pamiec

Apel biskupów o upamiętnienie Żydów

/XVIII Dzień Judaizmu 2015.

Ważne źródła:

 • Centralna Biblioteka Judaistyczna

 • Archiwum Ringelbluma

 • Oneg Szabat (Radość Sobotnia). Świadectwo dla lepszych czasów - Pozostawione przez ludzi skazanych na śmierć, zakopane w ziemi z nadzieją, że zostanie odnalezione i odczytane w lepszym świecie... Pomóż udostępnić światu jedno z najważniejszych świadectw Zagłady. /ŻIH/

ŻIH - portal edukacyjny DELET (hebr. "DRZWI")

Wydarzenia i inicjatywy

 • Deklaracja sztokholmska. W dniach 26-28 stycznia 2000 roku odbyła się w Sztokholmie międzynarodowa konferencja poświęcona kształceniu, upamiętnianiu i badaniom nad Holokaustem. Konferencję gościł rząd Szwecji. Do udziału zaproszono 45 państw. Celem konferencji było stworzenie uczestniczącym w niej państwom możliwości wyrażenia swej woli walki z rasizmem, antysemityzmem, konfliktami etniczymi i in. poprzez obranie Holokaustu jako punktu wyjścia. W trakcie dyskusji panelowych i prac w grupach roboczych wymieniono poglądy i doświadczenia. Konferencję zamknęła wspólna deklaracja:

 • "Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady" Portal ma na celu dostarczyć informacji o akcji "Reinhardt". Kolejne artykuły będą na nim publikowane do listopada 2018. W ciągu 20 miesięcy trwania, od marca 1942 r. do listopada 1943 r. akcji "Reinhardt" dokonana została na terenach utworzonego przez Niemców Generalnego Gubernatorstwa zagłada żyjącej tu przez setki lat społeczności polskich Żydów. Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" buduje krajobraz kulturowy swojego miejsca (Lublin, Lubelszczyzna), w autorski sposób opowiadając o jego dziedzictwie kulturowym i historycznym.

 • "Memoria" "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania Pamięci."

 • 27 X 2017. W mijającym tygodniu YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku poinformował o odnalezieniu żydowskich dokumentów, które po II wojnie światowej uznane zostały za zniszczone.

 • Stowarzyszenie imienia Szymona An-skiego wydało pierwszą część przetłumaczonej z języka jidysz książki Abrahama Rechtmana "Żydowska etnografia i folklor".

 • Samuel Willenberg - powstaniec warszawski, uciekinier z Treblinki. Przez ostatnie kilkanaście lat swojego życia niestrudzenie propagował wśród izraelskiej młodzieży wiedzę o Zagładzie Żydów polskich. Willenberg był człowiekiem o ogromnej woli życia, charyzmatycznym społecznikiem, ujmującym serdecznością wobec każdego spotkanego człowieka. Jednocześnie był konsekwentny i nieustępliwy w wyrażaniu nawet bardzo trudnych prawd. Pamiętniki i relacje Samuela Willenberga mogą państwo znaleźć w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.

 • Jedwabne - pamięć i ...:

 • Fundacja Pamięć Treblinki - "Księga Imion"

 • Inicjatywy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów:

 • Coroczne modlitewne spotkania Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania w Getcie. Barbara Sułek-Kowalska: "Imię wieczyste i niezniszczalne"; "Łączy nas pamięć", Idziemy 16/2015; "Kto ratuje jedno życie", Idziemy 17/2015.

 • Modlitewne spotkania w Treblince [ organizowane przez ks. Wojciecha Lemańskiego](Face Book: Przymierze/photos/a.313326528780458.75949.236699079776537/846522495460856/?type=3&theater) na terenie obozu zagłady w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00. Wspólna modlitwa psalmami.

 • Otwock corocznie 19. sierpnia: "Z tego miejsca 19 sierpnia 1942 niemieccy okupanci wywieźli do obozu zagłady w Treblince około 8 tysięcy mieszkańców naszego miasta. Żaden dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak ten"

Instytucje i organizacje

Publikacje:

 • Jan. Błoński, Biedni Polacy patrzą na Getto, "Tygodnik Powszechny", 2(1987)

 • Maria Janion, Bohater, spisek, śmierć - wykłady żydowskie.

 • Bogdan Wojdowski, Chleb rzucony umarłym. PIW, Warszawa, 1971.

 • Stanisław Obirek: Jan Tomasz Gross - jak uleczyć chorą pamięć?

 • "Nasi. Podróżując z wrogiem", Efraim Zuroff, Ruta Vanagaite, Tłumaczenie: Krzysztof Mazurek Wydawnictwo: Czarna Owca. "Autorzy, Efraim Juroff i Ruta Vanagaite, opisują swoją podróż po Litwie w poszukiwaniu żyjących świadków masowych egzekucji na ludności żydowskiej w latach 1941-1944. W żadnym innym kraju zbrodnie nazistowskie nie były dokonywane na taką skalę. Zamordowano ponad 90 procent z przeszło 200 tysięcy litewskich Żydów. Niemcom aktywnego wsparcia udzielali kolaboranci ze specjalnej litewskiej formacji wojskowej, kierowanej przez Hauptscharfuehrera SS Martina Weissa. http://audycje.tokfm.pl/podcast/46196 "Nasi" byli tymi, którzy zabijali, i tymi, których zabijano. Te świadectwa mną wstrząsnęły, to w ogóle było szokujące doświadczenie. Pomyślałam, że mieszkańcy Litwy muszą o tym wiedzieć. Muszą wiedzieć, dlaczego Litwini zabijali, wiedzieć, że zabójcami byli całkowicie normalni, zwykli ludzie. Jedni i drudzy byli "nasi". Ofiary, i oprawcy. Nie możemy wyrzec się ani jednych, ani drugich - tłumaczy tytuł swej książki autorka. - To historia o zabójcach i zabitych. O Litwinach i Żydach. O tym, co się stało przed 75 laty na naszej litewskiej ziemi, na której wciąż jest bardzo dużo antysemityzmu. Chociaż Żydów praktycznie już nie ma, nienawiść pozostała. Nawet motywy zostały te same: że Żydzi to komuniści i wrogowie. Do dziś padają te same argumenty."

 • Jan Grabowski - "Ustawa o IPN. Historia Holocaustu należy do świata. Każdy zamach na niezależność badań spotka się z międzynarodowym potępieniem"

 • Tadeusz Mazowiecki: "Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych" /Laboratorium Więzi/.

 • Jakub Karpiński: "Żydzi jako polski problem. Asymetria"

 • "Po wojnie, z Pomocą Bożą, już niebawem ..." Na kwietniową rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Centrum Badań nad Zagładą Żydów szykuje niezwykłą książkę w serii Bibliotek Świadectw Zagłady - wojenne zapiski ojca i córki - Mirki i Kopla Piżyców o życiu w getcie i okupowanej Warszawie

 • Opowieść o dwóch żydowskich miastach, Henryk Gryngerg o studium Aliny Molisak "Żydowska Warszawa - żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku"/dwutygodnik.com, 216, VII 2017./ "Antysemityzm literacki u Żeromskiego i Uniłowskiego był przypuszczalnie nieświadomy. Był w modzie i udzielał się. Nawet rycerzom postępu i sprawiedliwości. Trudno było się oprzeć" "Egzotyka oznaczała obcość nawet w Warszawie. Nie empatia, lecz odraza i wzgarda, nie humanizm, lecz dehumanizacja. Oraz skrajna ksenofobia" "Jednostronny był wkład Żydów do polskiej literatury i kultury, który się często podkreśla, przy niemal zupełnym braku wzajemności, o którym się najczęściej milczy" "W Warszawie i w Berlinie mieszkało wielu zakompleksionych asymilantów, którzy unikali swoich "egzotycznych" współbraci, a nawet twierdzili, że "to przez nich antysemityzm"" "O losie żydowskiej Warszawy, żydowskiego Berlina i tysięcy innych żydowskich miast i miasteczek przesądziła powszechna kultura, która z pokolenia na pokolenie przykładała rączkę do mitu i dehumanizacji"

Świadectwa:

Multimedia

Upamiętniamy Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów.

Inicjatywy i wydarzenia w Polsce:

Memoria - Pamięć

 • Memoria [PL] "Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Nowy miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach i misji zachowania pamięci."

 • Wirtualny Sztetl to jedyny na świecie projekt, którego celem jest opisanie wszystkich społeczności żydowskich żyjących w wielokrotnie zmieniających się granicach Rzeczypospolitej.

 • Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady. Kilka słów o ...

 • Stowarzyszenie "Studnia Pamięci"

 • STRAŻNICY PAMIĘCI / GUARDIANS OF MEMORY Raport Laboratorium "Więzi"

 • Pamięć Treblinki Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów. Jest jednym z największym cmentarzy polskich obywateli. Zginęło tu około 900 tys. ludzi. Nie znamy dokładnej ich liczby, nie znamy imion i nazwisk tych, których tu przywieziono i zabito w komorach gazowych. Tę przestrzeń dzisiaj wypełnia cisza. To miejsce domaga się troskliwej pamięci oraz wiedzy. Fundacja "Pamięć Treblinki" chciałaby być jednym z wielu miejsc przywracających pamięć o zamordowanych w czasie Zagłady. Szczególnie skupiamy się na tych, którzy zginęli w Treblince lub w drodze do niej. Księga Imion:

 • "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja "Projekt Pamięć jest autorskim pomysłem malarki Roz Jacobs oraz producentki Laurie Weisman z Nowego Jorku. Jego idea polega na eksploracji za pomocą sztuki zagadnień pamięci oraz utraty. Projekt zrodził się z potrzeby artystki , aby odzyskać to, co zostało zniszczone - życie małego chłopca, Kalmana, który wskutek wojny został na zawsze oddzielony od swojej rodziny. Projekt podejmuje uniwersalną tematykę, ukazując ją poprzez historię jednej rodziny. Roz Jacobs mówi: 'Kiedy maluję Kalmana, smutek i poczucie utraty stają się silniejsze, ale jednocześnie obecność krewnego, którego nigdy nie poznałam, staje się bardziej namacalna. Ból zbliża mnie do utraconej osoby". Więcej o projekcie:

 • Antoni Sułek - Badacz i świadek drugiej generacji. O ratowaniu lokalnej pamieci zagłady Żydów. /Więź, zima 2017/ Wiecej: Relacja z wykładu w Muzeum POLIN:

 • Memory and the Religious Life - Elijah's Summer School. 5-16 VIII 2018. Beit Yosef, (Dormition Abbey), Mt Zion, Jerusalem.

 • "We władzy szczurołapa" - rozmowa z Joanną Tokarską-Bakir /Krytyka polityczna 11 III 2018./

 • RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland. ŻIH, 7 VIII - 28 X 2018. Kalendarium:

7 II 2019. Ojczyzna: Czy można mieć dwie ojczyzny? Prawicowy syjonizm w II RP. Jak wyglądało życie młodzieży polsko-żydowskiej w przededniu Holokaustu? Wykład o działalności młodzieżowego ruchu syjonistycznego w międzywojennej Polsce wygłosił prof. Daniel Kupfert Heller z Montrealu. Muzeum POLIN, 18:00. Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

6 II 2019. Współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ Rafał Pankowski został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Praw Człowieka im. Paula Ehrlicha i Gunthera K. Schwerina. Wyróżnienie zostało ustanowione w 1998 r. przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) w celu uhonorowania osób walczących z antysemityzmem w Europie. Dyrektor ADL ds. europejskich Andrew Srulevitch wręczył nagrodę podczas wizyty w Polsce 6 lutego 2019 r.

5 II 2019. Wizyta nowojorskiej młodzieży żydowskiej w otwockim LO im. Gałczyńskiego. Jak co roku, młodzież z renomowanej nowojorskiej szkoły żydowskiej Solomon Schechter School of Westchester odwiedziła Otwock. W LO im. Gałczyńskiego amerykańscy Żydzi spotkali się z polską młodzieżą, która - mimo ferii szkolnych - pojawiła się bardzo licznie. Podczas spotkania rabin Harry Pell, wicedyrektor nowojorskiej szkoły, przekazał do Muzeum Ziemi Otwockiej tabliczkę adresową budynku, w którym mieszkała babcia jego żony Dora Kirszenbaum-Greenstein. Niedawno na tabliczce korozja odsłoniła nazwisko przedwojennych właścicieli: Kirszenbaum. Więcej:

 • film "Dom przemówił".
 • [ Fotorelacja: ](Face Book: pg/ZYDZI.OTWOCCY/photos/?tab=album&album_id=2515539061795337&xts%5B0%5D=68.ARDO6E0OOP6JDkX2Fz-tSnEHI5pbuNUBi85ID78Rq9WxnzTC18vGBy3LZciiKfLA-JSGEPgxpIygaq-kbq4BSFHS9mRH3RRikOuxo3H2Z2myxozs0eHMVmDOPi_AuuOE30CKSsjiIft5VZvybPggf_1BM3Gp8n87S0buFn-xVSpPXjbAXM7599xFjZ1prHD9X5TdJSZAUIBXQzScMBJluX9A583nDfJV2nTKy7wWTJ2s2Ef3yXa1WC9h5FCCECWeOpYmJu1Tq_VxrPXP_aCP0o2bTtRe6pUVwYiaYNm3DKCb6jhvHSCXHiKb-gcVHh6DT7w9M0mXPJWIE6kwhtBKaHTVYgUQVwMydlyVYA-ouA&tn=-UCH-R)

5 II 2019. Postronni? Zagłada w relacjach chłopskich świadków. Seminarium naukowe Karoliny Koprowskiej. ŻIH, 11:00. z Wydziału Polonistyki UJ. "W obecnych badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi podczas Zagłady coraz częściej formułowane są dwa postulaty: po pierwsze - znalezienia w polszczyźnie adekwatnego odpowiednika angielskiego terminu ’bystander’, po drugie - rewizji kategorii świadka w odniesieniu do postaw Polaków wobec Zagłady. Te dwa rozpoznania będą stanowiły punkt wyjścia do omówienia proponowanej konceptualizacji polskiego świadka jako postronnego oraz ukazania złożoności i różnorodności reakcji, motywacji i postaw polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza chłopskich świadków."

4 II 2019. Czytelnia POLIN, M.Wodziński "Historyczny atlas chasydyzmu" Podczas pierwszego lutowego spotkania w cyklu Czytelnia POLIN na pytania dotyczące geografii chasydyzmu, jednego z najważniejszych żydowskich ruchów religijnych, odpowie autor "Historycznego atlasu chasydyzmu" prof. Marcin Wodziński. Spotkanie poprowadzi Adam Szostkiewicz. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6, 00-157 Warszawa, 18:00-20:00.

26 X 2018. - 3 II 2019. Boris Lurie: Pop-art po Holokauście. Kraków, Muzeum Sztuki Współczesnej,

27 I 2019. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - 74. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Więcej: ŻIH, Muzeum POLIN oraz Muzeum na Majdanku, a także International Holocaust Remembrance Alliance /IHRA/ i Yad Vashem "Lista Schindlera" na Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu Opowiadanie tej historii jest moim obowiązkiem - Jowita Budnik, odtwórczyni roli Racheli Auerbach w filmie Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię", opowiada o Archiwum Ringelbluma, pracy przy filmie oraz Programie Oneg Szabat. /ŻIH/ Wskazówki dla nauczycieli: "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

Niestety: Blisko 50 narodowców protestowało przed pod bramą muzeum Auschwitz, gdzie odbywają się obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu. - Czas walczyć z żydostwem - grzmieli nacjonaliści. Narodowcy przyjechali do Auschwitz w Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu /Otwarta Rzeczposopolita/. Antysemickie wystąpienie Piotra Rybaka - opis incydentu: Związek Powstańcow Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Waszawskiego - Oswiadczenie

Obchody w Nowym Żmigrodzie:

A w Dębicy - Dni Pamięci o dębickich Żydach Niestety, władze samorządowe zrobiły z tych uroczystości dni Sprawiedliwych, nie było, jak w latach poprzednich, zapalenia zniczy w miejscu, w którym kiedyś był cmentarz żydowski...

27 I 2019. [Memoria [PL] Nr. 16 (01/2019). ](https://view.joomag.com/memoria-pl- nr-16-01-2019/0463919001548057303?token=xBd7xtAGSSqOjuMAXE079BBb3I9HLuEzcOFnG0N93dfd%2BDT3LMqmIszpuCMeUrdT9hjHq8Gk5I2PXLmwevI7o3s6gK0AWEKPAmu%2BF3RhX%2B13UvzLk%2F1X%2FjnuJvXYWgxOeZiP%2FT7NRLJQitP%2BficvR0351rIUHANlXCCHwrDMuSQzQnwT07uDKSTzsF2WR7ebyVye2QB3SJC9v%2FTA92n3UA%3D%3D&ref=email

)

27 I 2019. Wielogłos o Zagładzie. Panel dyskusyjny poświęcony najnowszej publikacji MOCAK-u Wielogłos o Zagładzie. W rozmowie wezmą udział: Janusz Makuch, Anda Rottenberg, Jan Woleński oraz Maria Anna Potocka. Kraków, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, MOCAK, 18:00.

25 I 2019. Ucieczka od naszej dzisiejszej odpowiedzialności. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2018 Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2018 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, jak ważne jest zmierzenie się w kontekście historii Auschwitz z naszą współczesną odpowiedzialnością. /pdf/

23 I 2019. "Pękająca wspólnota. Polacy i Żydzi w cieniu wojny" - Bartosz Wójcik, Klub Jagielloński.

23 I 2019. "Polska Żydowska" – Wydanie specjalne "Tygodnika Powszechnego", najważniejsze teksty o najtrudniejszej relacji.

22 I 2019. "Jesteśmy z jednego domu." Polacy i Żydzi w okupowanych Niemczech. Seminarium naukowe poprowadzi dr Katarzyna Person, pracownik naukowy ŻIH na temat stosunków pomiędzy polskimi i żydowskimi dipisami (ang. displaced persons, DPs – osoby przemieszczone) w okupowanych Niemczech, koncentrując się przede wszystkim na obozie w Belsen w strefie brytyjskiej. Warszawa, ŻIH, 11:00.

18 I 2019. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - podpisano umowę o współpracy z Memorial de la Shoah.

18-19 I 2019. Album Karla Höckera - spektakl Teatru Trans-Atlantyk. Warszawa, Muzeum POLIN. "Spektakl oparty na analizie zdjęć z osobistego albumu oficera SS Karla Höckera, przedstawiających oficerów obozu koncentracyjnego podczas wypoczynku w Solahuette. Jakie spojrzenie na historię Holokaustu i jego sprawców się z nich wyłania?" Więcej: The Höcker Album and the life of the SS in Auschwitz. A parallel world.

17 I 2019. XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

17 I 2019. Centralne nabożeństwo Słowa Bożego XXII Dnia Judaizmu odbyło się w namiocie ustawionym na rynku Starego Miasta w niedalekiej odległości od nieistniejącej już dziś Synagogi Alte Szil - największej łódzkiej Synagogi. Wiecej:

9-17 I 2019. "Przygotowując się do obchodów ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, który 17 stycznia br. odbędzie się w Łodzi, przez kolejne dni na stronie Archidiecezji Łódzkiej przybliżać będziemy historię, obrzędowość i pobożność Narodu Wybranego, o której opowiadać będzie Dawid Szychowski - Rabin Łodzi." Rabin Dawid Szychowski:

17 I 2019. "Postawimy pytanie kluczowe dla współczesnych studiów nad Shoah: gdzie, kiedy i dzięki komu zostały przeprowadzone pierwsze próby opisu Zagłady Żydów?" - spotkanie w ŻIH. 18:00

16 I 2019. Ściana Płaczu – dyskusja z cyklu Żydowskie ABC. Warszawa, Muzeum POLIN, 18:00. Najświętsze miejsce judaizmu i jedno z najbardziej mistycznych miejsc na świecie - Ściana Płaczu. Co symbolizuje i czym jest dla religijnych Żydów?

15 I 2019. Z cyklu "Mężowie i żony" wykład "Jakub - dwie żony, dwie nałożnice" publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty. "... przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie." Austriackie Forum Kultury we współpracy z Gminą Żydowską. Warszawa, ul. Próżna 7/9, 18:00.

15 I 2019. Urodzona w getcie, uratowana przez Sendlerową / Projekt: Pamięć. Nauka All In UJ serdecznie zaprasza na wyjątkowe spotkanie organizowane w ramach #ProjektPamięć, dzięki któremu podtrzymujemy pamięć o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce zaledwie osiem dekad temu na naszych ziemiach i Osobach, z którymi one się łączą. Pozwólmy wybrzmieć tym historiom na nowo. Pamiętamy i pamiętajmy, że "Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć." W ramach cyklu organizujemy wyjazdy studyjne do miejsc pamięci, poznajemy wspólną historię narodu polskiego i żydowskiego, spotykamy się z świadkami historii. Aula duża A Auditorium Maximum UJ.18:30.

9 I 2019. Z cyklu "Rozmowy o człowieku" - "O trudnej historii i współczesności relacji polsko-żydowskich." Copernicus Center, Kraków, PAU, ul. Sławkowska 17 (duża aula), 18:00. "Porozmawiamy o historycznych i współczesnych relacjach polsko- żydowskich. Gośćmi prof. Dominiki Dudek będą: prof. Paweł Śpiewak oraz red. Seweryn Blumsztajn."

1 I 2019. 100 lat temu, w białoruskim Homlu, urodził się Marek Edelman. Jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, wybitny kardiolog, działacz społeczny, opozycjonista, kawaler Orderu Orła Białego. Wielki Człowiek. "Najważniejsze jest życie, a jak jest życie, to najważniejsza jest wolność. Ale potem oddaje się życie za wolność i wtedy nie wiadomo, co jest najważniejsze." 2019. - Rok Marka Edelmana: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Otwarta Rzeczpospolita , Łódż , [ Warszawa.

30 XII 2018. Mietek Pachter (1923-2018). Ocalały z Zagłady, uczestnik i obserwator powstania w getcie warszawskim oraz autor wyjątkowego świadectwa "Umierać też trzeba umieć"

27 XII 2018. Ks. Andrzej Żuraw uhonorowany nagrodą im. ks. Indrzejczyka przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Proboszcza greckokatolickiej parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w Komańczy doceniono za wkład w dialog i pojednanie chrześcijańsko-żydowskie. /KAI 28 XII 2018./ Więcej:

26 XII 2018. Prof. Leociak: Sen o Bezgrzesznej... /oko.press/

22 XII 2018. Memoria [PL] Nr. 15 (12/2018). Memoria [EN] No. 15 (12/2018)

21 XII 2018. Nie żyje Symcha Rotem - bohater powstania w warszawskim getcie, prawdopodobnie ostatni jego uczestnik. To on wyprowadził kanałami na "aryjską" stronę grupę bojowców z Markiem Edelmanem. Walczył potem w powstaniu warszawskim, a po wojnie brał udział w budowie państwa Izrael.

Wiecej:

21 XII 2018. Otwock: w stodole odnaleziono skrytkę, gdzie podczas wojny ukrywano Żydów /dzieje.pl/

18 XII 2018. Tomasz Żukowski: Polskie społeczeństwo nie przejęło się zanadto Holocaustem [dziennik.pl ROZMOWA]

18 XII 2018. Komunikat IPN dotyczący wystawy o Polakach ratujących Żydów prezentowanej w Ottawie oraz informacji opublikowanych w Internecie "W ostatnich tygodniach J. Grabowski - jeden z pracowników naukowych Uniwersytetu Ottawskiego - podjął próbę zablokowania prezentacji wystawy poświęconej ludziom ratującym Żydów..."

 • Prof. Jan Grabowski: Kompromitacja na kanadyjskim uniwersytecie. Odpowiedź na atak IPN-u. Wiecej:

 • Adam Leszczyński rozmawia (oko.press 29 XI 2018.) z Prof. Janem Grabowskim, badaczem Zagłady: Pozywam Redutę Dobrego Imienia. Nie wolno ciskać w ludzi błotem. "IPN jest instytucją całkowicie skompromitowaną w świecie naukowym i moi studenci nie mogą być wystawieni bez słowa wstępu i bez przygotowania na jego wywody". [...] "Chodzi tu przede wszystkim o obronę mojej godności i mojego dobrego imienia."

 • Adam Leszczyński (oko.press 9 VI 2017): Kompromitacja "Reduty Dobrego Imienia". Kuriozalny list protestacyjny przeciw historykowi Janowi Grabowskiemu

15 XII 2018. Prof. Daniel Blatman z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie został głównym historykiem wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego. /warszawa.wyborcza.pl/ Podczas konferencji prasowej, 14.12.2018, Muzeum Getta Warszawskiego przedstawiło głównego historyka wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego - profesora Daniela Blatmana. Prezentacji dokonali: Albert Stankowski - dyrektor MGW, dr. Hanna Węgrzynek - zastępca dyrektor MGW.

14 XII 2018. Żydzi na Górnym Śląsku. Otwarcie wystawy stałej. Gliwice - Dom Pamiecie Żydów Górnośląskich. Marzenia się spełniają. Tak mówiła na otwarciu Bożena Kubit, kuratorka wystawy.

13 XII 2018. Żydzi nie praktykowali mordów rytualnych - prof. Jacek Wijaczka (KAI) Wiecej- Grzech antysemityzmu:

12 XII 2018. Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Michałowi Landemu. 14:30 przy Krakowskim Przedmieściu 89 w Warszawie. W uroczystościach wezmą udział członkowie rodziny Michała Landego, przedstawiciele MKiDN, Społecznego Komitetu im. Michała Landego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Cyprian Norwid "Żydowie Polscy".

12 XII 2018. "Synagoga - dyskusja z cyklu Żydowskie ABC" - Muzeum POLIN, 18:00. "Co możemy zobaczyć i usłyszeć w synagodze? Jaką rolę pełniła i pełni synagoga w żydowskich wspólnotach religijnych? Czym jest dla wierzącego Żyda, a czym jest dla osoby niereligijnej? Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC."

11 XII 2018. Mojżesz i Cypora Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty z cyklu "Mężowie i żony". Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa, 18:00.

11 XII 2018. II Rzeczpospolita, ale czyja? Dlaczego miedzywojenna Polska nie mogła być dobra dla Żydów - seminarium naukowe. Warszawa, Żydowski Instytut Historyczny, 11:00 - 12:30

Kalendarium ciąg dalszy: