Pamięć (kronika)

Otwockie synagogi - archeologia i co dalej  - plakat

29/11/2024

Otwockie synagogi - archeologia i co dalej

Podczas prowadzonych prac drogowych w Otwocku natrafiono na relikty miejskiej synagogi.
Jednym z efektów było przeprowadzenie, w październiku 2024 roku, interwencyjnych prac archeologicznych, na zlecenie MWKZ.
spotkanie zorganizowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we współpracy ze Starostą Otwockim, na którym zostanie przedstawiony raport z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miejskiej synagogi w Otwocku im. Goldbergów.

Książka Bożeny Wojnowskiej „Inna twarz Korczaka. Szkice o dwoistości tożsamości” nominowana do Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka!

25/11/2024

Bożena Wojnowska nominowana do Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za książkę „Inna twarz Korczaka. Szkice o dwoistości tożsamości”

Kapituła Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, przyznawanej za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce, na posiedzeniu w dniu 10 września 2024 r. wyłoniła spośród nadesłanych zgłoszeń publikacje nominowane do Nagrody za rok 2023.
Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia Nagród odbędzie się 29 listopada 2024 roku o godz. 14.00 w sali nr 52 Collegium Novum UJ.

Sławomir Buryay „Marzec a Zagłada – płaszczyzny spotkania  - front książki.

24/11/2024

Promocja książki Sławomira Buryły „Marzec a Zagłada – płaszczyzny spotkania”

„Marzec a Zagłada” to esej, w którym autor z wielką erudycją ukazuje Marzec jako zdarzenie powiązane z Zagładą. Choć te dwa wydarzenia w polskiej historii mają swoją specyfikę, kontekst i w wielu aspektach nie da się ich porównywać (liczby, realia społeczne i etyczne dylematy), obydwa stały się fundamentalne dla naszej tożsamości; dotykają nie tylko tych, którzy byli ich uczestnikami lub świadkami, ale i kolejnych pokoleń.
Wydarzenie odbędzie się 30 listopada 2024 r. o godzinie 15:00 w Sali Kinowej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

17/11/2024

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

Krystyna Budnicka (Hena Kuczer) zaskakuje energią i humorem. W książce „Ocalałam” opowiedziała ks. Grzegorzowi Michalczykowi i Rafałowi Kotomskiemu swoją historię. Trudno uwierzyć, że ma za sobą koszmar getta, dziewięć miesięcy ukrywania się w bunkrze, ucieczkę przez kanały, utratę całej rodziny. Przez wiele lat nie chciała mówić o swoich doświadczeniach. Nie znaczy to, że zapomniała. Jak sama podkreśla, dystans do tragicznych wydarzeń, jakich była świadkiem, pomógł jej przetrwać i uporać się z wojenną traumą.

Akademia Zimowa ŻIH 2024 - plakat

17/11/2024

Akademia Zimowa ŻIH 2024

Akademii Zimowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma! Akademia odbędzie się w dniach 7–8 grudnia 2024 r. Formularz zgłoszeniowy należy wysłać do 25 listopada. Wydarzenie jest bezpłatne, zapewniamy noclegi i obiady w trakcie trwania Akademii.
Akademia skierowana jest do nauczycieli, nauczycielek, edukatorek i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a także zainteresowanych tematyką ich losu w czasie na przestrzeni wieków.

Dwudziesty piąty numer „Miasteczka Poznań”

17/11/2024

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań

Dwudziesty piąty numer „Miasteczka Poznań”
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miasteczko Poznań zostało założone jesienią 2009 r. Do celów statutowych Stowarzyszenia należą: przywracanie, upamiętnianie i utrwalanie pamięci o dziedzictwie kultury żydowskiej, praca na rzecz dialogu polsko-izraelskiego, realizacja projektów wielokulturowych na rzecz wspólnego dziedzictwa polsko-niemiecko-żydowskiego, działania edukacyjne i wydawnicze. Od 21 lat Stowarzyszenie wydaje pismo społeczno-kulturalne Miasteczko Poznań.

Obchody 86. rocznicy Nocy Kryształowej w Gdańsku, fot. Muzeum Gdańska

13/11/2024

Marsz Tolerancji w Gdańsku w 86. rocznicę nocy kryształowej

Marsz Tolerancji, warsztaty edukacyjne dla uczniów, wykład poświęcony kulturze żydowskiej i koncert zaplanowano we wtorek (12 listopada) w Gdańsku w ramach obchodów 86. rocznicy nocy kryształowej.
11 i 12 listopada 1938 roku w Gdańsku, kilka dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści brutalnie zaatakowali swoich żydowskich sąsiadów. "W 86. rocznicę tych wydarzeń, na terenie dawnego Wolnego Miasta Gdańska, ofiary nazistowskiej przemocy zostaną upamiętnione poprzez muzykę, literaturę oraz warsztaty i spotkania z gdańską młodzieżą"

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

08/11/2024

Znamy laureatki i laureatów XI edycji Konkursu im. Majera Bałabana!

Zakończyły się obrady Jury XI edycji konkursu im. Majera Bałabana. W tym roku na konkurs zgłoszono 19 prac doktorskich i 23 magisterskie. Przy ich ocenie Jury brało pod uwagę dobór i wykorzystanie materiałów źródłowych, nowatorskie ujęcie tematu, merytoryczną wartość pracy oraz poprawność wywodu naukowego.