Kronika Wydarzeń Bieżących

"People, Ideas and Boundaries on the Move"

Na stronie od 2019-05-17

17/05/2019 r.

"People, Ideas and Boundaries on the Move"

The 24th meeting of the International Catholic-Jewish Liaison Committee (ILC) was held in Rome, Italy, from 13-16 May 2019.. The ILC is a partnership between the Holy See’s Commission for Religious Relations with the Jews and the International Jewish Committee for Interreligious Consultations (IJCIC), the coalition of the world Jewish communal organizations charged with official relations with other world religious bodies. The ILC held its first meeting in 1971 in Paris, marking an historic establishment of relations between the two religions following the publication of Nostra Aetate, the declaration of the Second Vatican Council that opened a new era of relations between Catholics and Jews.

Poruszająca historia życia Jakuba Hersz-Grinera - ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

Na stronie od 2019-05-14

14/05/2019 r.

Poruszająca historia życia Jakuba Hersz-Grinera - ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego

"Ksiądz Pawłowski należy do pokolenia ocalonych z Zagłady. Podobnie Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obaj spotkali się pierwszy raz właśnie podczas promocji książki "Ocaleni z Zagłady". W spotkaniu w Państwowym Muzeum na Majdanku promującym książkę "Ocaleni z Zagłady" ks. Grzegorza Pawłowskiego uczestniczyli m.in. Marian Turski i bp Mieczysław Cisło." /lublin.gosc.pl/

V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

Na stronie od 2019-05-12

28/06/2019 r.

V Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

W Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się piąta edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli - Nauczanie o Holokauście.

List Klubu "Przymierze" do bpa Andrzeja Jeża w sprawie wielkoczwartkowej homilii:

Na stronie od 2019-05-11

11/05/2019 r.

List Klubu Przymierze do bpa Andrzeja Jeża w sprawie wielkoczwartkowej homilii

"W pierwszych dniach maja wysłaliśmy do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża list, stanowiący reakcję na jego wielkoczwartkową homilię. Chodziło o wykorzystanie cytatu z antysemickiego artykułu opublikowanego w przedwojennej prasie. W piątek 10 maja biskup wydał oświadczenie w tej sprawie, co traktujemy jako odpowiedź również na naszą korespondencję. Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy treść listu Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze"."

Różnorodność - szansa czy porażka? Szkoły żydowskie w II RP.

Na stronie od 2019-05-09

09/05/2019 r.

Różnorodność - szansa czy porażka? Szkoły żydowskie w II RP

Jaka była wizja "żydowskiej szkoły narodowej" po 1918 roku? Czy szkoła ma przygotować do życia w Polsce, w Palestynie czy może do bycia "obywatelami świata"? Wykład o różnorodności systemu edukacji żydowskich dzieci w międzywojennej Polsce wygłosi kulturoznawczyni i tłumaczka, Anna Szyba. Muzeum POLIN, 18:00.

"Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko."

Na stronie od 2019-05-03

03/05/2019 r.

Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko

Otwarcie wystawy "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku (do 3 I 2020). "Upamiętniając ofiary Auschwitz powinniśmy także odczuwać moralny dyskomfort. Antysemickie, nienawistne i ksenofobiczne ideologie, które w przeszłości doprowadziły ludzkość do katastrofy, jaką był Auschwitz, nadal wydają się obecne w naszym źyciu. Nadal zatruwają ludzkie umysły i wpływają na nasze obecne postawy. To dlatego edukacja o Holokauście nie powinna ograniczać się do lekcji historii. Powinna być ona częścią programów nauczania w ramach zajęć politologii, edukacji obywatelskiej, etyki, nauk o mediach i religii." Ta wystawa jest jednym z narzędzi, którymi możemy się posługiwać - powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz.