Spotkania on-line

GESZER. Historia (bardziej) dostępna

Na stronie od 2021-05-28

26/05/2021 r.

GESZER. Historia (bardziej) dostępna

Cykl spotkań online przybliżających temat historii, kultury i tradycji Żydów w Polsce. Spotkania z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.
"Geszer" po hebrajsku znaczy „most”. Poprzez spotkania pragniemy w sposób symboliczny zbudować most, łączność pomiędzy przeszłością a teraźniejszością oraz pomiędzy środowiskiem osób słyszących a środowiskiem osób g/Głuchych.
Żydowskie Muzeum Galicja

Natalia Aleksiun "Conscious History Polish Jewish Historians before the Holocaust"

Na stronie od 2021-05-28

20/05/2021 r.

Spotkanie z prof. Natalią Aleksiun

Kiedy Żydzi borykali się z trudami związanymi z ustanowieniem należnego im miejsca w Polsce tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, młodzi badacze i badaczki, tacy jak Emanuel Ringelblum i Bella Mandelsberg, oddali się stworzeniu poczucia wspólnoty polsko-żydowskiej przeszłości. Bazując na doświadczeniach historyków żydowskich wywodzących się z Galicji: Majera Bałabana, Ignacego Schipera i Mojżesza Schorra, sięgali do historii, by podkreślać, że Żydzi nie są w Polsce gośćmi. Żydowskie Muzeum Galicja

Spotkanie w ramach cyklu Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

Na stronie od 2021-05-18

26/05/2021 r.

Wspólne Dziedzictwo: Rozmowa z rabinem Stasem Wojciechowiczem

Spotkanie poświęcimy rozmowie o współczesnym judaiźmie i jego różnorodności. Spotkamy się ze Stasem Wojciechowiczem, polskim rabinem, związanym z judaizmem reformowanym i działającym w Centrum Społeczności Postępowej i w Synagodze Ec Chaim Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Porozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach, z jakimi mierzy się współczesny judaizm. Jakie są główne nurty w judaiźmie? Co je definiuje? Jaka jest w tym kontekście specyfika judaizmu w Polsce? Rozmowę poprowadzi Paweł Bysko.

Forum Dialogu

Na stronie od 2021-05-10

08/05/2021 r.

Forum Dialogu: nowe, otwarte spotkania online

Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich i
Spotkania z naukowcami, ekspertkami i aktywistami wokół różnych wymiarów historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Światowe Spotkanie Ocalałych z Zagłady i Ich Potomków, Edukatorów i Przyjaciół - logo.

Na stronie od 2021-05-10

04/05/2021 r.

Światowe Spotkanie Ocalałych z Zagłady i Ich Potomków, Edukatorów i Przyjaciół

4 maja rozpoczęło się wirtualne Liberation75: Global Gathering of Holocaust Survivors, Descendants, Educators, and Friends (Światowe Spotkanie Ocalałych z Zagłady i Ich Potomków, Edukatorów i Przyjaciół), którego pomysłodawczynią jest Przyjaciółka Forum Dialogu z Toronto Marilyn Sinclair. Wirtualny festiwal trwał do niedzieli 9 maja.

Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich

Na stronie od 2021-05-10

21/03/2021 r.

Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego do udziału w cyklu spotkań edukacyjnych skierowanych do osób zainteresowanych religijnymi wątkami w kulturze żydowskiej, a także roli rytuałów w kształtowaniu się tożsamości, pamięci i narracji narodowej.

Key Concepts in the Study of Antisemitism

Na stronie od 2021-05-04

06/05/2021 r.

O badaniach antysemityzmu

Sol Goldberg, Scott Ury i Kalman Weiser, redaktorzy zbioru 22 esejów "Key Concepts in the Study of Antisemitism", będą rozmawiać z Moniką Adamczyk-Garbowską i Robertem Blobaumem o znaczeniu tej książki i jej przydatności dla dzisiejszych badań na temat antysemityzmu. Antony Polonsky, gospodarz cyklu GEOP "What's New, What's Next? Book Talks", poprowadzi spotkanie.

Henri-Paul Motte, (1846-1922): The Israelites dancing around the Golden Calf, Wikimedia Commons

Na stronie od 2021-04-30

06/05/2021 r.

Grzech bałwochwalstwa

Bałwochwalstwo określa się jako najstarszy i najpoważniejszy grzech. Prawo Mojżeszowe nakazuje jasno służbę jedynemu Bogu i zakazuje oddawania czci bogom obcym. Zarówno Stary jak i Nowy Testament jednoznacznie zakazują politeizmu. Dyskusja - Klub Tygodnika Berlin