Centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w 2025 r.
Hasło XXVIII Dnia Judaizmu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.
16/01/2025 | Na stronie od 22/11/2024
Źródło: eKAI 20 listopada 2024
Podczas ostatniego spotkania Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w Łodzi, pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, ustalono szczegóły dotyczące centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które odbędą się we Wrocławiu. Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje sięgające średniowiecza bogate dziedzictwo żydowskie. Hasło XXVIII Dnia Judaizmu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”.
Podczas zebrania Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem w Łodzi, kardynał Grzegorz Ryś podzielił się swoimi osobistymi doświadczeniami z uczestnictwa w Synodzie w Watykanie. Jego relacja, będąca świadectwem obecności na jednym z kluczowych wydarzeń Kościoła katolickiego, umożliwiła uczestnikom zebrania głębsze zrozumienie wyzwań i szans, jakie stoją przed współczesnym Kościołem, szczególnie w kontekście dialogu międzyreligijnego.
Ważnym punktem zebrania Komitetu było ustalenie szczegółów dotyczących centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się we Wrocławiu.
Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje bogate dziedzictwo żydowskie, sięgające średniowiecza. Miasto było świadkiem zarówno rozkwitu społeczności żydowskiej po edykcie emancypacyjnym z 1812 roku, jak i tragicznych wydarzeń Zagłady oraz powojennych represji komunistycznych.
Obecnie Wrocław stanowi istotne centrum dialogu międzykulturowego oraz odradzania pamięci żydowskiej. W mieście działa Gmina Wyznaniowa Żydowska, jedyny w Polsce chór synagogalny działający przy Synagodze Pod Białym Bocianem, a na Uniwersytecie Wrocławskim funkcjonuje Katedra Judaistyki. Fundacja Żydoteka promuje żydowską kulturę i literaturę, organizując liczne wydarzenia. Ważnymi inicjatywami są również Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, Szkoła Żydowska Etz Chaim, ucząca tradycji i zwyczajów żydowskich, oraz wrocławski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Warto także wspomnieć o Towarzystwie im. Edyty Stein, które upamiętnia świętą pochodzącą z wrocławskiej rodziny żydowskiej.
Hasło najbliższych centralnych obchodów XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu brzmi: „Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców”. Inspiracją dla tego motta są słowa zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej (Kpł 25,10), które odnoszą się do biblijnej tradycji jubileuszu jako czasu łaski, wyzwolenia i odnowy.
Hasło to doskonale wpisuje się w ogłoszony przez papieża Franciszka Jubileusz Chrześcijaństwa w 2025 roku, odbywający się pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. W centrum jubileuszu chrześcijańskiego znajduje się głęboko zakorzeniona idea przebaczenia – kluczowego aktu, który otwiera drogę do odnowy relacji z Bogiem i bliźnimi. W tradycji Kościoła jubileusz jest czasem pojednania, duchowego odrodzenia i doświadczenia Bożego miłosierdzia.
Hasło Dnia Judaizmu zachęca do refleksji nad wyzwoleniem i pojednaniem jako fundamentami budowania wspólnoty i pokoju. Wpisuje się w przesłanie nadziei i duchowej odnowy, które towarzyszą przygotowaniom do jubileuszu 2025 roku, przypominając o uniwersalnych wartościach wspólnych zarówno chrześcijaństwu, jak i tradycji żydowskiej.
Centralnym obchodom XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa pod tytułem: „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”, poświęcona analizie i diagnozie stanu dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Kard. Grzegorz Ryś wyraził nadzieję, że konferencja stanie się okazją do głębokiej refleksji nad poziomem znajomości i obecności nauczania Kościoła w zakresie relacji katolicko-żydowskich, szczególnie w obszarach kaznodziejstwa, liturgii, katechezy oraz formacji kapłańskiej i seminaryjnej.
Więcej:
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko- żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm".
- ABC Dnia Judaizmu
- Jan Grosfeld: Katecheza dla studentów na Dzień Judaizmu w Kościele katolickim
- Barbara Sułek-Kowalska: ...w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów mieliśmy inicjatywę, żeby podjąć dzieło wspólnego spotkania w modlitwie chrześcijan i żydów. Bardzo nam to było potrzebne". Jestem przekonana, że to właśnie tamta inicjatywa Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów zaowocowała w rezultacie inicjatywą Episkopatu Polski, aby był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - opowiadała
- Dialog a tożsamość religijna
- Kościół Katolicki o swoich żydowskich korzeniach Publikacja Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
- Apel biskupów o upamiętnienie Żydów /XVIII Dzień Judaizmu 2015./
- Ks. Janusz Daszuta (metodysta), Ewa Jóźwiak (ewangeliczka reformowana) i ks. Henryk Paprocki (prawosławny) - komentarz przedstawicieli trzech wyznań: dla "Jednoty" - pisma religijno-społecznego poświęconego polskiemu ewangelicyzmowi i ekumenii:
- Spór o Dzień Judaizmu (2003)
- Bibliografia /brewiarz.pl/
- COEXIST - Ogólnopolski Dzień Judaizmu
- COEXIST - Dzień Judaizmu - kalendarium od 1998.