DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie

DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie - front publikacji

Źródło: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych

Spotkanie poprowadzi prof. Jan Grosfeld.

Zbigniew Buchner jest potomkiem Abrahama Buchnera wykładowcy Warszawskiej Szkoły Rabinów. Autor książki, w swojej pracy, opisuje asymilację dwóch gałęzi rodziny. Dla mieszkańców Warszawy interesującą będzie prezentacja, w książce, trzech pokoleń warszawskich architektów, których działalność odcisnęła piętno na współczesnym wyglądzie miasta. Ciekawym wątkiem książki jest ukazanie wieloletniego procesu odkrywania przez autora korzeni żydowskich.

Więcej:

Zbigniew Buchner
  • Dzieci Haskali. Abraham Buchner i jego potomkowie. Spotkanie autorskie

    Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", zapraszają na dyskusję wokół książki "Dzieci Haskali. Abraham Buchner i jego potomkowie".
    Spotkanie odbędzie się 15 października 2024 r. o godz. 18:00 w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" - ul. Grodzka 19, Sala Czarna. Poprowadzi je prof. Sławomir Jacek Żurek szef Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL.
    Po więcej informacji zapraszamy na stronę Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN".

  • Zbigniew Władysław Buchner urodził się w 1957 roku w Warszawie. W 1982 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Uprawnienia zawodowe pozwalające na samodzielną działalność projektową uzyskał w roku 1988. Na jego dorobek zawodowy składa się wiele projektów budynków mieszkalnych wielorodzinnych i jednorodzinnych, użyteczności publicznej oraz sakralnych. Jest czynnie działającym architektem.
    W roku 1981 autor w ramach wymiany studenckiej wyjechał do USA. W momencie wybuchu w Polsce stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) przebywał w Nowym Jorku. Tu podczas spotkania z dalekimi krewnymi dowiedział się o żydowskich korzeniach swojej rodziny. Po powrocie do kraju sprawa pochodzenia nie opuszczała go, a określenie swojego miejsca w świecie – swojej tożsamości – stało się koniecznością.
    Rozpoczął poszukiwania w archiwach. Pierwszym ważnym odkryciem było to, że rodzice mają wspólnego przodka – Abrahama Buchnera. Jednocześnie uważnej niż dotąd słuchał historii i legend rodzinnych. Dzieje rodu stały się tematem przewodnim wielu dociekań i rozmów z bliskimi. Dokumenty archiwalne uzupełniały notatki z zasłyszanych relacji.
    Od momentu pozyskania pierwszych informacji o pochodzeniu większość spraw w historiach rodzinnych zaczęła mieć logiczne zakotwiczenie, stawały się zrozumiałe. Dalej było łączenie w całość odnalezionych materiałów, przeglądanie albumów ze starymi zdjęciami, listów czy dokumentów.
    Z pierwotnym tekstem – luźno spisanymi faktami – zapoznało się kilka osób, które zachęciły autora do dalszej pracy. Do tekstu dodano obszerne przypisy i informacje źródłowe. Uwagi i sugestie recenzentów oraz redaktorów ostatecznie ukształtowały końcową formę książki Dzieci Haskali – Abraham Buchner i jego potomkowie. Zbigniew Buchner jest potomkiem Abrahama Buchnera wykładowcy Warszawskiej Szkoły Rabinów. Autor książki, w swojej pracy, opisuje asymilację dwóch gałęzi rodziny. Ciekawym wątkiem książki jest ukazanie wieloletniego procesu odkrywania przez autora korzeni żydowskich.
Jan Grosfeld

Z kalendarium

Bibliografia

  • Kim jest dla nas Abraham? Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach [rozdział 3]
  • Czy dialog jest możliwy ? - Słowo z okazji wręczenia nagrody im. Ks. Stanisława Musiała za rok 2019 wygłoszone 6 marca 2020 na Uniwersytecie Jagiellońskim
  • Chrześcijańskie opłakiwanie Szoa. PDF Wykład prof Jana Grosfelda w ramach cyklu „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów”
  • Judaizm bliski czy daleki? Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów? - pierwszy z tego cyklu wykład prof. Jana Grosfelda dla Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach
  • Czy dialog jest możliwy? Jan Grosfeld - Słowo z okazji wręczenia nagrody im. Ks. Stanisława Musiała za rok 2019 wygłoszone 6 marca 2020 na Uniwersytecie Jagiellońskim
  • "50 lat później. Posoborowe dylematy współczesnego Kościoła". red. Jan Grosfeld. Instytut Nauk o Polityce i Administracji UKSW, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2014, ss. 209. "Sobór Watykański II, od którego zwołania minęło już ponad pół wieku, był największym wydarzeniem w dziejach Kościoła w XX wieku. Odbywał się w momencie niezwykłego przyśpieszenia historii świata, zawrotnego na ówczesne czasy postępu naukowo-technicznego oraz zmian cywilizacyjnych, obejmujących zarówno globalną sytuację polityczną, jak i masową świadomość społeczną. Poza wszelkimi dokonaniami, Sobór wrócił do przewijającej się przez całe dzieje chrześcijaństwa dyskusji, w jakim zakresie Kościół ma przystosowywać się do świata i w jaki sposób celnie odpowiadać na tęsknoty i najgłębsze pragnienia człowieka. Do dzisiaj zakres soborowych zmian w nauczaniu katolickim i praktyce duszpasterskiej budzi sporo emocji, sprzecznych opinii i oczekiwań w łonie samej wspólnoty wiernych. Jedni uważają, że Vaticanum II zmienił zbyt wiele i osłabił tradycyjnie nauczanie Kościoła, inni z kolei wzywają wręcz do zwołania następnego soboru powszechnego, dopełniającego niedokończone ich zdaniem dzieło zgromadzenia biskupów z lat sześćdziesiątych."
  • Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?, Święty Wojciech, Poznań, 2016. ISBN:978-83-8065-011-4 "Chrześcijaństwo nie tylko wyrosło z pnia judaizmu - ono odnawia swoje w nim zakorzenienie. Pielęgnowanie tych korzeni oraz świadomość ich głębokości potrzebne są każdemu chrześcijaninowi, umocni wiarę i poczucie przynależności do ludu Bożego."
  • Od lęku do nadziei. Chrześcijanie-Żydzi-świat. Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, ISBN: 978-83-7505-705-8.
    "Nie można zrozumieć istoty chrześcijaństwa i Kościoła bez ponownego odkrycia żydowskich korzeni tej wiary. Dopiero powrót do źródeł i przyjęcie nowości Ewangelii umożliwia chrześcijanom pełnienie swej misji. Jan Grosfeld przygląda się specyfice chrześcijańskiej i żydowskiej koncepcji osoby i wspólnoty oraz bada ich wpływ na życie społeczne. Podkreśla konieczność realizacji i rozwoju dzieła Soboru Watykańskiego II oraz rolę czytelnego i autentycznego świadectwa." /WAM/
  • Katecheza dla studentów na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim
  • Żydowski wymiar chrześcijaństwa w "Chrześcijaństwo Świat Polityka", Zeszyty Społecznej Myśli Kościoła, No 2[3] 2007 Instytut Politologii, UKSW Warszawa
  • Dabru emet - ważne wydarzenie w dialogu chrześcijańsko-żydowskim, "Studia Judaica" 4: 2001 nr 1-2
  • Das Verhaltnis der polnischen Bevolkerung zu Shoah und Judentum nach dem Zusammenbruch des kommunistischen Systems. W: Erinnerungskulturen im Dialog, Hamburg 2002,UNRAST-Verlag
  • Czekanie na Mesjasza. Wydawnictwo WAM, Kraków, 2003
  • Kim jest dla nas Abraham? w: Kościół katolicki o swoich żydowskich korzeniach, PRCHiZ, Warszawa 1998 ISBN 83-904394-09