33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie!
23/06/2024 | Na stronie od 23/06/2024
Źródło: 33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie wita:
93 wydarzenia – tyle dokładnie przygotowaliśmy dla Was na właśnie rozpoczynający się 33. FKŻ. Dodatkowe 79 – to wydarzenia towarzyszące, zorganizowane przez naszych przyjaciół: JCC Krakow, Muzeum Żydowskiego Galicja oraz Or Hadash. Zadbaliśmy o to, abyście przez cały pierwszy tydzień wakacji: od dzisiaj do kolejnej niedzieli byli zajęci poznawaniem współczesnej kultury żydowskiej.
Tegoroczną edycją rozpoczynamy też nowy cykl festiwalowy, poświęcony różnym obliczom żydowskiej duchowości i mistycyzmu, ich wpływowi na kształtowanie się cywilizacji żydowskiej i zróżnicowanych społeczności całej Diaspory i Izraela.
W tym roku zaczniemy jednak od spraw podstawowych. Przesłanie tegorocznego festiwalu zawarliśmy w trzech słowach:
Szema Jisrael | Ahava
Szema Jisrael – bo to wyznanie żydowskiej tożsamości, wołanie o otwarcie umysłu i serca na uniwersalne przeslanie Boga, który jest Jednością i Miłością. Modlitwa od tysięcy lat wypowiadana codziennie po przebudzeniu i przed snem. Przykazanie miłości i wierności zapisane na pergaminie wewnątrz mezuzy przybitej do framugi drzwi, które jest błogosławieństwem dla każdego, kto przekracza próg żydowskiego domu.
Ahava – bo… czy naprawdę trzeba wyjaśniać, dlaczego dziś - szczególnie dziś! - wybraliśmy Miłość jako przesłanie naszego festiwalu? Od samego początku, od 1988 roku jesteśmy przestrzenią, w której Żydzi spotykali się z nie-Żydami, z chrześcijanami, muzułmanami, agnostykami; żydzi, romowie, druzowie, hunduiści na scenie festiwalowej udowadniali, że dialog i szacunek są nie tylko możliwe, ale niezbędne do życia w prawdzie.
Aby tak się stało, musimy nauczyć się okazywać i przyjmować miłość. Spójrzcie na świat, w którym żyjemy – to popękane, puste naczynie pełne obłudnych sloganów i nienawiści. To nie jest nasz świat. My pokazujemy, że piękno świata opiera się na wzajemnej miłości – prostej jak wyciagnięcie ręki, by wspomóc potrzebującego. Po prostu.
Zapraszamy Was więc na krakowski Kazimierz, aby okazać miłość i doświadczyć miłości.
Aby usłyszeć głos Izraela i aby Izrael mógł usłyszeć nas.
FKŻ team:
Janusz Makuch
Maria Bobrowska, Klaudia Czaja, Michał Dziewit, Robert Gądek, Patrycja Marszałek,
Urszula Nowak, Michalina Pieczonka, Elżbieta Woch-Stopa, Katarzyna Wydra
Program
- -33. FKŻ odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
- Mecenasem 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Miasto Kraków
- Partnerem głównym 33. FKŻ jest Województwo Małopolskie
Player
Jeżeli przegapiliście transmisje festiwalowych wydarzeń, albo chcielibyście ponownie zobaczyć festiwalowe koncerty lub wykłady – zapraszamy do naszego playera, w którym obejrzycie je ponownie.
Więcej
Wydarzenia wybrane (red. PRChiŻ)
- Tragedia 7 października 2023 23/06/2024
- SUPERNOVA – projekcja filmu dokumentalnego w reż. Yossiego Blocha i Duki Drora
- Szema Israel: początek i koniec życia (PL/EN) 26/06/2024
- PAMIĘĆ NIEDOKOŃCZONA. DZIEDZICTWO ŻYDOWSKIE I ZAGŁADA W GALICJI WSCHODNIEJ 26/06/2024
- „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” 26/06/2024
- Przestrzeń Obrazu: „Po co tam jedziesz?” 26/06/2024
- Shema Israel: Jak kabalista recytuje tę modlitwę? (PL/EN) 27/06/2024
- Co ma usłyszeć Izrael dzisiaj? 28/06/2024
- Biblia jako podręcznik mistyki. Kiedy Biblia pomaga, a kiedy przeszkadza w kontakcie z Bogiem? / Rabinka Małgorzata Kordowicz, o. Wacław Oszajca SJ, prowadzenie: Artur Sporniak Namiot FKŻ, ul. Józefa 36 / na żywo: 33.jewishfestival.pl / Współpraca: Tygodnik Powszechny