78. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ - 27 STYCZNIA 2023

Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Źródło: MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

27 stycznia 2023 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa ocalałego Mariana Turskiego “Auschwitz nie spadło z nieba”.

O ile w 1942 r. kształtowała się funkcja Auschwitz jako ośrodka zagłady, to w 1943 r. przybrała ona charakter przemysłowy. Wiosną tego roku Niemcy ukończyli na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau budowę czterech instalacji, w których znajdowały się komory gazowe, ale także nowoczesne urządzenia do kremacji zwłok.

  • Odwiedzający Miejsce Pamięci mogą dziś zobaczyć ruiny budynków, które stały się symbolem zagłady Żydów, ale też innych zbrodni popełnianych w Auschwitz na Polakach, Romach, Rosjanach i ludziach innych narodowości. Zachowały się jednak plany architektoniczne i konstrukcyjne, które dobitnie ukazują, co człowiek - nawet znakomicie wykształcony - jest w stanie zrobić w imię ideologii. Wszystkie te pozostałości są wymownym ostrzeżeniem dla ludzkości, jakże wymownym dziś w świetle zbrodni wojennych dokonywanych przez Rosję na Ukrainie - podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Na obchody zapraszamy wszystkich Ocalałych z Auschwitz – każdego z jedną osobą towarzyszącą. Prosimy o bezpośredni kontakt z zespołem organizacyjnym.

Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

O historii Auschwitz mówimy w naszych lekcjach internetowych oraz cyklu podcastów „O Auschwitz”.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

(Materiał dodany 30 stycznia 2023 r.)

Więcej:

- Obchody w Rzeszowie i na Podkarpaciu
- ZAPAMIĘTAJ. ŚWIADECTWO JANA KARSKIEGO
- Uroczystość Collegium Novum UJ

Magazyn Memoria

-  Magazyn Memoria (PL) Nr. 64, (01/2023).  ZNOWU NADSZEDŁ CZAS KONIECZNYCH LUDZKICH WYBORÓW. 78. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ

-  Magazyn Memoria (PL) Nr. 63, (12/2022), w tym m.in.:  80. rocznica podpisania deklaracji na temat prześladowania Żydów upamiętniona w brytyjskim parlamencie,  sesja plenarna IHRA w Göteborgu,  posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście 

ZAPAMIĘTAJ. ŚWIADECTWO JANA KARSKIEGO

Jana Karskiego zagra David Straithairn, nominowany do Oscara za film Good night and Good Luck, znany także z filmów Lincoln i Nomadland.

Warszawska premiera odbędzie się na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w roku, w którym przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego to więcej niż spektakl o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawienie stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne.

The National Library of Israel events