Ks. Janusz Daszuta uhonorowany (2015)
03/09/2015 | Na stronie od 03/09/2015
Uroczyste wręczenie Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka dla ks. Janusza
Daszuty, pastora kieleckiej parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.
Zakończenie Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Kielcach zwieńczone zostało uroczystym wręczeniem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka dla ks. Janusza Daszuty, pastora kieleckiej parafii Kościoła Ewangelicko- Metodystycznego. Uroczystość odbyła się w niedzielę w świątyni metodystów w Kielcach.
Nabożeństwo ekumeniczne, na które przybyli liczni kielczanie, celebrowali przedstawiciele Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Metodystycznego, Prawosławnego i Polskokatolickiego. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów z jej współprzewodniczącym Bogdanem Białkiem.
Ks. Jan Oleszko SAC, rektor kościoła klasztornego na Karczówce w swej homilii mówił o znaczeniu Prawdy Bożej w życiu współczesnego człowieka, która choć bywa niejednokrotnie gorzka, to w przeciwieństwie do kłamstwa nie zabija, lecz umacnia. - To takiej prawdy potrzebujemy, gdyż prawdziwa religijność to przede wszystkim bycie w Duchu Świętym i w Prawdzie Bożej podkreślił kaznodzieja.
Po nabożeństwie odbyło się uroczyste wręczenie honorowej Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka, ustanowionej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów dla upamiętnienia tragicznie zmarłego duchownego w wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu lecącego w 2010 r. do Smoleńska.
Laureat nagrody pastor Janusz Daszuta wyrażając radość z jej otrzymania zwrócił uwagę, że ona jest nie tylko wielkim wyróżnieniem dla niego, ale także wielką inspiracją, żeby być podobnym do patrona.
- Jest to nagroda ponadwyznaniowa dla osób duchownych z różnych Kościołów chrześcijańskich. Pragnę być, podobnie jak ks. Indrzejczyk, otwartym na innych ludzi i życzliwym. Te wszystkie dobre postawy i dzieła ekumeniczne, jakie tworzył, chciałbym kontynuować w swoim Kościele i swoim życiu podkreślił pastor Janusz Daszuta.
W rozmowie z redakcją KAI laureat wyraził radość z tego, że miał okazję osobiście poznać ks. Romana Indrzejczyka. - Pamiętam go, jako człowieka bardzo miłego, życzliwego, otwartego, pełnego prawdziwej, nieukrywanej pokory, bardzo otwartego dla każdego człowieka. Jest on teraz wzorem dla mnie podkreślił duchowny.
Kapituła Nagrody doceniała to, że ks. Janusz Daszuta jest współinicjatorem Marszu Pamięci i Modlitwy, który od 2000 roku odbywa się w rocznicę pogromu kieleckiego, 4 lipca, w Kielcach. Od lat jest czynnie zaangażowany w dialog ekumeniczny. Szczególną wagę przywiązuje do dialogu chrześcijańsko- żydowskiego. Systematycznie pogłębiając swoją wiedzę na temat judaizmu, dzieli się nią ze swoimi parafianami, podejmując na tym polu wiele inicjatyw w kierowanej przez siebie parafii, objaśniając judaizm, żydowskie święta i obyczaje, wskazując na ich powiązania z obyczajowością i obrzędowością chrześcijańską.
Pastor Daszuta, bardzo aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego przy okazji takich zdarzeń jak Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko- Żydowskie czy SukkotSzalom (Uszpicin). Wspiera Stowarzyszenie w opiece nad cmentarzem żydowskim w Kielcach.
Ks. Janusz Daszuta, zdaniem kapituły Nagrody, to dobry chrześcijanin i dobry człowiek, który ma wiele zrozumienia dla wagi relacji z Żydami i zrozumienia ich szczególnego znaczenia w takim mieście jak Kielce. Cechuje go wielka odwaga oraz determinacja w działaniu na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzywyznaniowego, jak równie wielka pokora.
Pastor Janusz Daszuta w latach 1988-93 odbywał studia teologiczne w Oak Hills Christian Collage w Bemidji w USA. Od 1996 r. jest pastorem Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego w Kielcach. Jest przewodniczącym Świętokrzyskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, prezesem Stowarzyszenia Ekorozwoju Lisowa i Zaborza, dyrektorem Ośrodka Nauczania Języka Angielskiego "Metodyści" w Kielcach, radcą Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, członkiem Stowarzyszenia Jan Karskiego, członkiem Rady Programowej Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego KOF.
W latach 2003-2007 był radnym w gminie Morawica i wielokrotnie wyróżniany przez lokalny samorząd za działalność charytatywną i socjalną na jej terenie. Prowadzi działalność charytatywną w województwie świętokrzyskim. Jest organizatorem akcji dla alkoholików "Szklanka wody" i dla dzieci - "Gwiazdkowa niespodzianka" a także spotkań ekumenicznych oraz współorganizatorem Marszu Pokuty w Kielcach w rocznicę pogromu żydowskiego w Kielcach.
Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi.Wyróżniono go tytułem Człowieka Miesiąca Stycznia 2006 w Gminie Morawica. Otrzymał nagrodę DELTA EPSILON CHI w Collegu dla wybitnych studentów w 1993 (USA) oraz tytuł Vir Bonus nadany przez Stowarzyszenie Jana Karskiego.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Jej patron ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
Nagrodę przyznaje Polska Rada Chrześcijan i Żydów na wniosek kapituły, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz współprzewodniczący PRChiŻ.
Dotychczasowymi laureatami nagrody byli - w 2012 roku ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna i w 2014 ks. Marian Bronikowski z Sieradza.