Makuch and Halevi

Dlaczego nieżydowski Polak zdecydował się poświęcić swoje życie kulturze żydowskiej

Makuch i Halevi

ŹródłO: 30. Festiwal Kultury Żydowskiej

Z okazji jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, gośćmi specjalnego wydania rozmów Taube Center for Jewish Life and Learning byli Janusz Makuch, założyciel i dyrektor FKŻ oraz Yosi Klein Halevi - pisarz i publicysta.

Trudno uwierzyć, ze pierwsza edycja FKŻ odbyła się ponad 30 lat temu. W roku 1988 – w cieniu walącego się reżimu komunistycznego – dwóch nieżydowskich działaczy zdobyło się na niemożliwe: po raz pierwszy od końca II wojny światowej tematy żydowskie stały się na nowo częścią życia społecznego i kulturalnego.

Yosi Klein Halevi zaprasza: oto moja rozmowa z moim kochanym Januszem Makuchem, wspaniałym twórcą i dyrektorem Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, najlepszego Festiwalu Kultury Żydowskiej na świecie. Ta głęboka, bardzo osobista rozmowa skupia się na Janusza motywacji: dlaczego nieżydowski Polak zdecydował się poświęcić swoje życie kulturze żydowskiej, co porusza go w judaizmie i Izraelu oraz dlaczego ten festiwal jest dla Janusza kadiszem (modlitwą – jak zauważa Janusz – która jest nie o śmierci, ale o życiu) za polskich Żydów.

Rozmowa spotkała się z bardzo dużym odzewem słuchaczy z całego świata. Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu napisała: ta rozmowa była dla mnie oświeceniem; otworzyła mi oczy na wiele spraw, pokazała mi wiele punktów widzenia. Bardzo dużo się z tej rozmowy nauczyłam, za co bardzo bardzo dziękuję.

Zapraszamy do posłuchania nagrania rozmowy (w języku angielskim), którą prowadziła Helise Lieberman, na kanale Taube Center for Jewish Life and Learning na YouTube.

PROGRAM I TRANSMISJE WYDARZEŃ 30. FKŻ |BILETY | WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE