Ż - bibliografia dialogu
Ż
| Na stronie od 01/01/2020
Zawadzka Anna
- Więcej niż stereotyp. „Żydokomuna” jako wzór kultury polskiej, Warszawa: Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk 2023, ISBN: 978-83-66369-55-9 [e-book], 978-83-66369-56-6 [druk], handle: https://hdl.handle.net/20.500.12528/1968.
Żbikowski Andrzej
- O nadziei, cierpieniu, bólu. Ludność cywilna w czasie powstania w getcie warszawskim | fragment książki Andrzeja Żbikowskiego 03/05/2024
- Geneza i przebieg Akcji Reinhardt, dostęp 19.01.2021.
- Morderstwa popełniane na Żydach w pierwszych latach po wojnie, zamieszczonym w tomie Następstwa zagłady Żydów*.
Żebrowski R.
- „Instytut Dialogu Katolicko-Judaistycznego”, (Jednota, dostęp 24.02.2020).
ŻIH
- [Katalog wystawy na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego](storage/app/media/2020/11/ rocznica-zamkniecia-getta/20201116-gdzie-jestes-interaktywny-katalog-wystawy-preview.pdf){.target_blank}
W publikacji czytelnicy odnajdą eseje twórców ekspozycji w tym: tekst pt. Gdzie jesteś? Pawła Śpiewaka, w którym autor stawia wiele pytań o współczesne sposoby i formy pokazywania getta, pracę Piotra Rypsona pt. Czego od nas chcą te obrazy? o zasadzie doboru dzieł na wystawę, ich twórcach i o tym, czym jest lub może być recepcja tych prac oraz rozważania Anny Duńczyk-Szulc pt. Granica patrzenia o naturze medium, jakim jest fotografia i film w kontekście zdjęć z czasów okupacji. Na katalog składa się także bogaty materiał ilustracyjny prezentujący wszystkie rysunki oraz fotografie udostępnione na wystawie, jak również wybór fragmentów relacji relacje z getta.
Całość zaprojektował Jakub Woynarowski. - Projekt „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”
- Projekt „Encyklopedia Getta Warszawskiego”
Żukowski Tomasz
- Nie jesteśmy niewinni w sprawie Holocaustu. To wymaga przemyślenia antysemityzmu, Krytyka Polityczna 9 czerwc 2024.
- Czystka etniczna [o książce „Kamienie musiały polecieć”], 25 maja 2024.
- Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos, wydawnictwo Wielka Litera, 2021.
- Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów. Copyright © by Tomasz Żukowski, 2018, Copyright © Wielka Litera Sp. z o.o., Warszawa 2018, ISBN 978-83-8032-297-4.
Żurek Sławomir
- Imiona lecące ku Niebu. Rocznica w Jedwabnem wśród protestów "Więź" 12.07.20123.
- Ludzie dialogu i ekumenizmu, 2021. Seria: Źródła i monografie 521
- Odpamiętywanie polsko-żydowskie.
"Tytuł monografii Odpamiętywanie polsko-żydowskie można uznać za określenie całego procesu dokonującego się od ponad trzydziestu lat (od roku 1989) w badaniach historycznych, kulturoznawczych i literaturoznawczych obejmujących wkład polskich Żydów w rozwój kultury polskiej, ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz relacje między nimi a pozostałymi Polakami. Na książkę składają się cztery działy. Pierwszy z nich, zatytułowany Między Arią a Golusem. O literaturze polskiej, żydowskiej i polsko-żydowskiej, zawiera materiał poświęcony tytułowemu obszarowi do roku 1939. Dział drugi - Cztery strony czasu. Wędrowki pisarskie Arnolda Słuckiego - w całości mówi o niezwykłym autorze przed- i powojennym, który wprawdzie doczekał się monografii, a odczytania jego utworów pojawiły się w wielu artykułach naukowych, jednak obecne w jego spuściźnie nasycenie wysoko zmetaforyzowanym językiem pełnym symboli i zagadek metafizycznych daje możliwość wciąż nowych interpretacji. W kolejnej części, zatytułowanej Dwie ziemie i dwa nieba. Literackie obrazy polsko-izraelskie, podmiotem są polscy pisarze w Izraelu, których ze względu na genezę przybycia do niego można podzielić na trzy grupy. Pierwsza obejmuje przedwojennych emigrantów znęconych do Palestyny ideologią syjonistyczną, druga - żydowskich żołnierzy z armii Andersa (i przemieszczających się z nią cywili), decydujących się na pozostanie na tej ziemi, aby włączyć się w budowę państwa żydowskiego. Trzecia grupa jest szczególna - to ocaleńcy z Zagłady. Monografię Odpamiętywanie polsko-żydowskie zamyka dział W tekstowym świecie Zagłady. O najnowszej literaturze polskiej. Ogląd sztandarowych dla tej tematyki utworów powstałych po roku 2000 poprzedza szkic przygotowujący, kierujący uwagę na wyniki badań poświęconych sposobom nowatorskiego opisu skutków Holokaustu za pomocą starożytnych toposów judajskich. Ze Wstępu" - Dialog chrześcijańsko-żydowski - dialog międzyreligijny czy ekumeniczny? Seria: Źródła i monografie 505
Teksty tworzące monografię Dialog chrześcijańsko-żydowski – dialog międzyreligijny czy ekumeniczny? [‘Christian-Jewish Dialogue – Interreligious or Ecumenical Dialogue?’], powstałą pod redakcją Sławomira Jacka Żurka, to świadectwo rzeczywistego międzyreligijnego dyskursu, ich autorami są bowiem jego współtwórcy i wiodący uczestnicy. Ta książka to […] coś więcej niż ważna naukowo, głęboko erudycyjna publikacja, która […] będzie musiała – niejako obowiązkowo – być uwzględniana w dociekaniach przez znawców problematyki i przywoływana w akademickich debatach. Nie tylko mówi ona o dialogu, ale – co szczególnie cenne – w istocie sama nim jest, owocując nowymi treściami i odważnie otwierając kolejne perspektywy. Ponadto stawia przed czytelnikiem poważne wyzwanie, jako że trudno podczas jej lektury pozostać jedynie biernym i zdystansowanym obserwatorem – uważny czytelnik nabiera przeświadczenia, że on również jest wezwany do uczestnictwa w tym dialogu, aby się do niego, choć nie należy do łatwych – włączyć. Teksty w monografii zostały tak dobrane, że niejako mistagogicznie wprowadzają w dialog chrześcijańsko-żydowski jako w realną (a nie utopijną) relację międzyludzką.
Dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ
Życiński J (Abp prof. dr hab.)
- Świadek nadziei, dialogu i łaski, laudacja z racji doktoratu h.c. Jego Świątobliwości Patriarchy Bartłomieja I KUL, 20 VIII 2010 w „Doktorzy Honoris Causa” Nr 3, KUL 20.08.2010.
- Daleko od Jana Pawła, "Gazeta Wyborcza", 28-29 III 2009.