Wojna Rosji przeciwko Ukrainie

Kobiety w Irpieniu spotkane przez uczestników delegacji, luty 2023 r. Fot. Marek Miławicki OP

Na stronie od 2023-04-01

01/04/2023 r.

Gdzie jest Bóg w Kijowie?

Pojechałem do Kijowa, bo wierzę, że fizyczna obecność to specjalna forma modlitwy. Modlitwy przesyłane z daleka i modlitwa na miejscu, solidarność wyrażona przez internet i solidarność wyrażona twarzą w twarz – mają zupełnie inną siłę.

Francisco Rizi „Zwiastowanie”

Na stronie od 2023-03-25

25/03/2023 r.

Chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Główne obchody odbędą się w auli przy katedrze warszawko-praskiej. Uczestnicy spotkania pomodlą się o pokój w Ukrainie. Pod hasłem „Dzieląc z Maryją radości i smutki” chrześcijanie i muzułmanie w Polsce wspólnie świętują dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wydarzenie organizuje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów we współpracy z Komitetem ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP.

Bartłomiej I, patriarcha Konstantynopola, 3 listopada 2018 r. Fot. president.gov.ua / na licencji CC BY 4.0

Na stronie od 2023-03-24

24/03/2023 r.

Patriarcha Konstantynopola: Przywódcy rosyjskiej Cerkwi współodpowiadają za zbrodnie wojenne

„Rosyjski Kościół Prawosławny dzieli odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie z władzami politycznymi Rosji. Wspólnie ponoszą odpowiedzialność za takie przestępstwa, jak szokujące uprowadzenia ukraińskich dzieci” – powiedział przebywający z wizytą w Wilnie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Michał Kklinger

Na stronie od 2023-03-05

03/03/2023 r.

Ruski mir to "mit", który ignoruje rzeczywistość

Ostatnio o polskim prawosławiu jest głośno, ale chyba nie tak, jakby tego chcieli wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Czy prawosławie tkwi w kryzysie i to w pierwotnym rozumieniu, na rozstaju dróg?
O skomplikowanej tożsamości polskiego prawosławia, specyfice prawosławnej teologii, kulturze i języku, a także o ruskim mirze oraz kontrowersjach wokół ukraińskiej autokefalii opowiada w rozmowie z ekumenizm.pl dr Michał Klinger, prawosławny teolog i dyplomata.

What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine

Na stronie od 2023-02-24

17/03/2023 r.

What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine

‘What Good Is Philosophy?' – A Benefit Conference for Ukraine aims to raise the funds required to establish a Centre for Civic Engagement at Kyiv Mohyla Academy. This Centre will provide support for academic and civic institutions in Ukraine to counteract the destabilizing impact that Russia’s invasion has had on Ukrainian higher education and civilian life. By assisting Ukrainian students and scholars today, this Centre will also help pave the way for a vibrant and engaged post-war Ukraine.

Konferencja Episkopatu Polski - logo

Na stronie od 2023-02-19

24/02/2023 r.

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

list

Na stronie od 2023-02-08

23/01/2023 r.

Siergiej Czapnin: Otwarty list do prawosławnych biskupów w Rosji

DLACZEGO ZAPOMNIELIŚCIE O PRAWDZIE BOŻEJ?
„Jeśli ktoś Mnie miłuje, będzie przestrzegał Mojego słowa” (J 14,23)
Wasze Eminencje! Haniebne, katastrofalne i nieprzerwane milczenie większości z Was od samego początku okrutnej i niesprawiedliwej wojny Rosji przeciwko Ukrainie na zawsze splamiło całą Rosyjską Cerkiew Prawosławną.
Błagam, przeciwstawiajcie się aktywnie kłamstwu i nieprawdzie.
Przestańcie wspierać i usprawiedliwiać wojnę.
Przestańcie błogosławić wojowników i broń.
Cerkiew Rosyjska musi dostrzec cierpienia ludności cywilnej na Ukrainie i te zbrodnie, jakich wojska rosyjskie dopuściły się na okupowanych terytoriach. Musi nie tylko ujrzeć, ale także poznać, zrozumieć i znaleźć siły do pokuty ze względu na własny współudział. Bez tego nie będzie miała Ona przyszłości.

Ks. Manfred Deselaers i ks. Leszek Łysień w rozmowie o „otchłani zapomnienia”

Na stronie od 2022-12-14

11/12/2022 r.

Ks. Manfred Deselaers i ks. Leszek Łysień w rozmowie o „otchłani zapomnienia”

„Wierzę głęboko, że każdy człowiek jest kochany przez Boga, że nie jest tylko materiałem do wykorzystania, jak chciał tego Hitler i naziści. Jako chrześcijanie mamy zadanie to pokazać, mamy tym żyć, chcę moimi małymi siłami być tego świadkiem” – powiedział ks. dr Manfred Deselaers z Centrum Dialogu i Modlitwy w ramach zakończonych 11 grudnia w Cieszynie „Rekolekcji przy kawie”.

Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Na stronie od 2022-12-09

09/12/2022 r.

Franciszek wspomina Zagładę Żydów. „Historia się powtarza. Widzimy, co dzieje się w Ukrainie”

To nie pierwszy raz, gdy Franciszek dostrzega historyczne analogie w wojnie Rosji z Ukrainą. Kilka tygodni temu, 23 listopada, zestawił rosyjską agresję z Wielkim Głodem z lat 1932-33. – Módlmy się za ofiary tego ludobójstwa i módlmy się za tak wielu Ukraińców – dzieci, kobiety, ludzi starszych, młodzież – którzy dziś cierpią w wyniku męczeństwa agresji – apelował wówczas.