22. FESTIWAL „KAMERA DAWIDA” 4-10.11.2024

22 Kamera Dawida - plakat

Źródło: Kamera Dawida

4 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”.

To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie.

Organizatorzy zaprezentują warszawskiej publiczności najciekawsze współczesne produkcje o tematyce żydowskiej oraz produkcje zaangażowane, w których podejmowane są kwestie antysemityzmu oraz innych przejawów wykluczenia. Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym odbywającym się w Warszawie oraz online.

IDEA FESTIWALU

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskie "KAMERA DAWIDA" istnieje od 2003 r. To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie.

Zespół Festiwalu od 22 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Naszym celem jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi i najnowszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata

Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.

Podczas 20 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 1000 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

  1. KAMERA DAWIDA została objęta patronatem honorowym przez prezydenta M. St. Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Projekcje WJFF 2024 w kinach: od 4 do 10 listopada (Warszawa: Muzeum POLIN, Kino Muranów, JCC Warszawa, CKF im. Andrzeja Wajdy oraz VOD Warszawa) online: 15-30 listopada (Vod.Warszawa.pl)

WJFF 2024

Program: Filmy konkursowe:

Muzeum POLIN od 12 lat wspiera festiwal jako główny partner. Filmy zakwalifikowane do konkursu będą walczyły o „GRAND PRIX – POLIN”.

„PRAWDZIWY BÓL” reż. Jesse Eisenberg

Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni premiera filmu „Prawdziwy ból” w reż. Jessego Eisenberga. Bilety na pokaz w POLIN wyprzedały się w zawrotnym tempie. Dziękujemy naszym widzom wielkie zainteresowanie tym pokazem i zapraszamy na pozostałe seanse.
„Prawdziwy ból" to historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji'ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży, odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje.

Drugi pokaz „Prawdziwego bólu” odbędzie się w piątek 6 listopada o g. 20:15 w kinie Muranów:

KINO MURANÓW: Pokazy festiwalowe: JCC Warszawa: Spotkanie z Miriam Synger poświęcone jej najnowszej książce „Dziennik Rut”. (wtorek, 18.00)

Partnerzy wydarzenia:
  • Miasto Stołeczne Warszawa
  • Mazowsze serce Polski / Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Mazovia Warsaw Film Commission
  • 20thCenturyStudiosPolska
  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego