Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

Konferencja Zagłada Żydów w Mszanie olnej i regionie - plakat

18/08/2024 r.

82. Rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej

W Mszanie Dolnej ginęli Żydzi z całej okolicy, z kolei mszańskie ofiary zabijane były w wielu sąsiednich miejscowościach. Zespół Sztetl Mszana Dolna opowie zatem o tragicznych wydarzeniach w naszym mieście, z uwzględnieniem Ofiar z całej gminy, także ze Skrzydlną i Dobrą, które należały niegdyś do tzw. żydowskiej gminy powiatowej, obejmującą nadto Mszanę Dolną I (miasto) i Mszanę Dolną II (gminę z jej wieloma miejscowościami).

Getto w Kielcach

19/08/2024 r.

82. rocznica Zagłady Żydów z kieleckiego getta

Niemcy utworzyli getto w Kielcach w kwietniu 1941 roku w najuboższej części miasta. Rozciągało się ono na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskie po ul. Pocieszka i obejmowało dzisiejsze ulice m.in. Jasną, Stolarską, Kozią, Orlą, Nowy Świat. W 500 domach, w większości bez wody i kanalizacji, zamknięto około 27 tysięcy Żydów, w większości mieszkańców Kielc. Do getta trafili również przesiedleni Żydzi z Wiednia, Krakowa, Poznania i Łodzi. W sierpniu 1942 roku, po miesiącach cierpień, głodu, chorób i egzekucji, blisko 21 tysięcy Żydów zostało wywiezionych i zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Podczas likwidacji getta na ulicach Kielc zgładzono około 1500 Żydów. Wwojnę przeżyło zaledwie pięciuset kieleckich Żydów.

Forum Dialogu - logo

20/08/2024 r.

Forum Dialogu zaprasza

W sierpniu mija 80. rocznica zagłady getta łódzkiego – drugiego największego getta w okupowanej Europie, które wyróżniało się niespotykanym gdzie indziej stopniem izolacji. Łączna liczba osób przetrzymywanych w łódzkim getcie sięgała około 200 000 osób.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 20 sierpnia o godzinie 19.00 na platformie Zoom. Zapraszamy do rejestracji:

21. FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2024

24/08/2024 r.

21. FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA 2024

Tegoroczna odsłona festiwalu Warszawa Singera rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 1 września. Jak zwykle - mnóstwo ciekawych wydarzeń, koncerty, spotkania, wystawy, spacery, wykłady. Warto w tym czasie być w stolicy!

Rozmowa: remedium na uprzedzenia i stereotypy - ogłoszenie

26/09/2024 r.

Rozmowa: remedium na uprzedzenia i stereotypy

Fundacja Życie Żydowskie zaprasza na całoroczny bezpłatny cykl
ROZMOWA: REMEDIUM NA UPRZEDZENIA I STEREOTYPY
czyli spotkania dla tych, którzy mają niewielką wiedzę o żydowskiej kulturze, historii, zwyczajach, religii, a są zainteresowani jej poszerzeniem.

Konkurs im. Majera Bałabana 2024 - ogłoszenie

08/11/2024 r.

Konkurs im. Majera Bałabana 2024

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma ogłasza jedenastą edycję organizowanego co dwa lata Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu.
Termin nadsyłania zgłoszeń to 15 lipca 2024 r.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 8 listopada 2024 r. na stronie internetowej ŻIH.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"  - plakat

16/12/2024 r.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Myzeum POLIN: 17 maja 2024 – 16 grudnia 2024
Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami.
Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.