Rozpoczął się 12-godzinny maraton modlitewny o zwycięstwo Ukrainy

Fot. Ks. Paweł Kłys

Fot. Ks. Paweł Kłys

Źrógło: eKAI

Dzisiaj, 24 lutego 2024 r., w dniu, w którym Ukraina obchodzi 2. rocznicę wojny na pełną skalę, Telewizja Żywe zainicjowała 12-godzinny maraton modlitewny. Odbywa się on w ramach Dnia Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój, ogłoszonego przez Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

„Modlitwa jest naszą siłą w tych okolicznościach. Czujemy, że modlitwa jest przestrzenią odrodzenia serca i duszy człowieka, który stoi przed Bogiem, i że jest ona silniejsza niż broń rosyjskiego agresora, więc staje się naszą siłą w niezwyciężoności i ochronie godności, wolności i woli naszego narodu, naszej Ojczyzny” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik UKGK.

Modlitwa odbywa się we wszystkich kościołach UKGK i jest transmitowana przez Telewizję Żywe. Rozpoczęty o godz. 9.00 maraton modlitewny potrwa do godz. 21:00. Każda godzina maratonu jest poświęcona modlitwie za tych, którzy najbardziej jej potrzebują: żołnierzy, kapelanów, sieroty, więźniów, lekarzy, uchodźców wewnętrznych, ofiary i ich rodziny. Modlitwa odbywa się razem z parafiami UKGK ze wschodniej i południowej Ukrainy.

O godz. 21:00 – rozpocznie się „Mobilizacja Modlitewna” – nieustanna modlitwa na różańcu.

Zwierzchnik UKGK wzywając wiernych Kościoła z całego świata do wspólnej modlitwy powiedział: „Stańmy razem, jako jeden lud Boży, przed obliczem Pana i módlmy się o zakończenie panowania zła w naszej ojczyźnie! Niech nasze dzieci już nie umierają, niech nasze miasta i wsie już nie płoną, niech ta wojna już nie kaleczy duszy, ciała i losu przyszłych pokoleń Ukraińców! Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Niech Bóg błogosławi naszych obrońców! Boże, wspieraj nas w tym niezłomnym oporze przeciwko złu! Boże, pobłogosław Ukrainę swoim sprawiedliwym, niebiańskim pokojem!”.

Na 96. sesji Synod Biskupów UGCC na Ukrainie ogłosił 24 lutego 2024 r., 2. rocznicę pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, Dniem Modlitwy i Postu o Zwycięstwo Ukrainy i Sprawiedliwy Pokój.