Zaproszenie na krakowskie obchody Dnia Judaizmu
16/01/2025 | Na stronie od 12/01/2025
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to czas refleksji i modlitwy
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to czas refleksji i modlitwy, który pomaga nam odkrywać korzenie chrześcijaństwa. Ojciec Święty Jan Paweł II przypominał, że judaizm „nie jest religią zewnętrzną wobec chrześcijaństwa, lecz czymś głęboko z nim związanym”.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - Zaproszenie
Program:
czwartek 16 stycznia 2025
godz. 17:00
Kaplica św. Doroty przy kościele św. Katarzyny | ul. Augustiańska 7
- LITURGIA SŁOWA pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza
- KOMENTARZ BIBLIJNY: s. dr Teresa Huspeková CHR
- MUZYKA: Florent de Bazelaire z zespołem VoctEnsemble
godz. 18:15 | Synagoga Tempel | ul. Miodowa 24
- WSPOMNIENIE O BŁOGOSŁAWIONEJ PAMIĘCI TADEUSZU JAKUBOWICZU
- Pani Helena Jakubowicz | Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie
- ks. prof. Łukasz Kamykowski | Przewodniczący Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej oraz inni zaproszeni goście
- PROWADZENIE: dr Jakub Drath | Klub Chrześcijan i Żydów
- MUZYKA: Florent de Bazelaire z zespołem VoctEnsemble
Relacja dodana 16 stycznia 2025.
Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze":
Rozpoczęły się obchody tegorocznego Dnia Judaizmu. Centralne w tym roku we Wrocławiu. My mieliśmy radość i zaszczyt włączyć się w obchody krakowskie, opowiadając wczoraj w Klubie Inteligencji Katolickiej, o naszej trosce o pamięć o żydowskich mieszkańcach Mszany Dolnej oraz działaniach dla dialogu i wzajemnego szacunku. Bardzo dziękujemy tak szacownej instytucji za zaproszenie do Krakowa, a uczestnikom za serdeczny odbiór, aktywność, zainteresowanie i wspólny śpiew - modlitwę o pokój i dobro. Wiele osób chciało jeszcze potem porozmawiać, co ogromnie nas cieszy. Dziękujemy zarządowi KIK-u za ugoszczenie nas herbatą/kawą i domowym ciastem, ofiarowane książki.
Krakowskiemu środowisku przedstawiliśmy prezentację zawierającą zarówno historię naszych wieloletnich działań, jak ich motywację, ilustrowane fotorelacją z upamiętnień, uroczystości, codziennej pracy z młodzieżą, mieszkańcami, migawkami z naszych projektów edukacyjnych, warsztatów i koncertów. Uzupełnieniem wykładu była muzyka w wykonaniu naszego Kuby - melodie żydowskie, hymn szabatowy i psalmy. Uczestnicy otrzymali naszą monografię o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej, której 2. wydanie zawiera też nieco informacji o życiu i śmierci mszańskich Żydów oraz naszych działaniach dla ich upamiętnienia. Usłyszeliśmy wiele dobrych słów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni!
Niech podsumowaniem będą słowa, którymi zaczęliśmy spotkanie, w nawiązaniu do naszego logo: płomienia świecy, stylizowanego na hebrajską literę. Parafrazując nieco rabina słowa Jonathana Sachsa: można spotkanie religii traktować jak pole walki; do czego to prowadzi, wiemy aż nadto dobrze. Ale można też rozumieć inne religie/kultury jako kolejne płomienie światła. Dodane do naszego, powodują, ze w świecie jest jaśniej, cieplej, przyjaźniej. Dotyczy to zwłaszcza relacji chrześcijańsko-żydowskich, które powinien cechować ogromny szacunek: zgodnie z nauczaniem Kościoła, religia żydowska nie jest dla chrześcijaństwa czymś zewnętrznym, lecz świętym korzeniem naszej wiary.
Kardynał Grzegorz Ryś, na inauguracji dzisiejszych ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu, powiedział: "Nie ma Bożego Narodzenia bez Chanuki". My byśmy dodali: "Nie ma Wielkanocy bez Paschy, Zielonych Świąt bez Szawuot, nie ma Jezusa bez Jego narodu i religii. To są po prostu nasze korzenie.