Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów od 2013, ale i wcześniej
01/10/2021 | Na stronie od 01/10/2021
Formuła spotkań
W latach 2013 - 2017
Spotkania miały charakter "gazety mówionej" - zaproszeni goście w ramach wyznaczonego czasu przedstawią swój punkt widzenia na dowolnie wybrane tematy. Byli także goście specjalni, niekoniecznie bezpośrednio związani z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim, lecz wnoszący wielki wkład w kulturę spotkania ludzi swoją działalnością artystyczną, naukową czy społeczną.
Ale i wcześniej:
Z zapowiedzi Bogdana Białka przed bliskimi spotkaniami w Krakowie (maj 2014):
Spotkania chrześcijańsko-żydowskie od pięciu lat odbywają się w Kielcach, od ubiegłego roku w Warszawie, w maju tego roku inaugurujemy je w Krakowie, w czerwcu w Białymstoku, a w listopadzie w Sandomierzu.
W każdym miejscu mają one inną formułę i częstotliwość, a także różnych partnerów organizacyjnych, choć wszędzie inicjatorami i głównymi organizatorami Spotkań pozostają Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Cel Spotkań także jest wspólny: stworzenie przestrzeni do praktykowania dialogu międzyreligijnego jako spotkania osób - oraz ich wrażliwość, doświadczenia i świadectwa. Chodzi nam - organizatorom i inicjatorom - o rozwijanie "kultury spotkania", jak to określił papież Franciszek, a zatem możliwości bycia ze sobą w pełni prawdy o sobie i w duchu szacunku i uznania dla drugiego.
Krakowskie Bliskie Spotkania będą miały charakter debat filozoficzno- teologicznych. Debatujący, po przedstawieniu swoich stanowisk, będą wzajemnie zadawali sobie pytania. Celem tej rozmowy nie jest uzgodnienie jakiegoś wspólnego stanowiska ani określenie różnic, ale wzajemne wzbogacenie siebie.
Od roku 2018 - wokół Psalmów
W nowej serii Bliskich Spotkań chcemy spotykać się - jako Żydzi i chrześcijanie - wokół Psalmów, czyli tej modlitwy, która najgłębiej nas łączy, bo bez żadnego wahania możemy odmawiać ją wspólnie. Te same słowa są przecież częścią duchowej tradycji i żydowskiej, i chrześcijańskiej.
Od wielu lat spotkania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów rozpoczynają się od lektury Psalmów po hebrajsku i po polsku, po czym następują osobiste refleksje uczestników. Wspólna modlitwa Psalmami łączy nas na poziomie najgłębszym, duchowym. Pozwala dostrzec bogactwo duchowe drugiej tradycji religijnej, a zarazem umocnić się w swojej tożsamości. Tego typu spotkań bardzo nam potrzeba w trudnych dzisiejszych czasach, gdy tak łatwo stać się zgnębionym na duchu.
Podczas każdego Bliskiego Spotkania chcemy - na przemian w synagodze i w kościele - czytać słowa wybranego psalmu, wsłuchiwać się w nie, modlić się nimi, śpiewać je, słuchać komentarzy teologicznych i dzielić się owocami własnej lektury duchowej.
Kalendarium
Spotkania według nowej formuły - wokół Psalmów, od roku 2018
27 II 2018. 18:00.
Spotkanie Wokół Psalmu 145 Pan podtrzymuje wszystkich, którzy padają, i podnosi wszystkich zgnębionych (Ps 145,14) Synagoga Ec Chaim Warszawa, Aleje Jerozolimskie 53, IV piętro W programie spotkania wokół Psalmu 145:
- nauka pieśni chrześcijańskiej ze słowami z Psalmu 145: "Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła", muz. Paweł Bębenek (schola dominikańska ze Służewa)
- responsoryjne, polsko-hebrajskie odczytanie psalmu
- wspólna modlitwa
- komentarz żydowski do Psalmu 145: Piotr Łukasz, członek warszawskiej gminy żydowskiej, absolwent Hochschule für Jüdische Studien w Heidelbergu
- komentarz chrześcijański do Psalmu 145: Zuzanna Radzik, katoliczka, teolożka, publicystka "Tygodnika Powszechnego", autorka książki "Kościół kobiet"
- osobiste refleksje uczestników. Organizator: Polska Rada Chrześcijan i Żydów Patronat medialny: "Więź".
4 XII 2018.
Chanukowe spotkanie chrześcijan i Żydów wokół Psalmu 30. 18:00-19:30 "Wysławiać będę Ciebie, Panie, żeś podniósł mnie, a nie dałeś moim wrogom triumfować nade mną" (Ps 30, tłum. Czesław Miłosz).
W trzecim dniu żydowskiego święta Chanuki Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na kolejne Bliskie Spotkanie wokół Psalmów - tym razem wokół Psalmu 30.
W programie:
- modlitwa, śpiew,
- komentarz żydowski Konstantego Geberta,
- komentarz chrześcijański s. dr. Judyty Pudełko,
- wystawa wycinanek Moniki Krajewskiej z komentarzem autorki.
17.12.2019
**Bliskie spotkanie chrześcijan i Żydów
W tym cyklu naszych "Bliskich spotkań" gromadzimy się dla Psalmów - modlitwy, którą bez żadnego wahania możemy odmawiać wspólnie:
W programie:
- Lektura Psalmu 67
- Komentarz żydowski: Bella Szwarcman-Czarnota
Pisarka, publicystka, redaktorka, tłumaczka i filozofka. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Była także pracowniczką Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz sekretarzem redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Laureatka nagrody im. ks. Stanisława Musiała 2016. Laureatka nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej 2018. Jest redaktorką i felietonistką Midrasza. - Komentarz chrześcijański: o. Marek Nowak OP
Wstąpił do Zakonu Dominikanów w 1986 roku, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1992 roku na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie obronił pracę magisterską, a w kolejnych latach na Uniwersytecie Warszawskim - rozprawę doktorską oraz habilitacyjną z zakresu filozofii. Jest wykładowcą w Zakładzie Filozofii Religii Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Specjalizuje się w filozofii dialogu międzyreligijnego. Jest zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski od 25 lat. - Prezentacja o świetle w tradycji żydowskiej: Monika Krajewska
Artystka zajmująca się wycinanką żydowską oraz sztuką żydowską. Jest nauczycielką w Szkole Lauder-Morasha w Warszawie. Prowadzi zajęcia z plastyki z elementami kultury żydowskiej. Prowadzi również warsztaty wycinanki żydowskiej i kaligrafii hebrajskiej na wielu imprezach i festiwalach związanych z kulturą żydowską. W 1982 wydała książkę w postaci albumu fotograficznego „Czas kamieni”, w której przedstawiła żydowską sztukę nagrobną głównie z terenów wschodniej Polski. Książka została przetłumaczona na język angielski i francuski.
Spotkania według formuły z lat 2013 - 2017
18 IX 2016. Ksiądz Jan Zieja In memoriam.
Muzeum POLIN, godz. 18:30.
- Spotkanie w ramach cyklu "Bliskie spotkania Chrześcijan i Żydów" organizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów upamiętni osobę ks. Jana Ziei.
Był on działaczem społecznym, wybitnym kaznodzieją, tłumaczem, pisarzem religijnym, żołnierzem wojny roku 1920, uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939, kapelanem Szarych Szeregów i AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji demokratycznej w PRL, Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR", przyjacielem Żydów.
- Prowadzenie Bogdan Białek.
- Udział wezmą: Stanisław Krajewski, Jacek Moskwa, Henryk Wujec, Seweryn Blumsztajn, Józef Duriasz, ks. Grzegorz Michalczyk.
- Rabin Michael Schudrich odczyta psalm i podzieli się refleksją teologiczną.
- Kazania księdza Jana, czyta Józef Duriasz. Zapis dźwiękowy Spotkania.
Więcej:
- Ewangelia Jana Ziei - Ryszard Bosakowski /Fronda oraz Karta (58 / 2008) fragmenty listów, kazań i pism rozsianych księdza Jana Ziei (strony 98 - 133).
- Kwartalnik "Przeszedł blisko nas" pod redakcją Tadeusza Rogowskiego.
- Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA.
17.I.2016 - Dzień Judaizmu, obchody w Warszawie, w tym
2015-04-26 - VII Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów
- edycja specjalna dedykowana męczennikom getta
3 marca 2015 - Inauguracja obchodów 25-lecia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz 50. rocznicy Deklaracji "Nostra aetate" i uhonorowanie siostry Mary O'Sullivan
18:30, synagoga im. Nożyków
- VI Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów, dedykowane abp. Henrykowi J. Muszyńskiemu, prymasowi seniorowi, autorowi książki "Początek wspólnej drogi"
- Stanisław Krajewski - uwagi.
- Wręczenie dyplomu "Człowiek Pojednania" siostrze Mary O'Sullivan RSM
- Laudacja:
Współorganizatorem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.
W Warszawie 18.I.2015 - Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów. Kościół Środowisk Twórczych
pl. Teatralny, 18:00.
- Relacja:
- Bogdan Białek - podsumowanie.
- Relacja fotograficzna:
27 maja 2014 - czwarte Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów
Warszawa, godz 18.30, synagoga im. Nożyków.
- Gościem specjalnym będzie Pan Wiesław Myśliwski.
- Oprawa artystyczna - wybitny jazzman Włodzimierz Kinior Kiniorski.
- Ponadto: Anna Connoly i Anna Chipczyńska. i relacja filmowa.
5 maja 2014 Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów w Krakowie.
Kościół św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 (kaplica św. Doroty) godz 18:30.
- Debata pomiędzy biskupem drem hab. Grzegorzem Rysiem a prof. drem hab. Stanisławem Krajewskim na temat: "Tikun olam i Ewangelia Błogosławieństw - Żydów i chrześcijan powinności wobec świata.
Wezmą udział także:
- dr Zofia Radzikowska, działaczka krakowskiej społeczności żydowskiej, oraz
- mała siostra Jezusa Krystyna Klara (komentarz do Psalmu 51);
- Agnieszka Kowalczyk - śpiew, oraz
- Witold Góral - gitara (część artystyczna).
Prowadzenie:
- Bogdan Białek - współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, oraz
- Janusz Poniewierski - prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Relacja:
18 marca 2014 - Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów - Spotkanie III;
Organizatorzy:
- Polska Rada Chrześcijan i Żydów,
- współorganizator: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego,
Partnerzy:
- Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Archidiecezji Warszawskiej,
- Synagoga Ec Chaim przy Gminie, Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
W programie:
- Uroczystość wręczenia tytułu Człowiek Pojednania za rok 2013 Rabinowi Boazowi Pash z Jerozolimy.
- Wystąpienie laureata: "Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go..." (Bereszit 5:1)
"I inną księgę otwarto, która jest księgą życia..." (objawienie Jana 20:12).
Kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego i św. Andrzeja Apostoła, Plac Teatralny, Warszawa, wtorek, 16:30. Program:
14.01.2014 - Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów Spotkanie II, przed XVII Dniem Judaizmu.
Wzajemna wdzięczność chrześcijan i Żydów była głównym tematem Spotkania.
Organizatorzy:
- Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz
- Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Na nasze zaproszenie w synagodze wystąpił chór parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Kielcach pod batutą Rafała Bazanka.
19.11.2013 - Warszawa,
Polska Rada Chrześcijan i Żydów zainaugurowała cykl zebrań otwartych pod wspólną nazwą "Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów". Będą się one odbywały naprzemiennie, raz w kościele katolickim a raz w synagodze.
- Podczas inauguracyjnego spotkania rabin Joel Chaim Nowicki mówił o stosunku judaizmu do kontrowersyjnych procedur medycznych.
- Ks. Włodzimierz Misijuk, wykładowca prawosławnego seminarium, opowie o związkach liturgii prawosławnej z liturgią żydowską.
- Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, wyjaśniała, co dzisiaj oznacza dziedzictwo żydowskie.
- Sebastian Rejak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówił o polityce rządu polskiego wobec diaspory żydowskiej.
- Gościem specjalnym była Julia Hartwig, która przeczytała i zinterpretowała swoje ostatnie wiersze.
- W części artystycznej wystąpił chóru Szir Awiw.
Następne spotkanie zaplanowano na styczeń przyszłego roku, w synagodze Ec Chaim i poświęcone będzie głównie problematyce związanej z chrześcijaństwem i chrześcijańskim punktem widzenia. Konferencje podczas rekolekcji mają temat: "Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił!" (Iz. 63,19) oraz "Wtedy zawołasz, a Panodpowie" (Iz. 58,9).