Deklaracja Europejska Chrześcijan, Żydów i Muzułmanów

Krzyż, półksiężyc, gwiazda dawida

29 maja 2003 r. w Krakowie odbyło się spotkanie z Emilem Shoufanim i arabsko-żydowską grupą jego współpracowników. Podczas spotkania ogłoszona została "Deklaracja Europejska" Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

My, Europejczycy, uznajemy wysoką godność każdego człowieka, jego niezbywalne prawo do życia, do wolności i do godnego uczestnictwa w dziedzictwie kultury.

Uznajemy, że każdy człowiek jest ważny i potrzebny, współodpowiedzialny jeden za drugiego.

Uznajemy, że każdy ma prawo do pełnego udziału we własnej kulturze narodowej i obowiązek jej rozwijania, a także propagowania dialogu kultur dla pełniejszego upowszechniania wspólnych wartości.

My, chrześcijanie, jesteśmy przekonani, że każdy jest dzieckiem Boga, powołanym do udziału w Jego życiu i wezwanym do naśladowania naszego Pana, Jezusa Chrystusa, który żył dla wszystkich ludzi i dał nam obietnicę Życia Wiecznego poprzez swoją męczeńską śmierć i Zmartwychwstanie.

My, pielęgnujący tradycję Żydzi, wierzymy, że każdy jest potomkiem naszego wspólnego prarodzica, a więc wszyscy jesteśmy jedną rodziną, której zgodne współżycie przybliża dzień, w którym wszyscy zrozumiemy, "że Pan jest jeden i Imię Jego jedno".

My, muzułmanie, wierzymy w Boga Jedynego, który jest Ojcem nas wszystkich - miłosiernym, litościwym i wybaczającym.

Wdzięczni naszym przodkom za przekazane dziedzictwo, za dorobek materialny i za wartości duchowe, za poszukiwanie prawdy, za dobro i piękno, za pracę i cierpienia, za troskę o przyszłe pokolenie, żałujemy, że nie ustrzegli się od zaniedbań i zbrodni. Zobowiązujemy się do usuwania ich skutków i do zapobiegania nowym krzywdom i niesprawiedliwościom.

Chcemy budować społeczeństwo, w którym nikt nie będzie opuszczony, obojętny na los innych, chcemy rozwijać dialog i współpracę.

Chcemy rozwijać demokrację opartą o równe prawa i możliwości pełnego udziału każdego człowieka we wszystkich sferach życia.

Chcemy wychowywać ludzi przywiązanych do swoich społeczności lokalnych, do wspólnot narodowych i do wspólnej Europy.

Chcemy budować Europę, w której cenione będą wszystkie kultury oraz nastąpi powszechne uznanie podstawowych wartości zawartych w Dekalogu.

Podpisano w Krakowie, dnia 29 maja 2003 r.

Za Polską Radę Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ) - Stanisław Krajewski, Współprzewodniczący Rady ze strony żydowskiej

Za Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów (RWKiM) – Zdzisław Bielecki, Współprzewodniczący Rady ze strony katolickiej

za FORUM ŻYDZI MUZUŁMANIE ChRZEŚCIJANIE