Wojna Rosji przeciwko Ukrainie

Abp Światosław Szewczuk, 2018. Fot. BP KEP

Na stronie od 2023-08-29

25/08/2023 r.

Papież mówi młodym rosyjskim katolikom o „wielkiej Rosji”. Abp Szewczuk żąda wyjaśnień

Obawiamy się, że niektórzy zrozumieją słowa o „wielkiej Rosji Piotra I i Katarzyny II” jako zachętę do nacjonalizmu i imperializmu, który jest prawdziwą przyczyną wojny w Ukrainie. Wojny, która każdego dnia przynosi śmierć i zniszczenie naszego ludu – pisze zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zwraca uwagę, że przykłady użyte w piątkowym wystąpieniu Franciszka „w rzeczywistości nie odpowiadają jego magisterium na temat pokoju.

Conference of European Churches logo

Na stronie od 2023-06-20

20/06/2023 r.

Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich w Tallinie: "Z Bożym błogosławieństwem – kształtując przyszłość”

14 do 20 czerwca 2023
- Cztery główne wystąpienia: białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, niemieckiego socjologa prof. Hartmuta Rosy, byłego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa (Kościół Anglikański) oraz patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I (Kościół Prawosławny).
- dwie dyskusje panelowe związane z tematem wojny w Ukrainie.

Papież Franciszek

Na stronie od 2023-04-09

29/03/2024 r.

Papieskie orędzie „Urbi et orbi” | 9 kwietnia 2023

"Pomóż umiłowanemu narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju, a naród rosyjski obdarz światłem paschalnym. Pociesz rannych i tych, którzy stracili w wojnie swoich bliskich, spraw, aby jeńcy mogli zdrowi i cało powrócić do swoich rodzin. Otwórz serca całej wspólnoty międzynarodowej, aby podjęła działania na rzecz zakończenia tej wojny i wszystkich konfliktów, które wykrwawiają świat, począwszy od Syrii, która wciąż czeka na pokój. Wspieraj osoby dotknięte gwałtownym trzęsieniem ziemi w Turcji i w tejże Syrii. Módlmy się za tych, którzy stracili rodziny i przyjaciół oraz zostali bez dachu nad głową: oby otrzymali pocieszenie od Boga i pomoc od rodziny narodów."

Kobiety w Irpieniu spotkane przez uczestników delegacji, luty 2023 r. Fot. Marek Miławicki OP

Na stronie od 2023-04-01

01/04/2023 r.

Gdzie jest Bóg w Kijowie?

Pojechałem do Kijowa, bo wierzę, że fizyczna obecność to specjalna forma modlitwy. Modlitwy przesyłane z daleka i modlitwa na miejscu, solidarność wyrażona przez internet i solidarność wyrażona twarzą w twarz – mają zupełnie inną siłę.

Francisco Rizi „Zwiastowanie”

Na stronie od 2023-03-25

25/03/2023 r.

Chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Główne obchody odbędą się w auli przy katedrze warszawko-praskiej. Uczestnicy spotkania pomodlą się o pokój w Ukrainie. Pod hasłem „Dzieląc z Maryją radości i smutki” chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wydarzenie organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów we współpracy z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola, 3 listopada 2018 r. Fot. president.gov.ua / na licencji CC BY 4.0

Na stronie od 2023-03-24

24/03/2023 r.

Patriarcha Konstantynopola: Przywódcy rosyjskiej Cerkwi współodpowiadają za zbrodnie wojenne

„Rosyjski Kościół Prawosławny dzieli odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie z władzami politycznymi Rosji. Wspólnie ponoszą odpowiedzialność za takie przestępstwa, jak szokujące uprowadzenia ukraińskich dzieci” – powiedział przebywający z wizytą w Wilnie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Michał Kklinger

Na stronie od 2023-03-05

03/03/2023 r.

Ruski mir to "mit", który ignoruje rzeczywistość

Ostatnio o polskim prawosławiu jest głośno, ale chyba nie tak, jakby tego chcieli wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Czy prawosławie tkwi w kryzysie i to w pierwotnym rozumieniu, na rozstaju dróg?
O skomplikowanej tożsamości polskiego prawosławia, specyfice prawosławnej teologii, kulturze i języku, a także o ruskim mirze oraz kontrowersjach wokół ukraińskiej autokefalii opowiada w rozmowie z ekumenizm.pl dr Michał Klinger, prawosławny teolog i dyplomata.

What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine

Na stronie od 2023-02-24

17/03/2023 r.

What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine

‘What Good Is Philosophy?' – A Benefit Conference for Ukraine aims to raise the funds required to establish a Centre for Civic Engagement at Kyiv Mohyla Academy. This Centre will provide support for academic and civic institutions in Ukraine to counteract the destabilizing impact that Russia’s invasion has had on Ukrainian higher education and civilian life. By assisting Ukrainian students and scholars today, this Centre will also help pave the way for a vibrant and engaged post-war Ukraine.