33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (2024)

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie 33 - plakat

Źródło: Festiwalu Kultury Żydowskiej

W 2013 roku po raz pierwszy światło dzienne ujrzała identyfikacja Studia Otwartego przygotowana specjalnie dla 23. FKŻ. Był to efekt długiego procesu, obejmującego nie tylko rebranding festiwalu, ale też odświeżenie jego formuły programowej, języka – to wtedy też powstał mural Judah przy ul. św. Wawrzyńca i zagościł na festiwalu … rabin na deskorolce!

Każdego roku Otwarci, jak nazywamy tę niezwykle kreatywną grupę, wsłuchiwali się w nasze opowieści, wyobrażenia, sugestie dotyczące kolejnych edycji. W zdecydowanej większości wypadków plakaty, programy i różne inne elementy identyfikacji, które widzieliście podczas FKŻ trafiały dokładnie w samo sedno. Choć czasami zarówno my, jak i Otwarci musieliśmy iść na kompromisy.

Wielokrotnie kreacje Studia dla FKŻ były nagradzane (w tym prestiżowymi mieczami Klubu Twórców Reklamy) i inspirowały innych do tworzenia identyfikacji w „stylu Otwartego”. Wystarczy wspomnieć, jak po 23. FKŻ, który pięknie połączył złoto, szarości, czerń i biel, krakowskie ulice podczas najważniejszych wydarzeń kulturalnych mieniły się złotem… Byliśmy dumni, oczywiście! Nadal jesteśmy!

Tu zobaczycie, jak wyglądało 11 kreacji Studia Otwartego dla Festiwalu Kultury Żydowskiej – od 23. do 32. FKŻ.

Tegoroczną identyfikację, inspirowaną kabałą, mistycyzmem i miłością – pokazujemy Wam na naszej stronie, a jeżeli chcecie zobaczyć plakaty wszystkich poprzednich festiwali – zapraszamy do galerii na Flickr – oprócz prac Studia Otwartego są tam plakaty najwybitniejszych artystów, jak chociażby Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego, czy też Ryszarda Horowitza.

Festiwal Kultury Żydowskiej

W ciągu ostatnich lat, poszczególne edycje FKŻ dedykowane były żywiołom. Pokazaliśmy Wam, jak ziemia, woda, ogień i powietrze funkcjonują w tradycji żydowskiej i jakie mają znaczenie: zarówno to symboliczne, jak też praktyczne.

Tegoroczną edycją rozpoczynamy nowy cykl tematyczny. Poznacie różne aspekty i oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu: od kabały po chasydyzm, od Safedu po Borough Park, od rabina Józefa Karo po rabina lorda Jonathana Sacksa.

Podróż po duchowości rozpoczniemy od najważniejszej modlitwy – Szema Izrael i towarzyszącej zawsze tej modlitwie miłości. Jak mało kiedy, teraz bardzo potrzebujemy słuchać, być słuchanymi, kochać i być kochanymi.

Inspiracje z mistycznych ksiąg

Oprawa graficzna tegorocznej edycji opiera się o serię mistycznych diagramów zainspirowanych ilustracjami z kabalistycznych ksiąg. Koncentrując się na haśle przewodnim – Szema Jisrael – rozmyślamy nad jego znaczeniem w kontekście słuchania, słyszenia i miłości. Również kolory oprawy nawiązują do uważności, do energetycznej emanacji aury.

2024-05-23-plakaty-33fkz-otwarte-2.png

Słuchaj i usłysz

Przez wiele lat materiały graficzne promujące Festiwal przedstawiały przede wszystkim artystów, w tym roku przenieśliśmy fokus na publiczność. Przyglądamy się temu, jak wsłuchują się w słowa i muzykę, jakie emocje i przeżycia towarzyszą im w obcowaniu z kulturą żydowską.

2024-05-23-posty-33fkz-otwarte.png