Debata „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”
01/09/2023 | Na stronie od 28/08/2023
Źródło: Uniwersytet SWPS
Zaproszenie Uniwersytetu SWPS
Zapraszamy studentów, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych na wyjątkową debatę pt. „Wojna i Auschwitz. Pamięć a edukacja”. Wydarzenie odbędzie się 1 września, w dniu symbolicznie zbiegającym się z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Spotkanie będzie okazją do refleksji nad przeszłością oraz do zgłębienia tematu znaczenia pamięci i edukacji historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem roli miejsc pamięci, muzeów i mediów.
Spotkanie z ekspertami
Podczas debaty, uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniej interakcji z czołowymi specjalistami w dziedzinie historii, muzealnictwa oraz edukacji. Wśród prelegentów znajdą się dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, dr Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, red. Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, oraz prof. Adam Szpaderski, kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS, który poprowadzi debatę.
Zakres tematyczny debaty
Znaczenie i interpretacja pamięci i historii w kontekście współczesnej edukacji
Dyskusja skupi się na temacie pamięci historycznej oraz jej wpływie na nasze postrzeganie współczesności. Eksperci podzielą się swoją wiedzą w temacie roli edukacji w budowaniu świadomości historycznej i społeczeństwa odpowiedzialnego za przekazywanie tej wiedzy kolejnym pokoleniom.
Rola muzeów, miejsc pamięci i mediów w edukacji historycznej
Zostanie poruszony temat kluczowej roli muzeów, miejsc pamięci oraz mediów w kształtowaniu naszej perspektywy historycznej. Omówione zostaną także strategie i wyzwania związane z przekazywaniem trudnych tematów historycznych w sposób przystępny i autentyczny.
Wyzwania współczesnego świata w kontekście przekazywania i ochrony pamięci
Uczestnicy debaty przeanalizują, jakie wyzwania stoją przed dzisiejszym społeczeństwem w kontekście utrzymania pamięci o przeszłości.
Mechanizmy totalitaryzmów XX wieku
Eksperci porozmawiają na temat skutków totalitaryzmu. Dyskusja skupi się w szczególności na konsekwencjach wynikających z obojętności na postawy skrajne, takie jak antysemityzm, rasizm, prześladowania czy wojna.
Zagłębiając się w historię, wcale nie zajmujemy się przeszłością z czarno-białych zdjęć. Zajmujemy się tym, co tu i teraz, jednocześnie zastanawiając się jak skutecznie działać dla lepszej przyszłości.
Marek Zając Marek Zając – sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej