Kronika Wydarzeń Bieżących

Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech.

Na stronie od 2019-01-22

22/01/2019 r.

Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech.

"Jesteśmy z jednego domu." Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech.
Seminarium naukowe poprowadzi dr Katarzyna Person, pracownik naukowy ŻIH na temat stosunków pomiędzy polskimi i żydowskimi dipisami w okupowanych Niemczech, koncentrując się przede wszystkim na obozie w Belsen w strefie brytyjskiej. /ŻIH/

Żydzi

Na stronie od 2019-01-19

19/01/2019 r.

Żydzi mesjańscy

Przybywa Żydów uznających Jezusa za obiecanego Mesjasza. Wraz z nimi rośnie też liczba chrześcijan odkrywających na nowo, że Żydzi nigdy nie przestali być narodem wybranym, /Plus Minus/

Bp Markowski: Dialog międzyreligijny to nie interes.

Na stronie od 2019-01-17

17/01/2019 r.

Bp Markowski: Dialog międzyreligijny to nie interes

Dawid Gospodarek (KAI): (...) „Nie przychodzę żeby zatracać”. Dlaczego wybrano właśnie ten fragment Księgi Ozeasza (11,9)?
Bp Rafał Markowski: Pomysł na hasło tegorocznego Dnia Judaizmu to owoc wspólnej pracy w ramach Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Padały różne propozycje. Jednak akurat to hasło może być znaczące, uwzględniając kontekst, przede wszystkim tego co się dzieje w świecie i wokół nas.

/Więź/

Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu

Na stronie od 2019-01-17

17/01/2019 r.

Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu

Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu odbyło się w namiocie ustawionym na rynku Starego Miasta w niedalekiej odległości od nieistniejącej już dziś Synagogi Alte Szil - największej łódzkiej Synagogi.

Mezuza

Na stronie od 2019-01-17

17/01/2008 r.

ABC Dnia Judaizmu

W dziesięć lat od wprowadzenia w Kościele w Polsce obchodów Dnia Judaizmu (17 stycznia), oceniając dotychczasowy rozwój, osiągnięcia, lecz także widoczne odstępstwa od pierwotnych założeń, Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski pragnie przyszłym P.T. Organizatorom kolejnych obchodów w skali ogólnopolskiej, diecezjalnej i parafialnej przypomnieć i przedstawić główne zasady, które należy uwzględniać:

Plakat - zaproszenie na spotkanie z Elżbietą Ficowską

Na stronie od 2019-01-14

14/01/2019 r.

Urodzona w getcie, uratowana przez Sendlerową / Projekt: Pamięć.

"Pozwólmy wybrzmieć tym historiom na nowo. Pamiętamy i pamiętajmy, że "Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć."