Pamięć (kronika)

Piotr Paziński, Bird Streets

10/02/2023

Bird Streets

A discussion of inter-connecting stories about the echoes of prewar life in the streets of central Warsaw inhabited by Jews before the Second World War and the Holocaust

INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

06/02/2023

INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

W 100. rocznicę urodzin Chavy Rosenfarb pragniemy przybliżyć jeden z najważniejszych symboli w kulturze – Drzewo Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki.

JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

05/02/2023

JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

Gośćmi drugiego spotkania z cyklu Jiskry będą przedstawiciele rodziny Rekuckich – Urszula Antosz-Rekucka, Marek Rekucki i ich córka Rachela Antosz-Rekucka, którzy całą rodziną dbają o pamięć o dawnej żydowskiej społeczności Mszany Dolnej i prowadzą Fundację Sztetl Mszana Dolna. Na co dzień w działaniu wspiera ich również syn Jakub Antosz-Rekucki, jednak podczas naszego spotkania będzie on opiekował się czworonożnym członkiem tej rodziny.
Czwartek, 9 lutego o godzinie 18:30 do JCC Warszawa przy ulicy Chmielnej 9A.

Fundacja Gszarim - logo

05/02/2023

Księgi Pamięci Sokołowa Podlaskiego

W 2017 r. Fundacja Gszarim otrzymała grant od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny na tłumaczenie z języka jidysz na język polski Księgi Pamięci napisanej przez Pereca Granatsztejna, ur. 7 marca 1907 r. w Sokołowie Podlaskim, w pobożnej rodzinie żydowskiej.
W 2018 r. Fundacja Gszarim otrzymała od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz od Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra” grant na tłumaczenie z języka jidysz...

FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

03/02/2023

"Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Program obchodów – materiały prasowe

Wystawa czasowa "Wokół nas morze ognia" 11. edycja akcji społeczno-edukacyjna Żonkile w sześciu miastach Polski, międzynarodowe konferencje popularnonaukowe i spotkanie z Martínem Caparrósem, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze – to tylko wybrane wydarzenia, które w 2023 r. Muzeum POLIN przygotowało w ramach całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywających się pod hasłem "Nie bądź obojętny".

Żydzi otwoccy i karczewscy

02/02/2023

82. rocznica deportacji ostatnich Żydów karczewskich

Organizatorzy tegorocznego wydarzenia postanowili upamiętniać żydowskich współmieszkańców Karczewa w rocznicę deportacji z 1941 r. Przesiedlenie do getta warszawskiego oznaczało bowiem koniec dwustuletniej historii Żydów karczewskich. Wraz z warszawskimi Żydami i większością Żydów otwockich zostali oni zamordowani w obozie zagłady w Treblince latem 1942 r.

Austriackie Forum Kultury - fragment logo

01/02/2023

Retrospekcja: Warszawa Singera

Zapraszamy do naszej mediateki na retrospekcję zeszłorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Rozmowy m. in. z Agnieszką Holland, Meirav Hen – wnuczką Icchoka Baszewisa Singera i Dorotą Stalińska, która czyta fragmenty opowiadań Idy Fink.

Magazyn MEMORIA Nr.64 - fragment strony tytułowej

31/01/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 64 (01/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Auschwitz

29/01/2023

78. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ - obchody

Obyśmy my, wolni, potrafili dziś zachować się inaczej.
Milczeć, znaczy oddawać głos sprawcom,
Zachować neutralność oznacza wyciągnąć dłoń ku gwałcicielowi,
Pozostać obojętnym to nic innego jak dawać przyzwolenie mordercom.

Dziś oto, na naszych oczach, pamięć mówi nam: sprawdzam!
Dziś widać bardzo wyraźnie, czyje drzwi się otwierają,
a czyje pozostają zamknięte.