Kronika Wydarzeń Bieżących

rabin Harold S. Kushner

Na stronie od 2023-05-02

01/05/2023 r.

Zmarł rabin Harold Kushner – czołowy współczesny autorytet duchowy i moralny

W wieku 88 lat zmarł 27 kwietna w mieście Canton w stanie Massachusetts światowej sławy rabin Harold Kushner – autor książek i wykładów dotyczących zwłaszcza problemu ludzkiego cierpienia.
„o wiele prościej jest potraktować Boga poważnie, jako źródło wartości moralnych i dlatego nie sądzić, że jest On odpowiedzialny za wszystkie niesprawiedliwe rzeczy, które dzieją się na świecie… Nie wiem, dlaczego niektórzy ludzie zapadają na jakąś śmiertelną chorobę, a inni nie. Myślę, że wchodzą tu w grę jakieś prawa przyrody, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Nie mogę jednak uwierzyć w to, że Bóg «zsyła» na kogoś chorobę”

Jewish-Christian Relations

Na stronie od 2023-05-01

01/05/2023 r.

JCRelations.net: May edition online

Highlights: - English - Pavol Bargár: The Religious (Jewish) Other in Christianity: Some Theological Considerations. Article
- English - John E. Phelan: The Cruelty of Supersessionism: The Case of Dietrich Bonhoeffer. Article
- German - Pavol Bargár: Der religiöse (jüdische) Andere im Christentum: Einige theologische Überlegungen. Artikel
- German - Wilhelm Schwendemann: Elie Wiesel "Die Nacht" in neuer Übersetzung.. Rezension
- French - Conférence des évêques catholiques australiens (ACBC): Marcher ensemble: Catholiques et Juifs en contexte australien. Déclarations
- Spanish - CCJR: Un examen de conciencia nacional: Un llamamiento a las Iglesias de los Estados Unidos para enfrentar la crisis del antisemitismo.. Declaraciones
- Russian - - Галина Зеленина: О ноцрим. Статьи

Miesięcznik "Memoria" Nr 67 (04/2023)

Na stronie od 2023-04-30

30/04/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 67 (04/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Barbara Engelking

Na stronie od 2023-04-28

26/04/2023 r.

Oświadczenie dyrekcji Muzeum POLIN i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

Pani profesor opowiedziała również o zawodzie i rozczarowaniu. O uczuciach Żydów, które są faktem – pojawiają się w niemal każdej relacji tych, którzy przetrwali Zagładę, jak i tych, którzy zdołali spisać swoje losy, ale nie doczekali ocalenia. Odczucia te znajdziemy w licznych pamiętnikach, relacjach świadków, a nawet poezji. Były zjawiskiem powszechnym. Profesor Engelking jako jeden z nielicznych polskich autorytetów stara się spojrzeć na Zagładę oczami żydowskich ofiar. Jakże potrzebne były jej słowa w dniu 80. rocznicy powstania w getcie.

Image Credit: iStock.com/MaryLB

Na stronie od 2023-04-27

25/04/2023 r.

Two People Ministering the God of Abraham, Isaac, and Jacob

Contemporary Jewish-Christian dialogue has been defined, by and large, by the post-Holocaust, Western, American/European setting in which it emerged and by the predominance of Catholics and (liberal) Protestants, who have been the primary Christian interlocutors. /Public Orthodoxy/

Krzyż i gwiazda

Na stronie od 2023-04-27

22/11/2024 r.

Responding to Anti-Semitism

This page explores the relationships between Orthodox Christianity and Judaism through the centuries and today. The resources featured here aim to address Anti-Semitism through a variety of interviews, readings, and videos, as well as an original miniseries of panel conversations moderated by Archdeacon John Chryssavgis.
We are delighted to offer this material to parishes and people of good will in the hope of bridge-building and peace-making within the religious and wider community.

Na stronie od 2023-04-27

26/04/2023 r.

Uchwała Rady Naukowej Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk

Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN wyraża swoje oburzenie z powodu słów premiera Morawieckiego i swoją całkowitą solidarność z prof. Engelking, która właśnie doświadcza nagonki. Niebezpieczna jest sytuacja, w której premier demokratycznego państwa, korzystając z autorytetu swojego urzędu, przypuszcza ideologicznie motywowaną napaść na niezależną uczoną. Wyrażamy także sprzeciw wobec wypowiedzi ministra Czarnka, z której jednoznacznie wynika, że planuje on za publiczne środki zamawiać badania mające potwierdzić przyjętą z góry tezę.
Barbara Engelking

Na stronie od 2023-04-26

19/04/2023 r.

Barbara Engelking: Nienawiść, która kończy się ludobójstwem, niestety istnieje. Wątpię, że kiedyś zniknie

- Ja myślę, że ludzie się nie uczą, i że zło jest pokusą, której czasem trudno się oprzeć. Zło to nie zawsze jest bezpośrednie zabijanie. Zło to są czasem drobne, złe uczynki. Chciwość, podłość, donosicielstwo, lizusostwo, karierowiczostwo, mamy tego mnóstwo wokół, prawda? I z tym złem można walczyć na rozmaite sposoby, nie zawsze to musi być broń, czasem wystarczy zwykła przyzwoitość - podkreśliła Barbara Engelking.

Dzień Niepodległości Izraela

Na stronie od 2023-04-25

25/04/2023 r.

Dzień Niepodległości Izraela - Yom HaAtzma’ut 2023 / יוֹם הָעַצְמָאוּת 5783

Dzień wcześniej zakończyło się święto Jom haZikaron, upamiętniające poległych żołnierzy izraelskich.
- Nagranie z seminarium naukowego „Trzy wizje państwa(2021), trzy wizje armii. Organizacje zbrojne ruchu syjonistycznego przed 1948 r.”, podczas którego Joanna Zych opowiadała o organizacjach, które walczyły o niepodległość Izraela, a które dzieliło niemal wszystko: od podejścia do walki zbrojnej, poprzez ideologię polityczną, aż do wizji przyszłego państwa żydowskiego.
- YOM HAATZMAUT: ISRAELI INDEPENDENCE DAY

Barbara Engelging

Na stronie od 2023-04-21

23/04/2023 r.

Oświadczenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów

W środę prof. Barbara Engelking była gościem Moniki Olejnik — w programie "Kropka nad i" w TVN24. Naukowczyni powiedziała: "Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny". Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, którego Engelking jest kierowniczką, wystosowało oświadczenie.

Nakrycie głowy abiturienta uniwersytetu - symbol edukacji

Na stronie od 2023-04-20

14/04/2023 r.

Rep. Dan Goldman: Holocaust education should celebrate Jewish life, too

Nearly three months ago, Rep. Dan Goldman was one of dozens of cosponsors of a bipartisan bill to monitor Holocaust education across the country. Now, ahead of Holocaust Remembrance Day — and in the wake of a report showing antisemitism rising in the United States — Goldman says Holocaust education needs to celebrate Jewish life in addition to combating hate. (New York Jewish Week)

Plac Muranowski widziany od strony ul. Przebieg

Na stronie od 2023-04-20

20/04/2023 r.

Życie przeniosło się pod ziemię

Dla przeważającej większości mieszkańców getta, ok. 50 tys. cywilów, powstanie rozgrywało się pod ziemią. Chronili się w przygotowanych wcześniej bunkrach. Panowały tam potworne warunki.
Tekst pochodzi z katalogu wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” (red. Barbara Engelking, Zuzanna Schnepf-Kołacz), którą można oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin od 18 kwietnia 2023 do 8 stycznia 2024

Abp Grzegorz Ryś

Na stronie od 2023-04-20

19/04/2023 r.

Abp Ryś na 80. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim: Obroniliście godność człowieka

W strasznych dniach Zagłady i Powstania w warszawskim getcie broniliście – i obroniliście (!) – godności człowieka, ludzkiego prawa do godnego życia, w tym także prawa do godnego umierania – napisał abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, na 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim.
Przywołując słowa modlitwy „Szema Jisrael”, abp Ryś życzył, „by nas wreszcie przestrzegły i przekonały, do czego prowadzi każde bałwochwalstwo i do czego okazuje się zdolny człowiek, który ubóstwia i absolutyzuje swoją ideologię, rasę, naród, w końcu: samego siebie”.