Dzień judaizmu w Kościele Katolickim: Wrocław 14-16 stycznia 2025, zapowiedzi i relacje

Oficjalne zaproszenie oraz plakat najbliższego Dnia Judaizmu, który będziemy obchodzić we Wrocławiu w dniach 14-16 stycznia 2025 r.

Źródło: Sekretariat Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego

Oficjalne zaproszenie oraz plakat najbliższego Dnia Judaizmu, który będziemy obchodzić we Wrocławiu w dniach 14-16 stycznia 2025 r.

Zachęcamy także do zaglądania na specjalnie odświeżoną stronę internetową, promującą wydarzenie:

Jubileusz: "Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców" (Kpł 25,10a).

Dodano: 06.01.2025

Komunikaty Konferencje

Hasłem wydarzenia jest fragment Księgi Kapłańskiej: Jubileusz: ,,Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a).

Ważnym punktem obchodów będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. Żydzi i Judaizm w Historii Kościoła, Teologii i Praktyce Eklezjalnej, która zgromadzi ekspertów i naukowców, tworząc przestrzeń do dialogu i refleksji nad wzajemnymi relacjami.

Wydarzenia wieńczące centralne obchody odbędą się 16 stycznia 2025 roku w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przy pl. Katedralnym 1a, gdzie zaplanowano:

  • Koncert śpiewów synagogalnych w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.
  • Wykład ks. prof. Mariusza Rosika pt. „Świątynia – miejsce modlitwy Żydów i chrześcijan”.
  • Nabożeństwo Słowa Bożego, którego przewodnim motywem będzie rok jubileuszowy, obchodzony zarówno w judaizmie, jak i w chrześcijaństwie.

Liturgia Słowa Bożego

Podczas nabożeństwa odczytane zostaną fragmenty Pisma Świętego pochodzące ze Starego i Nowego Testamentu, uzupełnione komentarzami żydowskimi i chrześcijańskimi. Ważnym elementem będą modlitwy w intencjach wspólnotowych i globalnych.

Liturgii przewodniczyć będzie kardynał Grzegorz Ryś, a w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Archidiecezji Wrocławskiej oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Modlitwie towarzyszyć będzie śpiew kantorów z Drogi Neokatechumenalnej, nadając spotkaniu szczególny wymiar duchowy.

Organizatorem jest Archidiecezja Wrocławska oraz Komitetu ds. dialogu z judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu jest partnerem wydarzenia.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny!

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie organizatora:

Obchody Centralne: Wrocław, 14-16.01.2025

Źródło:

Centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w jubileuszowym 2025 roku odbędą się we Wrocławiu. Tak jak w poprzednich latach będą one miały na celu przede wszystkim przybliżenie wiernym i duchowieństwu znaczenie judaizmu w rozumieniu oraz praktykowaniu wiary chrześcijańskiej. Bowiem „religia żydowska nie jest dla naszej religii – jak to określił w swym nauczaniu Jan Paweł II – rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”. Dzień judaizmu przypomina więc katolikom podstawowe prawdy, że ich Zbawiciel Jezus Chrystus przyszedł na świat „urodzony jako Żyd z córki Izraela” (KKK 423), „młodej Żydówki z Nazaretu w Galilei” (KKK 488), poślubionej „mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida” (Łk 1, 26); że Jezus od początku swojego życia, będąc obrzezanym Żydem, instytucjonalnie wiązał się z Prawem Mojżeszowym, Świątynią, Synagogą, oraz samym judaizmem; że prowadził „żydowskie życie religijne poddane Prawu Bożemu” (KKK 531), a argumentacja stosowana w Jego nauczaniu „często mieściła się w ramach rabinistycznej interpretacji Prawa” (KKK 581); jak również to, że żył w rytmie żydowskiego roku liturgicznego, czego liczne świadectwa można odnaleźć na kartach Ewangelii: w szabat uczęszczał do synagogi, co roku obchodził centralne dla judaizmu święto Pesach/Paschy, będąc wiernym tradycji uczty sederowej (tu są korzenie Eucharystii), a „samą Jego misję publiczną wyznaczał rytm pielgrzymek do Jerozolimy na wielkie święta żydowskie” (KKK 583). Kto chce więc naprawdę zrozumieć Jezusa, winien poznawać znaczenie judaizmu w historii zbawienia.

Sobór Watykański II (1962–1965) podkreśla, że Żydzi nigdy nie zostali przez Boga odrzuceni i nadal są dla Niego narodem wybranym, a chrześcijanie ich nie zastąpili, lecz do dziś karmią się „korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów” (Nostra aetate). Odrzucił też, jako fałszywe, oskarżenia rzucane przez członków Kościoła na Żydów o mordy rytualne chrześcijańskich dzieci w celu pozyskania ich krwi do wyrobu macy, a także o profanację hostii. Oficjalnie położył tym samym kres nauczaniu pogardy i przerwał wielowiekowy proceder kształtowania postaw antyjudaistycznych i antysemickich. W ciągu ostatnich lat zostały wydane przez różne watykańskie komisje ważne dokumenty dotyczące relacji do Żydów, m.in.: Szoa. Pamiętamy (1995), w którym zachęca się teologów chrześcijańskich do głębokiego namysłu nad znaczeniem Zagłady;Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej i Przedmowa kardynała Józefa Ratzingera (2001), w którym przywraca się rangę narodu wybranego w świetle objawienia judeochrześcijańskiego; Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne (2015), gdzie mówi się wprost o tym, że Kościół nie ma żadnej misji instytucjonalnej wobec Żydów.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu, na Papieskim Wydziale Teologicznym odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” (15.01–16.01.), dokonująca przeglądu aktualnej sytuacji w zakresie badań naukowych nad obecnością dziedzictwa judaizmu i tradycji żydowskiej w różnych dyscyplinach badawczych służących rozwojowi Kościoła. Wystąpią na niej historycy, teolodzy, językoznawcy i socjolodzy. Konferencji będą towarzyszyć dyskusje wokół wydanych w ostatnim czasie ważnych dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego publikacji, okolicznościowa wystawa „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” oraz koncert.

Drugi bardzo ważny, nieodłączny element każdego Dnia Judaizmu – wspólna modlitwa chrześcijańsko-żydowska, we Wrocławiu odbędzie się 16.01.2025 dwukrotnie: rano tego dnia na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem zostaną upamiętnione ofiary Zagłady i wszyscy dawni żydowscy mieszkańcy Wrocławia, wieczorem zaś w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego będzie miało miejsce nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem zaproszonych gości z gminy żydowskiej. Motywem przewodnim liturgii będzie rok jubileuszowy: obchodzony w judaizmie i w chrześcijaństwie. Czytania biblijne dotyczące tej kwestii będą pochodziły zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, a zostaną opatrzone komentarzami żydowskim oraz chrześcijańskim. Ważnym elementem tego spotkania będą też zanoszone w dalszej części nabożeństwa intencje modlitewne.

Ufamy, że obchody XXVIII Dnia Judaizmu nie tylko we Wrocławiu, ale i kościołach partykularnych w całej Polsce, dając okazję wiernym do czerpania ze skarbca biblijnego i po-biblijnego judaizmu, będą przyczyniały się do wzmocnienia wiary.

Sławomir Jacek Żurek

Relacje dodane 19 stycznia 2025

Uwaga redakcyjna:
Film z pierwszej i film z drugiej części konferencji powtarzane są w wrsjach rozpoczynajacych się od wypowiedzi wybranych uczestników. Za każdyn razem można odtworzeć całość lub dowolne fragmenty.

1 CZĘŚĆ: XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, Wrocław 15 stycznia 2025 – transmisja na żywo

Zaznaczona wypowiedź kardynała Grzegorza Rysia

Zaznaczona wypowiedź prof. Joanny Tokarskiej-Bakir

Zaznaczona wypowiedź s. Katarzyny Kowalskiej

Zaznaczona wypowiedź prof, Stanisława Krajewskiego

Zaznaczona wypowiedź rabina Icchaka Chaima Rapaporta "Liturgia żydowska od czasów biblijnych do dnia dzisiejszego"

2 CZĘŚĆ: XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, Wrocław 16 stycznia 2025 – transmisja na żywo.

Zaznaczona wypowiedź ks. Wiesława Dawidowskiego

Zaznaczona wypowiedź red. Barbary Sułek-Kowalskiej - wprowadzenie i prowadzenie panelu "Co mówi się o judaizmie w katechezie szkolnej".

Materiały uzupełniające:

Modlitwa za ofiary Zagłady na dziedzińcu Synagogi pod Biały Bocianem, Dzień Judaizmu , Wrocław 2025

XXVIII Dzień Judaizmu - więcej o obchodach centralnych diecezjalnych 2025:

  • XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w 2025 r.
  • Warszawskie obchody Dnia Judaizmu 2025
  • Krakowskie obchody Dnia Judaizmu
  • Czego siostra zakonna nauczyła się na studiach dla rabinów? Podcast Tomasza Terlikowskiego
    W związku z Dniem Judaizmu gościnią rozmowy Tomasza Terlikowskiego będzie s. Katarzyna Kowalska NDS, absolwentka szkoły kształcącej rabinów. /(17:49) Rozmowa z s. Katarzyną Kowalską NDS/
  • Kard. Ryś: potrzeba nowych podręczników do historii Kościoła Na potrzebę powstania nowych podręczników do historii Kościoła, uwzględniających aktualne Magisterium w sprawie relacji z Żydami i judaizmem wskazał kard. Grzegorz Ryś, natomiast o mocny głos polskiego episkopatu w sprawie win Kościoła i antysemityzmu zaapelowała prof. Joanna Tokarska-Bakir podczas konferencji naukowej "Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej" na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
    Konferencja odbyła się w ramach XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
  • S. Katarzyna Kowalska: nie da się rozumieć Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm
  • Braun każe Europie wybierać: „Chanuka czy Boże Narodzenie?”, kard. Ryś reaguje:
    To antychrześcijańskie. Jeśli ktoś stawia taką „alternatywę”, robi rzecz niedopuszczalną – mówi kard. Grzegorz Ryś. Międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zainaugurowała we wtorek w stolicy Dolnego Śląska obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce (17 stycznia).
    Kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, przywołał w swoim wystąpieniu telefoniczną rozmowę z Michaelem Schudrichem, Naczelnym Rabinem Polski, który poinformował go o banerach, jakie w jednym z miast w Polsce rozmieścił europarlamentarzysta Grzegorz Braun. Widniało na nich hasło „Chanuka czy Boże Narodzenie? Europo, do ciebie należy wybór”.
    – Widziałem ten baner, jest antyludzki, antyeuropejski. Nie wiem, czy jest antysemicki, ale na pewno jest antychrześcijański. I o tym trzeba bardzo mocno mówić. Jeśli ktoś po raz kolejny stawia taką „alternatywę” w Europie, robi rzecz pod wieloma względami niedopuszczalną – powiedział kardynał, podkreślając, że przeciwstawianie judaizmu i chrześcijaństwa jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła.
    Jak dodał, „nie za bardzo wiadomo, w jaki sposób mielibyśmy wybierać i przeżywać Boże Narodzenie, gdybyśmy obchodzili szerokim łukiem Chanukę, zwłaszcza jeśli chcemy być w zgodzie z tym, czego naucza dzisiejsze magisterium Kościoła”.
    – Przez dwa dni będziemy żyć kompletnie innym duchem. Nie będziemy się spierać z tym banerem tylko będziemy pokazywać prawdę, która jest prawdą Bożą i ludzką – zaznaczył kard. Ryś.

Więcej do przeczytania: