Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.
Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.
29/08/2022 | Na stronie od 29/08/2022
Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
WYDARZENIA DLA NAUCZYCIELEK/I I EDUKATOREK/ÓW W RAMACH 78. ROCZNICY LIKWIDACJI LITZMANNSTADT GETTO
SPOTKANIE Z AUTORKĄ "BEZSENNOŚĆ JUTKI" - DOROTĄ COMBRZYŃSKĄ - NOGALĄ
Spotkanie skierowane do nauczycielek i nauczycieli.
Książka „Bezsenność Jutki” powstała w 2012 roku, przy okazji 70. rocznicy Wielkiej Szpery.
Tytułowa bohaterka jest kilkuletnią dziewczynką, która próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W getcie jest z dziadkiem i ciotką.
Książka ukazała się z inicjatywy Centrum Dialogu pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jest opowieścią o wojnie i losie dzieci, które jej nie rozumieją, ale też o okrucieństwie, które na nie spada.
O książce opowie autorka, Dorota Combrzyńska-Nogala.
Organizatorzy: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Wydawnictwo Literatura Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi | ul. Wojska Polskiego 83
Zapisy pod adresem mailowym: edukacja@centrumdialogu.com
LEKCJA O WIELKIEJ SZPERZE I SPOTKANIE Z DZIEĆMI HOLOCAUSTU
Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.
Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.
W 80. rocznicę tych wydarzeń dwie Ocalałe: Irena Szczurek oraz Zofia Rosset podzielą się swoimi historiami z młodzieżą z łódzkich szkół średnich.
Spotkanie z Ocalałymi poprzedzi wstęp historyczny edukatora Centrum Dialogu – Michała Adamiaka.
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi | ul. Wojska Polskiego 83 Zapisy dla szkół pod adresem mailowym: edukacja@centrumdialogu.com
78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznica Wielkiej Szpery
Źródło: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Uroczyste obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy Wielkiej Szpery.
Główne uroczystości odbędą się 29 sierpnia 2022 r. Wydarzenia towarzyszące planowane od 22 sierpnia do 11 września 2022 r.
29 sierpnia to symboliczna data
- w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane.
Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.
We wrześniu 2022 roku przypada także 80. rocznica tzw. Wielkiej Szpery, w wyniku której do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono oficjalnie ponad 15 tysięcy osób, w tym niemal wszystkie dzieci poniżej 10 roku życia, chorych i osoby starsze, ale w rzeczywistości liczba ta sięgała 20 tysięcy. Tym samym zakończyła się trwająca od stycznia do września 1942 r. akcja deportacji Żydów, której ofiarą padło ponad 70 tysięcy osób.
Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Przemówienia i listy / Speeches and letters (EN)
- Henryk Panusz (EN)
- Letter from the President of the Republic of Poland (EN)
- Wicemarszałek Piotr Adamczyk (EN)
- Prezydent Hanna Zdanowska (EN)
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski (EN)