U rzymskich katolików

Polska Rada Ekumeniczna

Na stronie od 2025-01-30

23/01/2025 r.

Centralne nabożeństwo tygodnia ekumenicznego

W 25. rocznicę podpisania deklaracji Kościołów w Polsce „Sakrament chrztu znakiem jedności” odbyło się tegoroczne centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas tego wydarzenia z radością wspominano podpisanie tej deklaracji i wyrażano tęsknotę za wspólną Eucharystią.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Na stronie od 2025-01-25

25/01/2025 r.

XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.
Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju".

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

Na stronie od 2025-01-23

22/01/2025 r.

XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej

W środę, 22 stycznia 2025 roku, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się uroczyste obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie zorganizowały Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego. Hasłem tegorocznych obchodów były słowa z Księgi Kapłańskiej: „Obwieśćcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).

XXVIII Dzień Judaizmu w Poznaniu

Na stronie od 2025-01-19

17/01/2025 r.

XXVIII Dzień Judaizmu w Poznaniu

Nagroda Menora dialogu dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz uroczysty koncert na okoliczność 25- lecia jej istnienia, wystawy fotografii: Laury Makabresku oraz grupy „Ogniwa Światła” w Akademii Lubrańskiego, wspólna modlitwa na Wzgórzu św. Wojciecha, czytanie sceniczne w Teatrze Nowym, Salon Poezji w Teatrze Muzycznym oraz spotkania w Bibliotece Raczyńskich i w Zamku Królewskim – to wydarzenia na szlaku tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu

o. Wiesław Dawidowski OSA

Na stronie od 2025-01-18

18/01/2025 r.

Wiesław Dawidowski OSA: Rok święty przypominał o Bożej sprawiedliwości [ROZMOWA]

„Nadzieja zawieść nie może” – to tytuł i zarazem pierwsze słowa z bulli Papieża Franciszka, ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Na to wydarzenie, które rozpoczęło się w Wigilię 2024 roku, Watykan i Rzym przygotowywały się od miesięcy. Przed Jubileuszem wyremontowano wiele miejsc ważnych dla turystów i pielgrzymów. Tych – w ciągu całego roku świętego – ma przybyć co najmniej 32 miliony, a wśród nich wielu Polaków. Rok święty w Kościele po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 roku, ale jego źródła pochodzą z o wiele wcześniejszych czasów. Rok święty był bowiem obchodzony był również przez Żydów.

Zaproszenie na XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

Na stronie od 2025-01-12

16/01/2025 r.

Zaproszenie na krakowskie obchody Dnia Judaizmu

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to czas refleksji i modlitwy, który pomaga nam odkrywać korzenie chrześcijaństwa. Ojciec Święty Jan Paweł II przypominał, że judaizm „nie jest religią zewnętrzną wobec chrześcijaństwa, lecz czymś głęboko z nim związanym”

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia 2025

Na stronie od 2025-01-09

18/01/2025 r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia 2025

W tym roku wiodącym hasłem jest Jezusowe pytanie: „Czy wierzysz w to?” Jest to fragment z Ewangelii św. Jana /J 11,17-27/ nawiązujący do dialogu między Jezusem a Martą, kiedy Jezus odwiedził dom Marty i Marii w Betanii po śmierci ich brata Łazarza. W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się̨ w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Obchody te stanowią̨ wyjątkową̨ okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru.

Dzień Judaizmu w  Warszawie

Na stronie od 2025-01-07

19/01/2025 r.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce: obchody w Warszawie 19. stycznia w kościele Srs Benedyktynek

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Jest to też okazja – jak podkreśla Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP – do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki, do wyjaśniania wiernym tragedii Zagłady Żydów i ukazywania antysemityzmu jako grzechu. Zachęca się by do chodów Dnia Judaizmu zarówno na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym jak i parafialnym zapraszać do wspólnych modlitw Żydów oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.

First Things - logo

Na stronie od 2025-01-06

02/01/2025 r.

Jubilee 2025: New Year’s Resolutions and Resources

George Weigel: Jubilee 2025 began on Christmas Eve 2024, with the opening of the Holy Door of St. Peter’s in Rome, and will conclude on January 6, 2026, when that door of the Vatican basilica is closed. The theme of this holy year is Peregrinantes in Spem (Pilgrims in Hope), and, like every other such celebration since Pope Boniface VIII inaugurated the practice of holy years in 1300, Jubilee 2025 is intended to intensify our experience of God’s grace—the divine life—at work within and around us. How might we cooperate with that ever-present grace so that each of us helps make this jubilee year a time of spiritual renewal in the Church?

Franciszek

Na stronie od 2024-12-26

09/05/2024 r.

Spes non confundit

1. „Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W imię nadziei Paweł Apostoł napełnia odwagą chrześcijańską wspólnotę Rzymu. Nadzieja jest również głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, który zgodnie ze starożytną tradycją papież ogłasza co dwadzieścia pięć lat. Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy nie mogąc dotrzeć do miasta Apostołów Piotra i Pawła, będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia (por. J 10, 7.9); z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” (1 Tm 1, 1).