Kronika Wydarzeń Bieżących

Fot. AFP/EAST NEWS

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Po wypowiedzi papieża rabini pytają o przyszłość stosunków katolicko-żydowskich

Ich niezadowolenie wywołały słowa Ojca Świętego z katechezy podczas środowej audiencji ogólnej 11 sierpnia o tym, iż zawarte w Torze setki różnych nakazów i zakazów „nie dają życia” i nie są w stanie wypełnić obietnic Bożych. „Ci, którzy szukają życia, muszą patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie.” – powiedział papież. /KAI/

Uchodżcy

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Apel Konsystorza o wsparcie dla osób na granicy z Białorusią

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: "Nasza Ojczyzna – przez wieki wielokulturowa, wielonarodowa i wieloreligijna – była przystanią bezpieczeństwa dla tych, którzy uciekali przed prześladowaniami. Wyrażamy nadzieję, że wciąż tak jest. Chrześcijańskiej tożsamości naszego kraju nie można zamknąć w kościelnych kryptach, zredukować do religijnych deklaracji czy eksponować na sztandarach."

Bp Jerzy Samiec. Warszawa, listopad 2018. Fot. Episkopat.pl

Na stronie od 2021-08-27

18/01/2021 r.

Bp Jerzy Samiec: Ekumenizm? Mówimy o grupie zapaleńców

Czy ekumenizm jest luksusem, na który może pozwolić sobie niewielka grupa, dla której spotkanie się z kimś spoza swojego Kościoła jest ważne? Czy nie powinien być raczej nieodzownym elementem naszej tożsamości? – pyta zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec w rozmowie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wspólne dziedzictwo. Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

Na stronie od 2021-08-27

31/08/2021 r.

Wspólne Dziedzictwo: Rozmowa z rabinką Małgorzatą Kordowicz

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich. Spotkanie będzie nawiązywało do zbliżających się wrześniowych świąt żydowskich: Rosz ha-Szana, Jom Kipur, Sukkot i Simchat Tora. Będziemy gościć Małgorzatę Kordowicz, rabinkę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która opowie o symbolice i współczesnym znaczeniu tych świąt. Porozmawiamy o tym, skąd bierze się ta kumulacja i jakie znaczenie ma kolejność świąt. Spotkanie będzie okazją do zanurzenia się we współczesnym przeżywaniu świąt przez społeczność żydowską. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Krasnogruda - logo "ganek"

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach

Fundacja Pogranicze powstała w maju 1990 roku. Jest niezależną organizacją pozarządową, nieprowadzącą działalności politycznej i gospodarczej. Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Została założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach "Gardzienice" (wioska Gardzienice pod Lublinem) i "Stop" (Słupsk), oraz w Ośrodku Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu (Krzysztofa Czyżewskiego, Małgorzatę Sporek-Czyżewską) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach (Wojciecha i Bożenę Szroeder).

Dariusz Popiela / FOT JACEK TARAN

Na stronie od 2021-08-27

09/08/2021 r.

Lekcje płynące

Dariusz Popiela, kajakarz: Wracałem z zawodów w dresie z polskim godłem. Na Rynku w Krakowie była manifestacja nacjonalistów i pomyślałem: też tak wyglądam. Źle się z tym poczułem, ale z drugiej strony, przecież mam takie samo prawo do tego orzełka jak oni.

18 Festiwal Warszawa Singera

Na stronie od 2021-08-26

26/08/2021 r.

Monika Krajewska, Bella Szwarcman-Czarnota i Ewa Trafna na Festiwalu

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie.
- Wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej: „Drzewo Życia i inne rośliny” - 26 sierpnia
- Żydowski Salon Literacki: „Słowem i pieśnią zwalczać zarazę” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - 28 sierpnia
- „Nasze miejsca i Waliców 14” – rozmowa Tadeusza Rolke i Ewy Trafnej oraz pokaz filmów artystki - 29 sierpnia

ks. prof. Marek Starowieyski

Na stronie od 2021-08-25

24/10/2000 r.

Zagłaskana teologia

Wykrztuśmy z siebie trzy twierdzenia, o których się szepce po kątach, ale nie uchodzi głośno mówić

Spotkania i modlitwy w miejscu Zagłady w Białej Niżnej

Na stronie od 2021-08-25

20/08/2021 r.

Spotkania i modlitwy w miejscu Zagłady w Białej Niżnej

Relacja ze spotkania i modlitwy na cmentarzu - masowej mogile w Białej Niżnej, miejscu Zagłady około 1/6 ofiar getta z Grybowa - 360 osób (pozostałe zamordowano przede wszystkim w Bełżcu).

Bp Krzysztof Zadarko. Fot. KEP

Na stronie od 2021-08-24

24/08/2021 r.

Bp Zadarko: Nie wyobrażam sobie zagrożenia ze strony ludzi, którzy uciekają przed śmiercią

Bardzo szkodliwa jest narracja na temat konieczności ratowania narodu i ojczyzny przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony uchodźców, zwłaszcza gdy narracja ta ubierana jest w szaty jakiejś katolickiej nauki – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.