U rzymskich katolików

ks. Tomáš Halík

Na stronie od 2020-12-07

30/04/2020 r.

Chrześcijaństwo śpi

"Niektórzy uważają, że chrześcijaństwo wciąż jest na początku swoich dziejów, inni, że umiera. Ja sądzę, że chrześcijaństwo jest w trakcie sjesty, że śpi. To jednak ważny czas. Odpoczynek umożliwia podjęcie nowych zadań, pozwala pójść głębiej" - ks. Tomáš Halík

Ks. Tadeusz Guz. Fot. Nasz Dziennik / YouTube

Na stronie od 2020-12-06

06/12/2020 r.

Sprawa aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu (do grudnia 2020)

„Nie widzimy możliwości, aby punktem wyjścia spotkania była jakakolwiek akceptacja działalności Księdza Profesora we wspomnianych mediach masowych w odniesieniu do głoszonych tez dotyczących wspomnianego zagadnienia mordu rytualnego. W przekonaniu bowiem naszych mocodawców, sposób działania Księdza Profesora Tadeusza Guza może jedynie budzić głęboką troskę i zasługuje na słowa najsurowszej krytyki formułowanej po to, by uzmysłowić Księdzu Profesorowi, że Jego działanie w tym zakresie może być społecznie szkodliwe”.

Jerozolima, kaplica adoracji w kościele św. Piotra in Gallicantu. Fot. Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2020-12-02

29/11/2020 r.

Jak iść przez noc ciemną Kościoła

"Może nasza nadzieja to wyjść w nieznane? Wyjść z naszych pobożnych przyzwyczajeń, z katolickich oczywistości kulturowych – i zacząć od nowa." - Zbigniew Nosowski.

prof. Tomasz Polak

Na stronie od 2020-12-02

04/11/2020 r.

Tomasz Polak. Chrześcijaństwo w czasach niepokoju

Co to znaczy być człowiekiem wiary w XXI wieku? Co to znaczy być chrześcijaninem w epoce niepokoju? Jak kochać i przebywać razem w czasach społecznego dystansu?
Zastanawiamy się, jak będzie wyglądał świat po zakończeniu pandemii COVID-19. Ale jak możemy walczyć z innymi pandemiami takimi jak nacjonalizmy, segregacja rasowa, wykluczenie społeczne, prześladowania mniejszości, czy skrajne nierówności globalne? Jak wyglądałby świat bez nich? Słynne słowa Martina Luthera Kinga, Jr. "Miałem sen...", są dzisiaj wciąż aktualne.

Hagia Sofia

Na stronie od 2020-12-01

01/12/2020 r.

Hagia Sophia: From museum to mosque

„W Turcji uczy się akceptować różnorodność, ale ważne jest też, aby być akceptowanym. W tym względzie jedyną drogą jest serdeczność i przyjaźń. Dążyłem do dialogu z władzami i ze światem muzułmańskim i jestem coraz bardziej przekonany, że dialog, zanim stanie się spotkaniem i konfrontacją idei, musi być spotkaniem ludzi, którzy mają zarówno serca, jak i umysły. Jeśli dialog nie angażuje serca, jest mało przydatny”

Ks. Tomáš Halík, Kraków, 2019. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Na stronie od 2020-11-24

30/06/2024 r.

Ks. Halík: Niektórzy biskupi stworzyli demona

Konieczność rozwodu między katolicyzmem a nacjonalizmem wydaje się oczywista. Dla żywotności polskiego chrześcijaństwa jest konieczne, aby za „ikonami polskości” znowu odkryć Ewangelię. ks. Tomáš Halík