Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

rabin Avi Baumol

2022-01-17

RAZEM, STWÓRZMY IMIĘ DLA BOGA – RABIN AVI BAUMOL

"W całym moim życiu, nieustannie waham się między dwoma interpretacjami, czasami przygnębiony i skoncentrowany bardziej wewnętrznie; ale częściej z nadzieją, głęboko wierzę i podejmuję różne działania, aby zjednoczyć nie tylko Żyda z Żydem, ale także z ludźmi spoza kręgu judaizmu – po prostu człowieka z człowiekiem."
Przemówienie wygłoszone podczas 25. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – 17 stycznia 2022.

Zapalanie menory

2022-01-20

Dzień Judaizmu, dialog, kryzys

25 lat temu miałem naiwną nadzieję, że pozytywna rewolucja wessie większość polskich katolików i polskich Żydów. Tak się nie stało. Mimo to nie mam poczucia porażki.

Rabin Symcha Keller (z lewej) i Jan Grosfeld, autor książki „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów”. Z tyłu abp Stanisław Gądecki. Dzień Judaizmu w Poznaniu, 16 stycznia 2017. Fot. Piotr Sk

2022-01-17

Dzień Judaizmu – nie tak bardzo upragniony?

Czy Żydzi i chrześcijanie są skazani na to, by iść razem, ale osobno? Czy może są jak rodzina po głębokim konflikcie, gdzie raz udaje się ułożyć relacje, a raz lepiej zapomnieć, że kiedykolwiek było coś wspólnego?

prof. Jan Grosfeld

2022-01-17

Wręczenie Nagrody “Menora Dialogu” prof. Janowi Grosfeldowi

Nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów” prof. Janowi Grosfeldowi. Uroczystość poprowadzi ks. dr. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, zaś laudację wygłoszą: abp Grzegorz Ryś i rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Na zdjęciu: gośćmi specjalnymi Dnia Judaizmu w MŻM w 2018 roku byli rabin Dawid Grzegorz Szychowski (z lewej) i ksiądz kanonik doktor Włodzimierz Piętka.

2022-01-20

Dzień Judaizmu w Płocku

Dzień Judaizmu, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, ma na celu budowanie więzi i pogłębianie dialogu między przedstawicielami chrześcijaństwa i judaizmu. W Muzeum Żydów Mazowieckich z myślą o tym co roku staramy się organizować spotkania, których gośćmi są przedstawiciele obu wyznań, wśród nich rabinki i rabini, biskupi i księża.

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

2022-01-17

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8) obchodzony będzie jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu wydarzenie obchodzone będzie po raz 20.

25. Dzień Judaizmu w Krakowie - plakat

2022-01-17

25. Dzień Judaizmu w Krakowie

XXV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada w poniedziałek 17 stycznia i tego dnia o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu brzmi: „Myśli moje nie są myślami waszymi” (Iz 55,8).

25. Dzień Judaizmu w Chmielniku

2022-01-13

25. Dzień Judaizmu w Chmielniku

Wspólnie pochylamy się nad korzeniami religii jednej i drugiej i jednocześnie przez to rozpoznajemy i pogłębiamy naszą tożsamość. I to jest piękne – powiedział w synagodze w Chmielniku bp Andrzej Kaleta – gość XXV Dnia Judaizmu zorganizowanego przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.