Pamięć (kronika)

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

28/01/2025

W Centrum rozmowy: TRAUMA. Kiedy boli ciało, a kiedy dusza?

W 2025 roku Centrum Dialogu otwiera nowy cykl „W centrum rozmowy”. Będzie on stanowił okazję do pogłębionej rozmowy, w duchu wymiany doświadczeń oraz wiedzy między badaczami i badaczkami a praktykami i praktyczkami. W tym roku przyjrzymy się tematowi traumy z punktu widzenia medycznego, psychologicznego, historycznego i społeczno-kulturowego.

Auschwitz

27/01/2025

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: selekcji w Auschwitz bym nie przeszedł [WYWIAD]

Przed wejściem do komór gazowych były rozbieralnie. Esesmani mówili, że trzeba się spieszyć, bo wszystkich czeka ciepła zupa i gorąca herbata. Zdarzało się, że ludzie na te słowa klaskali. Wygłodniali, spragnieni. Oklaskiwali te grudki nadziei, które mieli w sobie — mówi Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

26/01/2025

Inauguracja polskiego węzła EHRI-PL

Podczas uroczystości w Żydowskim Instytucie Historycznym i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 26 stycznia 2025 roku została zainaugurowana Europejska Infrastruktura Badań nad Holokaustem – Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium – EHRI–ERIC). Data inauguracji struktury EHRI-PL nie jest przypadkowa – dzień później, 27 stycznia, obchodzona była 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

26/01/2025

XV DNI PAMIĘCI W ŁODZI

Już po raz kolejny Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 24–27 stycznia 2025 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 20 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach DNI PAMIĘCI odbędą się koncerty, spektakle i spotkania autorskie. Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem tego wydarzenia.

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską

17/01/2025

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z s. Katarzyną Kowalską, teolożką, religioznawczynią, wiceprzewodniczącą zarządu ICC Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, która wygłosi wykład pt. „Czy dialog chrześcijańsko- żydowski jest potrzebny?”. Spotkanie w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędzie się 21 stycznia 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Szopena 23.

S. Katarzyna Kowalska

17/01/2025

S. Katarzyna Kowalska: nie da się rozumieć Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm

„Nie da się poznawać i pogłębiać rozumienia misterium Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm. Jezus wcielił się w lud Izraela i nie był przecież chrześcijaninem” – mówi s. dr Katarzyna Kowalska NDS. W rozmowie z KAI teolożka i religioznawczyni opowiada o podstawach relacji chrześcijańsko-żydowskich, osobistym zaangażowaniu, stanie dialogu w Polsce i pokoju. „Uważam, że jako Polka, która urodziła się na Podkarpaciu, w niegdysiejszej krainie sztetli, mam obowiązek poznawać, kim byli moi żydowscy sąsiedzi, przywracać pamięć o nich, budować mosty zrozumienia i empatii oraz uczyć, że inna religia, kultura czy kolor skóry nie są zagrożeniem, ale ubogaceniem” – przekonuje.

Pamięć i dialog lokalnie

13/01/2025

Pamięć i dialog lokalnie

Rozpoczynamy Nowy Rok w miłych okolicznościach - zostaliśmy zaproszeni przez krakowski Klub Inteligencji Katolickiej, do podzielenia się naszymi doświadczeniami w pracy nad pamięcią i dialogiem. To dla nas wyróżnienie i zaszczyt. Bardzo cieszymy się, że ponownie będziemy mogli opowiedzieć w szacownej stolicy Małopolski, o naszych działaniach w Mszanie Dolnej. Zapraszamy na to spotkanie, już jutro 🙂 Szczegóły na plakacie

Magazyn "Memoria" nr 87

31/12/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 87 (12/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

31/12/2024

Pracownia Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich

Udało się dużo zrobić. Proces odsłaniania tablic cały czas trwa. Są sprzątane zapomniane żydowskie cmentarze. W planach mamy kolejne akcje edukacyjne z młodzieżą, konferencje, spotkania z Rodzinami ocalalym z Zagłady.