Kronika Wydarzeń Bieżących

Stanisław Krajewski

Na stronie od 2020-05-17

29/11/2023 r.

Nieustająca aktualność Tory (Behar – Bechukotaj)

Rok jubileuszowy, pięćdziesiąty, po siedmiokroć siedmiu latach, jest jeszcze bardziej radykalnie antyekonomiczny: „każdy powróci do swej własności”. Ziemia wraca do pierwotnych właścicieli, czyli handel ziemią, wówczas dobrem najcenniejszym, jest prowizoryczny. Ponadto hebrajscy niewolnicy odzyskują wolność. Uwolnienie niewolników jest całkowicie sprzeczne z ówczesnymi wymaganiami ekonomii. /Stanisław Krajewski/

Prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Na stronie od 2020-05-14

18/05/2020 r.

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

Także w przyszłości Jan Paweł II będzie postrzegany jako wielka postać dialogu międzyreligijnego – ocenia w rozmowie z KAI prof. Stanisław Krajewski. Wyraża nadzieję, że to przesłanie papieża Wojtyły “zostanie naprawdę przyjęte”. Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony żydowskiej zauważa, że częścią nauczania Jana Pawła II o wielkich religiach jest nauczanie szacunku dla judaizmu.

Marcin Kącki - Oświęcim. Czarna zima. Okładka

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

Oświęcim. Czarna zima

Czy w mieście, które nie może uciec od przeszłości, da się normalnie żyć? To pierwszy współczesny reportaż o Oświęcimiu. Marcin Kącki, znakomity reporter, autor słynnego Białegostoku, zadaje mieszkańcom pozornie proste pytanie: „Jak się tu żyje?”. Oświęcim, niczym soczewka, skupia nadzieje i lęki Polaków. I nikt nie pokazuje tego lepiej niż Kącki. /Znak Literanova/

Rzym - panorama

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

QUARANTINED FAITH

This documentary is a testament to how they maintain resilience and connectedness, and how the crisis has called them to draw more deeply on their spiritual resources.

Otwarta książka - lektura

Na stronie od 2020-05-14

14/05/2020 r.

Polacy i Żydzi w czasie II wojny światowej

Łukasz Jasina - Polacy i Żydzi w czasie II wojny światowej w „Polin. Studies in Polish Jewry”. Seria wydawnicza Analizy Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Tom 13. Pod redakcją Jerzego Kłoczowskiego i Andrzeja Gila. Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lublin 2006. ISBN 83-60695-05-9. "Rocznik naukowy „Polin” – poświęcony historii Żydów polskich – stanowi antytezę stereotypowego podejścia do kwestii relacji polsko-żydowskich. Wydawany jest już od dwudziestu lat, najpierw w Wielkiej Brytanii, a potem w Stanach Zjednoczonych."

Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" - fragment logo

Na stronie od 2020-05-13

13/05/2020 r.

Raport o wirusie nienawiści

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało swój najnowszy RAPORT pt. ‘Wirus nienawiści: Brunatna Księga czasu epidemii’. Dokumentuje on akty rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, do jakich doszło w kontekście koronawirusa w Polsce w ostatnich tygodniach i miesiącach.

Stanisław Krajewski

Na stronie od 2020-05-10

10/05/2020 r.

Nieustająca aktualność Tory (Emor)

"...choć w dosłownej treści wersetów o świętach, zawartych w 23 rozdziale nie znajduję spraw wyraźnie aktualnych, to jednak wskazują one na coś bardzo istotnego dla nas wszystkich, coś, co jest bardzo na czasie. Mowa jest tam o sposobie obchodzenia kolejnych świąt – np. kiedy nie pracować, jakie składać ofiary..." - Stanisław Krajewski

Augustyna Bea i  Abraham J. Heschl

Na stronie od 2020-05-10

27/04/2020 r.

Stanisław Obirek - Jezuicki Kadisz

Jesuit Kaddish - Jesuits, Jews, and Holocaust Remembrance by James Bernauer, S.J University of Notre Dame Press.
Stanisław Obirek pisze - "Chodzi o to, że mimo rozpowszechnionego przekonania, że chrześcijaństwo odniosło zwycięstwo nad barbarzyństwem, przy bliższym i dokładniejszym spojrzeniu, okazuje się, że to w nim samym sporo tego barbarzyństwa się znajdowało".

Abp Grzegorz Ryś, „W Kościele jest miejsce dla wszystkich”, Wydawnictwo WAM, Kraków 2020  fragment okładki

Na stronie od 2020-05-10

07/05/2020 r.

W Kościele jest miejsce dla wszystkich

Spotkanie z innym to egzamin, w którym liturgia, instytucje i wierzenia nabierają znaczenia – mówił Krzysztof Michalski. – Nie jestem przekonany, że to sprawdzian najważniejszy. Wiara nie jest tylko relacją do człowieka. Jest też relacją do Boga – odpowiadał mu ks. Grzegorz Ryś.

.Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing Lother Spurzem/wikimedia CC BY SA 2.0

Na stronie od 2020-05-08

30/04/2020 r.

Historyczny dokument niemieckich biskupów o II wojnie światowej

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej katoliccy biskupi Niemiec dokonali krytycznej oceny zachowań swoich poprzedników w tamtym czasie. – W tej kwestii istnieje nie tylko luka w pamięci, ale także “luka w przyznaniu się” – powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, prezentując dokument biskupów na wideokonferencji.

Ks. Manfred Deselaers

Na stronie od 2020-05-08

30/04/2020 r.

Ks. Manfred Deselaers - Drodzy przyjaciele w Polsce, Rosji, Ukrainie....

Drodzy przyjaciele w Polsce, Rosji, Ukrainie, Holandii, Francji, Anglii, Irlandii, Izraelu, USA i gdziekolwiek indziej, 75. rocznicy końca II. Wojna światowa dziękuję Bogu, że Niemcy przegrały wtedy wojnę. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. A przede wszystkim dziękuję wam, że możemy być przyjaciółmi. To wielka misja. Chciałbym wspólnie z wami kształtować świat, w którym możemy sobie ufać. Wasz Manfred