Trudne relacje polsko-żydowskie

Igrzyska Wolności 2021 „Nowa umowa społeczna”

Igrzyska Wolności 2021 - Łódź

źródło: Igrzyska Wooności

Igrzyska Wolności

Panel dyskusyjny: Trudne relacje polsko-żydowskie

Niedziela 12.09.2021, 16:45 - 17:45

Wprowadzenie: Marian Turski – polski historyk, dziennikarz i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego (online)

● Michał Bilewicz – profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW

● Konstanty Gebert – dziennikarz „Gazety Wyborczej”

● Jan Grabowski – profesor historii na Uniwersytecie w Ottawie

Moderacja: Aleksandra Gliszczyńska-Grabias – członkini Rady Doradczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Prawników i Jurystów

Oglądaj na żywo

O Igrzyskach Wolności 2021 „Nowa umowa społeczna” organizator - Fundacja Liberté

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność ogłosić, że najbliższa edycja Igrzysk Wolności odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w EC1 w Łodzi, a towarzyszącym jej hasłem będzie „Nowa umowa społeczna”.

Wydarzenie planujemy zorganizować w formacie hybrydowym – łącząc w ten sposób tradycyjny format konferencji z otwartym formatem telewizji internetowej. Takie podejście przyczyni się do dotarcia do szerszego grona odbiorców i zwiększenia oddziaływania forum. Jednocześnie zaznaczamy, iż część mówców i mówczyń – w szczególności zagranicznych – wystąpi na Igrzyskach jedynie w formacie online.

Dlaczego „Nowa umowa społeczna”?

Wyzwaniem dla naszego pokolenia jest oderwanie się od mediów społecznościowych i Netfliksa oraz podjęcie próby przygotowania się do etapu odbudowy po pandemii COVID-19 i towarzyszącym jej kryzysie gospodarczym. Z tego właśnie powodu tytułowa „Nowa umowa społeczna” jest bardzo potrzebna. Musimy stawić czoła wyzwaniu, jakie pandemia rzuciła społeczeństwom na całym świecie – nieudolności państw i instytucji międzynarodowych w walce z wirusem i w koordynacji wspólnych działań. Musimy przeanalizować przypadki tych krajów, które umiejętnie podejmowały decyzje i motywacje, jakie za nimi stały (czy były one efektem obowiązującej kultury politycznej, wynikiem centralizacji lub decentralizacji procesów decyzyjnych, elastyczności bądź ścisłej oceny ryzyka itp.). Trauma śmierci, izolacja, zakłócenie normalności pozostawiło społeczeństwa w stanie ciągłego niepokoju i zdenerwowania z jednej strony, z drugiej zaś – apatii.

Konsekwencje gospodarcze kryzysu stawiają kolejny zestaw pytań: jaka będzie przyszłość wolnego rynku, który tak mocno został podkopany przez regulacje mające zapobiegać pandemii, jaka przyszłość czeka cały szereg branż, jakie sposoby radzenia sobie z ograniczonymi zasobami należy wykorzystać, jak uratować systemy opieki zdrowotnej i rozwiązać problemy w zakresie leczenia pacjentów cierpiących na inne choroby, a wreszcie, jak mówić o ryzyku i jak je obliczać – szczególnie w czasach cechujących się niepewnością.

Tymczasem, takie tematy jak relacje między państwem a prywatnym kapitałem, suwerenność cyfrowa, zmiany klimatyczne, usługi społeczne, edukacja, praworządność, energetyka, pozycja Stanów Zjednoczonych po wyborach prezydenckich z 2020 r., ożywienie polskiej polityki po głębokim konflikcie, strefa euro, inwestycje UE – wszystkie one nadal mają ogromne znaczenie i wymagają uwagi. Dlatego też, mówiąc o Nowej Umowie, należy przyjąć kompleksowe i szeroko zakrojone podejście. W tym roku Igrzyska Wolności po raz kolejny staną się stymulującym intelektualnie wydarzeniem kulturalnym o wartości edukacyjnej. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się w Łodzi i online z czołowymi intelektualistami, przedstawicielami kultury, środowiska akademickiego i życia publicznego z całego świata. Ambitny program będzie już tradycyjnie łączyć się z otwartością i dostępnością dla każdego uczestnika.

Prosimy o rezerwację terminów! Więcej szczegółów już wkrótce na naszej stronie internetowej www.igrzyskawolnosci.pl oraz w naszych mediach społecznościowych.

Do zobaczenia!

Zespół Fundacji Liberté!