Wojna Rosji przeciwko Ukrainie

Opowiedz się po stronie pokoju

Na stronie od 2023-10-26

27/10/2023 r.

Kraków: dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje

W obliczu tragicznych wiadomości z ostatnich tygodni, w poczuciu bezradności wobec przemocy, chcemy – jako wierzący – prosić Jedynego Boga o dar pokoju: na Bliskim Wschodzie, ale także w Ukrainie i wszędzie tam, gdzie go brakuje.
W Krakowie zapraszamy na ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, które rozpocznie się o godz. 16.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty przy ul. Augustiańskiej 7. W intencji pokoju zostanie również odprawione tego dnia nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.

Zarząd KIK skierował list do papieża Franciszka

Na stronie od 2023-09-19

04/09/2023 r.

Klub Inteligencji Katolickiej nie mógł zostawić bez komentarza wypowiedzi Franciszka

"Nawoływanie do pójścia drogą tego dziedzictwa mogło paść i padało niejednokrotnie z ust przedstawicieli Kremla. Nie Watykanu. Nie Głowy naszego Kościoła. W najczarniejszych snach nie sądziliśmy, że słowa „Idźcie z nią [wielką Rosją] na przód!” padną z ust Waszej Świątobliwości i zostaną skierowane do roczników, które za kilka lub kilkanaście miesięcy znajdą się prawdopodobnie na nieswojej ziemi, w okopach.
photo: Nikos Papachristou / Ecumenical Patriarchate

Na stronie od 2023-09-01

01/09/2023 r.

Patriarchal Message for the Beginning of the Ecclesiastical Year and the Solemn Day of Prayers for Natural Environment (September 1, 2023)

"It is in this context that we must also include and appreciate the terrible effects created by the invasion of Russia in Ukraine, which is associated with horrible ecological devastation. Every act of war is also a war against creation inasmuch as it is a grievous threat against the natural environment. The pollution of the atmosphere, of water and earth by bombings, the risk of nuclear holocaust, the emission of dangerous radiation from nuclear plants producing electrical energy, the carcinogenic dust from exploding buildings, the destruction of forests and depletion of arable agricultural property—all these bear witness to the fact that the people and ecosystem of Ukraine have undergone and continue to undergo incalculable losses. We repeat emphatically: The war should cease at once and sincere dialogue should commence."

Abp Światosław Szewczuk, 2018. Fot. BP KEP

Na stronie od 2023-08-29

25/08/2023 r.

Papież mówi młodym rosyjskim katolikom o „wielkiej Rosji”. Abp Szewczuk żąda wyjaśnień

Obawiamy się, że niektórzy zrozumieją słowa o „wielkiej Rosji Piotra I i Katarzyny II” jako zachętę do nacjonalizmu i imperializmu, który jest prawdziwą przyczyną wojny w Ukrainie. Wojny, która każdego dnia przynosi śmierć i zniszczenie naszego ludu – pisze zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zwraca uwagę, że przykłady użyte w piątkowym wystąpieniu Franciszka „w rzeczywistości nie odpowiadają jego magisterium na temat pokoju.

Conference of European Churches logo

Na stronie od 2023-06-20

20/06/2023 r.

Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich w Tallinie: "Z Bożym błogosławieństwem – kształtując przyszłość”

14 do 20 czerwca 2023
- Cztery główne wystąpienia: białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, niemieckiego socjologa prof. Hartmuta Rosy, byłego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa (Kościół Anglikański) oraz patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I (Kościół Prawosławny).
- dwie dyskusje panelowe związane z tematem wojny w Ukrainie.

Papież Franciszek

Na stronie od 2023-04-09

30/06/2024 r.

Papieskie orędzie „Urbi et orbi” | 9 kwietnia 2023

"Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli zdrowi i cało powrócić do swoich rodzin. Otwórz serca całej wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, począwszy od Syrii, która wciąż czeka na pokój. Wspieraj osoby dotknięte gwałtownym trzęsieniem ziemi w Turcji i w tejże Syrii. Módlmy się za tych, którzy stracili rodziny i przyjaciół oraz zostali bez dachu nad głową: oby otrzymali pocieszenie od Boga i pomoc od rodziny narodów."

Kobiety w Irpieniu spotkane przez uczestników delegacji, luty 2023 r. Fot. Marek Miławicki OP

Na stronie od 2023-04-01

01/04/2023 r.

Gdzie jest Bóg w Kijowie?

Pojechałem do Kijowa, bo wierzę, że fizyczna obecność to specjalna forma modlitwy. Modlitwy przesyłane z daleka i modlitwa na miejscu, solidarność wyrażona przez internet i solidarność wyrażona twarzą w twarz – mają zupełnie inną siłę.

Francisco Rizi „Zwiastowanie”

Na stronie od 2023-03-25

25/03/2023 r.

Chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Główne obchody odbędą się w auli przy katedrze warszawko-praskiej. Uczestnicy spotkania pomodlą się o pokój w Ukrainie. Pod hasłem „Dzieląc z Maryją radości i smutki” chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wydarzenie organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów we współpracy z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola, 3 listopada 2018 r. Fot. president.gov.ua / na licencji CC BY 4.0

Na stronie od 2023-03-24

24/03/2023 r.

Patriarcha Konstantynopola: Przywódcy rosyjskiej Cerkwi współodpowiadają za zbrodnie wojenne

„Rosyjski Kościół Prawosławny dzieli odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie z władzami politycznymi Rosji. Wspólnie ponoszą odpowiedzialność za takie przestępstwa, jak szokujące uprowadzenia ukraińskich dzieci” – powiedział przebywający z wizytą w Wilnie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.