Pamięć (kronika)

Gwiazda Dawida

29/08/2023

Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Debata „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja” - baner

28/08/2023

Debata „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”

Zapraszamy studentów, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych na wyjątkową debatę pt. „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”. Wydarzenie odbędzie się 1 września, w dniu symbolicznie zbiegającym się z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad przeszłością oraz do zgłębienia tematu znaczenia pamięci i edukacji historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem roli miejsc pamięci, muzeów i mediów.
Zagłębiając się w historię, wcale nie zajmujemy się przeszłością z czarno-białych zdjęć. Zajmujemy się tym, co tu i teraz, jednocześnie zastanawiając się jak skutecznie działać dla lepszej przyszłości.
Uniweersytet SWPS w Warszawie

KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH

23/08/2023

KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH

18 II 2019 w Muzeum Etnograficznym odbyła się inauguracja serii Żydzi. Polska. Autobiografia, połączona z otwarciem wystawy: „Od Golema do kankana – Ludwig Kalisch i żydowskie wspomnienia oraz z promocją pierwszego tomu serii: Ludwig Kalish „Obrazki z moich lat chłopięcych” w przekładzie Marcina Błaszkowskiego. Uniwersytet Wrocławski, Katedra Judaistyki

Seria wydawnicza: Żydzi. Polska. Autobiografia

22/08/2023

Kim była Paulina Wengeroff?

Kobiecy żydowski głos z przełomu wieków. Wspomnienia Pauliny Wengeroff na tle bogatej pamiętnikarskiej tradycji żydowskiej.
KANON LITERATURY WSPOMNIENIOWEJ ŻYDÓW POLSKICH, seria wydawnicza: Żydzi, Polska, Autobiografia

Dni Żydów Galicyjskich GALICJANER SZTETL 2023 w 80. rocznicę likwidacji Getta w Tarnowie - plakat

21/08/2023

Dni Żydów Galicyjskich GALICJANER SZTETL 2023 w 80. rocznicę likwidacji Getta w Tarnowie

31.08, CZWARTEK. DZIEŃ POŚWIĘCONY UPAMIĘTNIENIU 80. ROCZNICY LIKWIDACJI TARNOWSKIEGO GETTA:
- 11:00 Las Buczyna, Zbylitowska Góra, Spotkanie modlitewne, koncert: Miroslav Rač
- 14:00 Plac Węgierski, Tarnów – Uroczystość oficjalna (akompaniament M. Rača)
- 17-19:00 Występy pod Bimą
- 20:00 Koncert pod Bimą
2.09, SOBOTA. ŚWIĘTO ULICY ŻYDOWSKIEJ

Białystok - getto

20/08/2023

Benjamin Midler, ostatni Białystoker, ocalały z Holokaustu: Wozili mnie od obozu do obozu

Wybrali 500 mężczyzn, wśród nich mnie i wujka, wsadzili nas do trzech oddzielnych wagonów. Wszystkie inne wagony trafiły prosto do Treblinki, a te trzy zostały odłączone na bocznym torze. Przyjechała lokomotywa i zabrali nas do Majdanka. Wtedy nie wiedzieliśmy, dlaczego tak się stało. Teraz wiem i nazywam siebie cudownie ocalonym – opowiada Benjamin Midler, świadek powstania w getcie białostockim, ocalały z Holokaustu. "Polityka" 16 SIERPNIA 2023

20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

09/08/2023

20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Festiwal jest okazją do zaprezentowania, że pomimo tragicznych doświadczeń Holokaustu, kultura żydowska nadal się rozwija, a artyści ją reprezentujący mają coraz nowsze, niezwykle interesujące propozycje dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnym formom wyrazu, które wykorzystują polscy i zagraniczni artyści, do Warszawy powraca zaginiony świat polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najlepszym dowodem na to, że kultura żydowska jest wciąż żywa i niezwykle bogata.

Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) w kościele pw. Michała Archanioła we Wrocławiu

09/08/2023

Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) w kościele pw. Michała Archanioła we Wrocławiu

W związku z 81. rocznicą śmierci Edyty Stein oraz Świętem św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele pw. Michała Archanioła we Wrocławiu w dniu 9 sierpnia 2023 roku o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta Msza św.
Na zakończenie odbędzie się przejście w procesji do kaplicy świętej patronki i dalsza modlitwa prowadzona przez członków Towarzystwa im. Edyty Stein.