Sztetl Mszana Dolna
Jesteśmy rodziną i grupą przyjaciół, którym leży na sercu ocalenie pamięci po mszańskich Żydach i budowanie przyjaznych relacji z nielicznymi potomkami ocalonych.
19/08/2022 | Na stronie od 14/08/2022
Źródło: Sztetl Mszana Dolna
Sztetl Mszana Dolna
Idea
Jesteśmy rodziną i grupą przyjaciół, którym leży na sercu ocalenie pamięci po mszańskich Żydach i budowanie przyjaznych relacji z nielicznymi potomkami ocalonych.
Dbamy o miejsca pamięci i męczeństwa mszańskich Żydów, organizujemy obchody rocznic Zagłady w naszym mieście, Dni Pamięci, spacery pamięci. Sadzimy z młodzieżą cebulki krokusów na miejscach zbiorowych mordów, by upamiętnić nieletnie Ofiary.
Co tydzień zapalamy szabatowe świece i pieczemy chałkę, a podczas Chanuki w naszym oknie przez 8 wieczorów płonie chanukija – to wszystko jako wyraz pamięci, dla i za mszańskich Żydów, niezgoda na to, co się z nimi stało.
Szukamy i utrzymujemy kontakty z potomkami ocalonych. Prowadzimy fanpage na FB „Sztetl Mszana Dolna”. Podejmujemy inicjatywy upamiętniające: Ofiary Holokaustu przez nazwanie ich imieniem alejki prowadzącej do zbiorowej mogiły na Pańskim (2012 r.), mszańskiej synagogi tablicą pamiątkową (2020 r.), Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Stefanii i Józefa Wacławików Drzewem Pamięci (2020 r.), oznaczenie mogił Ofiar z okresu okupacji grzebanych na terenie cmentarza żydowskiego – z Fundacją „Zapomniane” (2020 r.). W planach mamy kolejne inicjatywy.
15.04.2021 r. została zarejstrowana przez Sąd Rejonowy w Krakowie Fundacja Sztetl Mszana Dolna. Założyliśmy ją i zostaliśmy pierwszymi fundatorami, by móc działać skuteczniej.
Administrator strony:
URSZULA ANTOSZ-REKUCKA
Absolwentka studiów teologicznych na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet JPII) w Krakowie, wieloletni nauczyciel-katecheta, podejmujący wysiłki na rzecz ocalania pamięci po mszańskich i okolicznych Żydach oraz wychowania młodzieży w duchu dialogu i szacunku wobec innych – przez działania osobiste, zawodowe i publiczne.
Z uczniami bierze udział w projektach pamięciowo-dialogowych, organizuje wyjścia na zbiorowe mogiły żydowskie, spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej w Mszanie Dolnej.
Gość krakowskich obchodów Dnia Judaizmu (2018 - wykład „Chrześcijaństwo a judaizm – czego katolik może nauczyć się od religijnego Żyda”), CKŻ w 2018 („Pamięć żydowska w Mszanie Dolnej”), Słupskich Dni Kultury Żydowskiej (2019 i 2020), Radości Tory w Warszawie w 2019 („Moja droga do dialogu”).
Wyróżniona w IX edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nominowana do Nagrody Polin w 2017 i 2021 r., Wyróżniona w Konkursie Polin w 2021 r., laureatka Nagrody im. ks. Musiała Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze” w 2018 r., Statuetki "Tym, którzy ocalili pamięć" w 1996 r. Fundacji Shalom, Medalu Powstania w Getcie Warszawskim w 2018 r., Polcul w 2019, wyróżnienia "Ubi Caritas" za działalność charytatywną w 2020 r. oraz "Chroniąc pamięć" w 2021 r. Absolwentka Seminarium Nauczania o Holokauście w Instytucie Yad Vaszem w Jerozolimie, 2013 r. Członkini Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Klubu Chrześcijan i Żydów ”Przymierze”, Lider Dialogu, Społeczny Opiekun Zabytków. Jedna z bohaterek książki "Skarby" Patrycji Dołowy (Wydawnictwo "Czarne", 2022 r.). Prezes Fundacji Sztetl Mszana Dolna
Tłumaczenia artykułów:
JAKUB ANTOSZ-REKUCKI
Doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UJ, tłumacz i redaktor przy projekcie MedicalReview Auschwitz, absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uczestnik projektów Polish-IsraeliYouth Exchange (2016), projektu „Przywróćmy pamięć” FODZ, „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
Współredaktorka i tłumaczka w kontaktach i korespondencji z potomkami mszańskich Żydów:
RACHELA ANTOSZ-REKUCKA
Absolwentka psychologii na UJ, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, uczestniczka projektów „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, „Oblicza dialogu. Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i dialogu”. Tłumaczka części artykułów
Koordynator ds. kontaktu z instytucjami:
MAREK REKUCKI,
członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Lider Dialogu, Wiceprezes Fundacji Sztetl Mszana Dolna, absolwent seminarium "Zarządzanie projektami społecznymi" w Forum Dialogu w 2019, Akademii Opiekunów Pamięci w 2021 r., Akademi Zamówień Publicznych 2021 r.
Autorka opisów nagrobków na cmentarzu żydowskim, translatorka inskrypcji:
JOLANTA KRUSZNIEWSKA,
judaistka, doktorantka Wydziału Historycznego UJ, z zamiłowania fotograf i eksplorator żydowskiej historii rodzinnego Grybowa i okolic.
Strona "Sztetl Mszana Dolna"
- Copyright © 2021 by Sztetl Mszana Dolna. All rights reserved.
Realizacja: Internet Arts- Strona "Sztetl Mszana Dolna" powstała dzięki
stypendium Forum Dialogu