Pamięć (kronika)

Krystyna Budnicka, Rafał Kotomski (z lewej) i Jerzy Baczyński na gali Nagród Historycznych „Polityki”. Warszawa, 6 maja 2025. Fot. Marcin Kiedio

08/05/2025

Nagroda Historyczna „Polityki” dla książki „Ocalałam” – wywiadu z Krystyną Budnicką

Rozmowa rzeka z jedną z ostatnich ocalałych z warszawskiego getta została uhonorowana Nagrodą Historyczną „Polityki” im. Mariana Turskiego w kategorii pamiętników i wspomnień.
Wczoraj podczas uroczystej gali odbywającej się w siedzibie tygodnika „Polityka” przyznano Nagrody Historyczne im. Mariana Turskiego za rok 2024. Wśród nagrodzonych znalazła się wydana przez Wydawnictwo Więź książka „Ocalałam” – wywiad rzeka z Krystyną Budnicką, jedną z ostatnich ocalałych z getta warszawskiego, przeprowadzony przez ks. Grzegorza Michalczyka i Rafała Kotomskiego.

Institute for Polish-Jewish Studies  - logo

07/05/2025

A German (Jew) in Warsaw: the banker Samuel Fraenkel

Online lecture by Markus Nesselrodt in association with UCL Institute of Jewish Studies
Wednesday 7th May 2025 6:00 PM - 7:00 PM BST ONLINE via ZOOM
The lecture will use Samuel Fraenkel as an example to illustrate the migration movement from Prussia to the Polish capital and discuss what role his origins played in his life in Warsaw. It will be shown that Polish history in the early 19th century cannot be understood without its Prussian-Jewish components.

Miesięcznik "Memoria" Nr 90 (03/2025)

30/04/2025

Miesięcznik "Memoria" Nr 91 (04/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Uczestnicy Marszu Żywych przed Bramą „Arbeit macht frei” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

24/04/2025

Marsz Żywych zakończył się w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau

24 kwietnia 2025 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 32. Marsz Żywych. Na jego czele szła grupa ok. 80 Ocalałych z Auschwitz i z Holokaustu, a także prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Isaac Herzog.
Hymn Izraela - pieśń Hatikwa (Nadzieja) - zakończył w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau główną ceremonię tegorocznego Marszu Żywych. Wydarzenie było wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. W tym roku odbył się on w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

The audience during the opening ceremony marking Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Day

24/04/2025

Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Day 2025

Holocaust Martyrs' and Heroes' Remembrance Day (Yom Hashoah in Hebrew) is a national day of commemoration in Israel, on which the six million Jews murdered in the Holocaust are memorialized. It is a solemn day, beginning at sunset on the 27th of the month of Nisan and ending the following evening, according to the traditional Jewish custom of marking a day. Places of entertainment are closed and memorial ceremonies are held throughout the country.

Czytanie performatywne “Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

16/04/2025

„Requiem” Dawida Einhorna – czytanie performatywne

Czytanie performatywne “Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Niniejszy poemat został po raz pierwszy opublikowany w Warszawie w 1919 roku w gazecie „Lebns-Fragn”. Następnie jej fragmenty zostały wydane w „Arbeter-Luech” (Kalendarz robotniczy”) i „Lebns-Fragn” w 1920, pod tytułem „Dziesięć milionów”. Później – całkowicie od nowa go przerobiłem i wydłużyłem, aż przybrał obecną formę. Jest to muzyczna haskore [wspomnienie] (Requiem), składająca się z czterech części, poświęcona pamięci dziesięciu milionów ofiar [pierwszej] wojny światowej. Prosiłbym z całego serca wszystkich recytatorów i czytelników, którzy do tej pory posługiwali się starą wersją, by korzystali wyłącznie z nowego tekstu.

POLIN - logo

13/04/2025

Premierowy pokaz filmu "33 zdjęcia z getta"

Wraz z Warner Bros. Discovery zapraszamy na premierowy pokaz filmu o historii wyjątkowego odkrycia, które trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie – odnalezionych jedynych zdjęć z powstania w getcie warszawskim, które nie zostały zrobione przez Niemców. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego akcji Żonkile.

Miesięcznik "Memoria" Nr 90 (03/2025)

31/03/2025

Miesięcznik "Memoria" Nr 90 (03/2025)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Wiktoria i Józef Ulmowie, Markowa 1936. Fot. Zbiory cyfrowe

25/03/2025

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Data wybrana na dzień pamięci nawiązuje do tragicznej historii Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci (ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii) oraz Żydów, którzy przez dwa lata ukrywali się na poddaszu domu Ulmów w Markowej. Byli to Saul Goldman, jego czterej synowie (Baruch, Mechem, Joachim i Mojżesz; nazywano ich Szallami), wnuczka Chaima Goldmana – Lea (Layca) Didner z d. Goldman, jej córka Reszla oraz Genia (Gołda) Grünfeld z d. Goldman.

ipjs - logo

25/03/2025

IPJS: Captains of Industry: Assimilated Jewry and the Idea of National Development (1882-1922) in the Kingdom of Poland

This presentation tells the story of Polonized Jewish families living in industrialized cities of Russian Poland and their experience of the shift from an empire to a nation-state. By tracing the history of two Polish-Jewish economists, MIchał Kalecki and Ludwik Landau, the speaker will seek to explain connections between Jewish acculturation and its culture of holistic thinking about society and economy that trumped integral nationalism.