Kronika Wydarzeń Bieżących

Obchody Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Na stronie od 2024-01-17

18/01/2024 r.

Obchody Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

„Pokój mój daję wam” – to hasło tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej, które odbędą się w czwartek, 18 stycznia 2024 r., o godzinie 17.00 w auli 1031 Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Organizatorami wydarzenia z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

XXVII Dzień Judaizmu w Poznaniu -plakat

Na stronie od 2024-01-17

11/01/2024 r.

XXVII Dzień Judaizmu w Poznaniu

Temat wyznaczony, ale i zadany na tegoroczne obchody Dnia Judaizmu, to słowa: „SZALOM / Pokój – Dar Boga”. I tak, w istocie jest – zarówno dla chrześcijan, jak i dla Żydów pokój jest obietnicą, darem Boga. Nic nie dają próby zapewnienia pokoju siłą, prawem czy armią. Bez sensu są wszelkie próby narzucania pokoju na własnych warunkach czy „walki o pokój”, która rodzi raczej pokłady nieufności, a nawet wrogości. Jesteśmy przekonani, że pokój to nie tylko brak wojny, ale przestrzeń możliwego spotkania we wzajemnej ufności i zrozumieniu – to budowanie mostów miedzy ludźmi, kulturami, religiami i narodami… Do tego zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, chrześcijan z wszystkich Kościołów oraz wyznawców judaizmu, a okazji do spotkań będzie wiele

Archidiecezja Łódzka - logo

Na stronie od 2024-01-17

16/01/2024 r.

Obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Łodzi

„Szalom/Pokój – Dar Boga” to hasło kolejnego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, który będziemy obchodzić 16 stycznia w specjalnie przygotowanym namiocie postawionym na miejscu synagogi przy ul. Zgierskiej 27.
O godz. 19.00 dwugłos zatytułowany: Judaizm i chrześcijaństwo o wojnie z rabinem Dawidem Szychowskim i kard. Grzegorzem Rysiem, o godz. 20.15 – liturgia Słowa, po której będzie poczęstunek.

Na stronie od 2024-01-16

16/01/2024 r.

S. Katarzyna Kowalska: nie da się rozumieć Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm

„Nie da się poznawać i pogłębiać rozumienia misterium Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm. Jezus wcielił się w lud Izraela i nie był przecież chrześcijaninem” – mówi s. dr Katarzyna Kowalska NDS. W rozmowie z KAI teolożka i religioznawczyni opowiada o podstawach relacji chrześcijańsko-żydowskich, osobistym zaangażowaniu, stanie dialogu w Polsce i pokoju.

Centralne obchody Dnia Judaizmu w Szydłowcu i Radomiu

Na stronie od 2024-01-16

17/01/2024 r.

Centralne obchody Dnia Judaizmu w Szydłowcu i Radomiu

Modlitwa na cmentarzu żydowskim, panel dyskusyjny oraz nabożeństwo Słowa Bożego – tak będą wyglądały centralne obchody Dnia Judaizmu, które odbędą się 17 stycznia w Szydłowcu i Radomiu. Wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem: „Szalom, pokój – dar Boga”.

Menora

Na stronie od 2024-01-16

14/01/2024 r.

Warszawskie obchody XXVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w tym roku odbywa się pod hasłem „SZALOM. Pokój – dar Boga”. W niedzielę 14 stycznia miały miejsce warszawskie obchody w klasztornym kościele mniszek benedyktynek-sakramentek. Mszy o „uproszenie miłości” przewodniczył bp Rafał Markowski. Po Mszy konferencje wygłosili s. Katarzyna Kowalska NDS i rabin Stas Wojciechowicz.

XXVII Dzień Judaizmu w Krakowie

Na stronie od 2024-01-15

17/01/2024 r.

XXVII Dzień Judaizmu w Krakowie

czy naprawdę możemy nie robić NIC?! Czy wolno nam pozostać biernymi? Czy możemy pozostać ludźmi wiary, nie będąc ludźmi pokoju?
Wszyscy pewnie czujemy, że NIE. Pozostaje jednak pytanie: Co i Jak możemy uczynić?

ks. Andrzej Tulej

Na stronie od 2024-01-15

14/01/2024 r.

Ks. Andrzej Tulej: Kościół katolicki antysemityzm nazywa grzechem

Kościół katolicki antysemityzm nazywa grzechem – powiedział ks. dr Andrzej Tulej podczas stołecznych obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Zwrócił uwagę, że pierwsza wspólnota wyznawców Chrystusa powstała w Jerozolimie i składała się całkowicie z Żydów.

Menora

Na stronie od 2024-01-15

17/01/2024 r.

XXVII Dzień Judaizmu w Szczecinie

Klasztor OO. Dominikanów pw. św. Dominika
17 stycznia obchodzimy w Kościele Dzień Judaizmu.
Z tej okazji zapraszamy na spotkanie organizowane w naszym kościele. Będzie ono miało charakter nabożeństwa ekumenicznego połączonego z wykładem. Kazanie wygłosi pastor dr Steven D. Reece, a wykład przedstawi prof. Radosław Ptaszyński z Uniwersytetu Szczecińskiego.

kardynał Grzegprz Ryś

Na stronie od 2024-01-15

15/01/2024 r.

Kard. Ryś: Nie zrozumiemy chrześcijaństwa bez judaizmu, a antysemityzm jest grzechem

- Dzięki judaizmowi możemy lepiej zrozumieć sami siebie oraz naszą wiarę – mówi kard. Grzegorz Ryś w przededniu Dnia Judaizmu, który w Kościele jest obchodzony 17 stycznia. Pytany jak reagować na pojawiające się ostatnio w polskiej przestrzeni symptomy antysemityzmu, odpowiada: „Zło trzeba nazwać złem, a grzech trzeba nazwać grzechem. Antysemityzm, jest grzechem i basta! Nie dyskutuje się z grzechem!”. Apeluje także o kultywowanie pamięci o Żydach, dla których Polska była domem, a przy okazji ostrzega, że „brak pamięci i obojętność jest przyznaniem racji tym, którzy dokonali Zagłady”.
Marcin Przeciszewski, KAI:

The Elijah Interfaith Institute

Na stronie od 2024-01-11

11/01/2024 r.

The Friends Across Faiths Initiative and Praying Together in Jerusalem

As we enter a new year, we will be moving our weekly conversations to a new level. We would like to ask: how do we implement the ideals of respect for the human person and what are the spiritual strategies and techniques that enable us to do so? From Ideal to Realisation: The Dignity of the Human Person and Strategies for its Actualization

XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

Na stronie od 2024-01-04

04/01/2024 r.

Shalom/Pokój - Dar Boga

XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Warszawie odbędzie się 14 stycznia 2024 o g. 17:00 w Kościele Mniszek Benedyktynek-Sakramentek pw. św. Kazimierza Królewicza na Rynku Nowego Miasta 2.
O godz. 18:00 Refleksje na temat pokoju poprowadzą rabin Stas Wojciechowicz i siostra Katarzyna Kowalska NDS.
Zaprasza Polska Rada Chrześcijan i Żydów

Miesięcznik Memoria 75 (12.31.2023)

Na stronie od 2023-12-31

31/12/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 75 (12/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Boże Narodzenie rys. Anna Libera

Na stronie od 2023-12-28

28/12/2023 r.

Ks. Grzegorz Michalczyk: Kroczymy w ciemności, szukając światła

Grupą najbardziej otwartą na spotkanie się z migrantem przy wigilijnym stole okazali się niewierzący i niepraktykujący, spośród których aż 70 procent wyraziło taką gotowość, a 28 procent – jej brak. Ktoś powie, że deklaracje to jedno, a faktyczne działania to coś zupełnie innego. No dobrze, ale skąd takie deklaracje? Dlaczego właśnie to, że ktoś jest wierzący i praktykujący, sprawia, że staje się bardziej zamknięty na ludzi będących w tak wielkiej potrzebie?

„Chiduszu” 4/2023: Magdalena Pelc

Na stronie od 2023-12-27

27/12/2023 r.

POKÓJ MUSI BYĆ HORYZONTEM NAWET W CZASIE WOJNY

„Dziś wojna tak dominuje nasze myślenie, że niemal zapominamy o tym, że nasze tradycje religijne zawierają nadzieję na fundamentalnie lepsze czasy. Nadzieję na czas bez wojny, bez ucisku, czas życia w spokoju i harmonii z innymi. Nie można o tym zapominać” – pisze Stanisław Krajewski. „Ale – ktoś spyta – dlaczego właściwie o tym przypominać?”.
Choć tekst poświęcony jest modlitwie, kończy się mocnym stwierdzeniem: „Obecnie główne zagrożenia dla Żydów są skutkiem istnienia państwa żydowskiego. To nie brak państwa, ale istnienie państwa w Ziemi Izraela powoduje niebezpieczeństwo! A pierwotne syjonistyczne wyobrażenie, że dzięki swojemu państwu Żydzi będą narodem jak każdy inny, brzmi teraz jak żart”.