 2020-12-06

20/12/2018 r.

Oskarżanie Żydów o mordy rytualne to pomówienia

W Polsce i Europie liczne były procesy o rzekome mordy, w których sądzonych Żydów i Żydówki okrutnie torturowano, wymuszano zeznania, aby w końcu uznać ich winnymi i skazać na karę śmierci – podkreśla prof. Jacek Wijaczka, badacz historii Żydów w okresie staropolskim.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia. Zoom na trudne historie, webinar

Na stronie od 2020-12-06

13/12/2020 r.

Polacy i Żydzi: historia (nie)porozumienia. Zoom na trudne historie, webinar

"Jesteśmy dumni z polsko-żydowskiej historii i z tysiącletniej, nieprzerwanej obecności Żydów w Polsce. To historia budowania tożsamości, tworzenia wspólnoty i wzajemnych oddziaływań. Jednocześnie jesteśmy świadomi istnienia stereotypów, legend i przekonań, które nie raz prowadziły do konfliktów i przemocy." Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

Na stronie od 2020-12-02

02/12/2020 r.

Mistyka otwartych oczu. Wykład Macieja Biskupa OP

- Punktem wyjścia dla tegorocznych IX Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, które z powodu pandemii mogą odbyć się jedynie w formie online, jest pochodzące z Księgi Rodzaju określenie "obraz i podobieństwo".
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, środa, 2 grudnia 2020 o 17:00.

Jerozolima, kaplica adoracji w kościele św. Piotra in Gallicantu. Fot. Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-02

29/11/2020 r.

Jak iść przez noc ciemną Kościoła

"Może nasza nadzieja to wyjść w nieznane? Wyjść z naszych pobożnych przyzwyczajeń, z katolickich oczywistości kulturowych – i zacząć od nowa." - Zbigniew Nosowski.