Pamięć (kronika)

Ikona rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia. Fot. Mateusz Środoń

10/09/2023

Homilia kard. Marcello Semeraro podczas beatyfikacji rodziny Ulmów

" ...Niech wstawiennictwo nowych Błogosławionych i ich świadectwo ewangelicznej miłości zachęcą wszystkich ludzi dobrej woli, aby stali się tymi, którzy «wprowadzają pokój» (Mt 5, 9), otwierając drzwi i angażując się na rzecz bliźniego, przybywającego ze swoim cierpieniem fizycznym i moralnym, podejmując trud pomocy w jego oddaleniu od własnego domu i bliskich..."

Dzieci Ulmów. Fot. ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów / www.ulmowie.pl

10/09/2023

Wyrwać Ulmów z pułapki polityki pamięci

Narracja, w której Ulmowie mają być „antidotum na Jedwabne”, zmierza do wykazania, że bohaterstwo było wśród Polaków normą. Podejście takie w istocie odbiera bohaterom bohaterstwo, usiłując przedstawiać ich postawę jako powszechną.

Ikona rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia. Fot. Mateusz Środoń

08/09/2023

Mateusz Środoń: Dobrze, że byli Ulmowie

Patrząc na nich, modlę się, żebyśmy sami w godzinie próby potrafili zdać egzamin – mówi autor ikony przedstawiającej rodzinę Ulmów wraz z żydowskimi rodzinami Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów, które ukrywali w swoim domu.

Mateusz Środoń - Ulmowie

08/09/2023

O Ulmach nigdy dosyć

Zatem nigdy dosyć powtarzania, że Ulmom chodziło nie o polską rację stanu, lecz o uratowanie żydowskich sąsiadów. Złu rasistowskiej hitlerowskiej ideologii przeciwstawili bezbronną bezinteresowność chrześcijańskiej postawy wobec drugiego człowieka. Byli bohaterami, a to – niejako ex definitione – znaczy, że byli w mniejszości.

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

31/08/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 71 (08/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - logo

31/08/2023

BEATYFIKACJA RODZINY ULMÓW Z MARKOWEJ: NIEZBĘDNE INFORMACJE HISTORYCZNE

W niniejszym artykule przygotowaliśmy najważniejsze informacje historyczne, w tym wybór opracowań tematycznych Muzeum POLIN o postawach Polaków wobec Żydów podczas okupacji niemieckiej (1939–1945), które pozwalają lepiej poznać tragiczną historię rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów – Goldmanów (Szallów). Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

SYNAGOGA W KĘPNIE. FOT. R. LEISEROWITZ

29/08/2023

Jewish or Common Heritage? (Dis-)appropriation of Synagogue Architecture in East-Central Europe since 1945

In postwar Europe, synagogue architecture was culturally categorized as an element of Jewish heritage that appeared to be isolated from the common heritage of a city or town – wherever a synagogue stood. At first, synagogues were not considered a shared but a distinct patrimony of a place. A shift in such a state of affairs could have been observed in the last three decades that witnessed a ‘rediscovery’ of synagogues.

Gwiazda Dawida

29/08/2023

Obchody 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.