Krakowskie Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów
Tikun olam i Ewangelia Błogosławieństw - Żydów i chrześcijan powinności wobec świata
05/05/2014 | Na stronie od 01/05/2014
Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego serdecznie zapraszają na Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów w Krakowie.
Odbędą się one 5 maja (poniedziałek) w krakowskim kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 (kaplica św. Doroty). Początek o godzinie szóstej trzydzieści po południu.
Przedmiotem Spotkań będzie debata pomiędzy biskupem drem hab. Grzegorzem Rysiem a prof. drem hab. Stanisławem Krajewskim na temat: "Tikun olam i Ewangelia Błogosławieństw - Żydów i chrześcijan powinności wobec świata".
W Bliskich Spotkaniach Chrześcijan i Żydów w Krakowie wezmą udział także:
- dr Zofia Radzikowska, działaczka krakowskiej społeczności żydowskiej, oraz
- mała siostra Jezusa Krystyna Klara (komentarz do Psalmu 51);
- Agnieszka Kowalczyk śpiew, oraz
- Witold Góral - gitara (część artystyczna).
- Prowadzenie: Bogdan Białek - współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, oraz
- Janusz Poniewierski - prezes Klubu Chrześcijan i Żydów "Przymierze".
Spotkania chrześcijańsko-żydowskie od pięciu lat odbywają się w Kielcach, od ubiegłego roku w Warszawie, w maju tego roku inaugurujemy je w Krakowie, w czerwcu w Białymstoku, a w listopadzie w Sandomierzu.
W każdym miejscu mają one inną formułę i częstotliwość, a także różnych partnerów organizacyjnych, choć wszędzie inicjatorami i głównymi organizatorami Spotkań pozostają Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Cel Spotkań także jest wspólny: stworzenie przestrzeni do praktykowania dialogu międzyreligijnego jako spotkania osób - oraz ich wrażliwość, doświadczenia i świadectwa. Chodzi nam - organizatorom i inicjatorom - o rozwijanie "kultury spotkania", jak to określił papież Franciszek, a zatem możliwości bycia ze sobą w pełni prawdy o sobie i w duchu szacunku i uznania dla drugiego.
Krakowskie Bliskie Spotkania będą miały charakter debat filozoficzno- teologicznych. Debatujący, po przedstawieniu swoich stanowisk, będą wzajemnie zadawali sobie pytania. Celem tej rozmowy nie jest uzgodnienie jakiegoś wspólnego stanowiska ani określenie różnic, ale wzajemne wzbogacenie siebie.
Tematem pierwszej krakowskiej debaty jest zaangażowanie w naprawę świata.
- Co my, Żydzi i chrześcijanie, możemy i powinniśmy robić, aby ten świat był lepszy, ażeby ograniczyć cierpienie, ból i nędzę egzystencji?
- Czy jesteśmy odpowiedzialni za cały świat, czy tylko za nasze najbliższe otoczenie?
- Czy wszyscy powinniśmy się angażować całym sobą, czy wystarczy, że niektóre jednostki, przy wsparciu pozostałych, poświęcą swoje życie dla innych?
Punktem wyjścia jest następująca refleksja:
Cierpienie, okrucieństwo i zło są prawdziwe, ciągle obecne w naszym życiu, w życiu naszych bliskich , teraz, tutaj i tam, w życiu całej ludzkości i całego świata. Obecność zła wymaga naszej aktywne postawy. Po doświadczeniu Zagłady świat niewiele się nauczył i niewiele się zmienił. Od zakończenia II wojny światowej ciągle mamy do czynienia z ludobójstwem, nienawiścią, zbrodnią i przemocą. Ciągle znajduje się gdzieś ktoś, kto uzurpuje sobie prawo do stanowienia, kto ma żyć pełnią życia, kogo należy zmarginalizować lub wręcz unicestwić. Jesteśmy świadkami niesłychanej eskalacji wrogości między ludźmi. I musimy sobie postawić pytanie: jakimi świadkami jesteśmy, kim jesteśmy, jakimi ludźmi jesteśmy?
Bogdan Białek