Umrzeć z Nadziei

Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem

Umrzeć z Nadziei - molitwa za uchodźców

Tydzień modlitwy za uchodźców "UMRZEĆ Z NADZIEI" pod patronatem Rady

Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

1-8 X 2017. Tydzień modlitwy za uchodźców "UMRZEĆ Z NADZIEI" pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki (por. Mt 25,35.43) - napisał papież Franciszek w orędziu na przyszłoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Rok temu papież Franciszek podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu zaapelował o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach, przypominając, że "modlitwa góry przenosi!”.

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego zachęcamy wszystkich, aby w pierwszym tygodniu października włączyli się w modlitwę w intencji uchodźców - tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli wśród nas schronienie. Chcemy podejmować także wspólną refleksję nad tym, w jaki sposób możemy pomagać naszym braciom żyjącym w miejscach, gdzie toczy się wojna i uciekającym z krajów, w których trwają zbrojne konflikty, a ludzie cierpią głód i biedę. Jesteśmy przekonani, że ta modlitwa jest wciąż bardzo potrzebna - uchodźcom i migrantom, ale także nam, żyjącym w bezpiecznym i bogatym świecie.

Treść nabożeństwa "Umrzeć z nadziei" przygotowała Wspólnota Sant'Egidio. Jest to liturgia Słowa, w której będziemy wymieniać imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Uchodźcy to jak podkreśla papież Franciszek, "nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować". Jesteśmy przekonani, że modlitwa może nam pomóc uczyć się współczucia, które prowadzi do miłosierdzia i staje się motorem wyborów i działań.

Przed rokiem modlitwa "Umrzeć z nadziei" odbyła się w ponad 20 polskich miastach i miejscowościach, m.in. w: Brochowie, Chojnie, Damasławku, Dąbrowie Górniczej, Falenicy, Gdańsku, Gliwicach, Gnieźnie (pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka), Kielcach, Koszalinie (pp. bp. Krzysztofa Włodarczyka i bp. Krzysztofa Zadarko), Krakowie (pp. bp. Grzegorza Rysia), Lublinie, Łodzi, Pawonkowie, Pile, Poznaniu (pp. abp. Stanisława Gądeckiego), Rudzińcu, Sulejówku, Suwałkach, Szczecinie (pp. bp. Henryka Wejmana), Warszawie (pp. kard. Kazimierza Nycza) i Wrocławiu.

Współorganizatorami wydarzenia w poszczególnych miastach były: Caritas Polska, Centrum Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Deon.pl, Domowy Kościół, Duszpasterstwo Akademickie w Kielcach, Dywiz, Europejskie Centrum Solidarności, Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji", Jezuickie Duszpasterstwo Akademickie, Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Kluby Tygodnika Powszechnego, Ośrodek Migranta Fu Shenfu Ojców Werbistów, Polska Rada Ekumeniczna, Przewodnik Katolicki, Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "Effatha", Tygodnik Powszechny, Więź, Wspólnota Focolare, Wspólnota Franciszkańska Tau, Zakon Ojców Dominikanów, Zgromadzenie Ojców Werbistów, Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego, Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej oraz Znak.

Także w tym roku ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU I WSPÓŁTWORZENIA TEGO WYDARZENIA. Parafie, wspólnoty i środowiska zainteresowane zorganizowaniem modlitwy „Umrzeć z nadziei” w swoim mieście prosimy o KONTAKT ze Wspólnotą Sant’Egidio. Scenariusz nabożeństwa i wszystkie potrzebne materiały można uzyskać pisząc na adres: SANTEGIDIO.WAW@GMAIL.COM.

Sukcesywnie będziemy na tej stronie publikować informacje o miastach, które dołączą do naszej modlitwy, aby każdy kto chce uczestniczyć w tym wydarzeniu, mógł znaleźć informację dotyczącą swojej miejscowości.

KOSZALIN 4 października, godz. 19:00 katedra Niepokalanego Poczęcia NMP ul. Bolesława Chrobrego 7 przewodniczy bp Krzysztof Zadarko

WARSZAWA 4 października, godz. 20:00 archikatedra p.w. męczeństwa św. Jana Chrzciciela ul. Świętojańska 8 przewodniczy kard. Kazimierz Nycz

CHOJNA 6 października, godz. 18:00 kościół p.w. Świętej Trójcy ul. Malarska 24