Pamięć (kronika)

Łódź, Zagłada  i Wielka Szpera, upamietnienie - plakat

29/08/2022

Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.

Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.
W 80. rocznicę tych wydarzeń dwie Ocalałe: Irena Szczurek oraz Zofia Rosset podzielą się swoimi historiami z młodzieżą z łódzkich szkół średnich.

Uroczyste Otwarcie Skweru Pamięci Ofiar Zagłady - plakat

29/08/2022

Nowy Sącz. Uroczyste Otwarcie Skweru Pamięci Ofiar Zagłady

Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers, Sądecki sztetl i Dariusz Popiela:
Zapraszamy na uroczystość Otwarcia Skweru Pamięci Ofiar Zagłady. W Nowym Sączu powstało wyjątkowe miejsce pamięci. Upamiętniliśmy 12 000 ofiar Zagłady z imienia i nazwiska. Podczas uroczystości 28.08 o godzinie 16 odczytamy wszystkich by symbolicznie przywrócić ich pamięci w rodzinnym mieście. Po 80 latach od ludobójczej akcji Reinhardt przeprowadzonej przez nimieckich nazistów na ulicach miasta wybrzmią imiona i nazwiska tych po, których miał nie pozostać żaden ślad. Bądź z Nimi pokażny, że „Nigdy Więcej” to nie pusty slogan. Zapraszamy serdecznie

Pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej

22/08/2022

„Utracone Piękno. Spotkanie kultur”

Pod hasłem „Utracone Piękno. Spotkanie kultur” przebiegał pierwszy dzień obchodów 80. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Mszanie Dolnej. Głównym organizatorem uroczystości jest fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Memorial de la Soah - logo

21/08/2022

“By the grace of God” The Churches and The Holocaust

How was the Nazi regime able to carry out the murder of the Jews in the heart of Christian Europe, under the eyes of the ecclesiastics and the faithful? Between prejudice, diplomacy, mutual aid and resistance, why did some men and women of the Church protested and took action, while others remained silent? For eighty years, these questions have continued to question the European conscience.

Yossi Nitzan (Józef Panicman), Otwock, 19 sierpnia 2022. Fot. Aldona Piekarska

21/08/2022

Yossi Nitzan: Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę

Ja stoję tutaj w imieniu kilkunastu tysięcy obywateli żydowskich Otwocka i Karczewa, którzy zostali zabici.
Pamiętam, że jako małe 5-letnie dziecko [w 1939 r. – przyp. red.] widziałem z daleka żołnierzy niemieckich, bardzo się bałem i uciekłem do domu. Ja to pamiętam i nigdy nie zapomnę.

„Wycinanka żydowska – duchowość ukryta w materii papieru”  - plakat

17/08/2022

„Wycinanka żydowska – duchowość ukryta w materii papieru”

- to tytuł 27. spotkania w Klubie Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury, które odbędzie się 19 sierpnia br. (piątek) o godz.17.00 w sali offowej JDK. Temat przedstawi Inga M. Marczyńska, kobieta wielu pasji, uprawiająca również tę trudną sztukę żydowską. Wstęp wolny.

Marsz pamięci Rembertów-Falenica, 19 sierpnia 1984, przystanek w Falenicy. W środku Stanisław Krajewski. Fot. Monika Krajewska

17/08/2022

Niepochowani, nieopłakani, niepamiętani

"Gdy moja Mama dowiedziała się, co się stało z Żydami falenickimi, z jej najbliższymi – nigdy tu nie wróciła. Mieszkając w Warszawie, nigdy już nie przyjechała do Falenicy. To, co usłyszała, było zbyt straszne."