DEBATA O ANTYSEMITYZMIE NIE TYLKO STADIONOWYM
04/10/2021 | Na stronie od 15/11/2021
Źródło: Stowarzyszenie Nigdy Więcej
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’, prowadzące kampanię ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’, zorganizowało debatę online na temat stadionowego antysemityzmu i nietolerancji w Polsce i w Europie.
Antysemityzm pozostaje dużym problemem na stadionach i wokół nich – zarówno w Polsce, jak i w świecie. Problem jest niestety zbyt często bagatelizowany przez sportowe władze i media. Podczas spotkania zaprezentowane zostały rezultaty poświęconego tej tematyce międzynarodowego projektu edukacyjnego ‘Changing the Chants’, który zrealizowano we współpracy z Domem Anny Frank (Amsterdam) oraz klubami piłkarskimi Borussia Dortmund i Feyenoord Rotterdam.
Debatę otworzył dr hab. Rafał Pankowski, profesor Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i sieci Futbol przeciwko Rasizmowi w Europie.
Rezultaty monitoringu antysemityzmu i rasizmu na polskich stadionach zaprezentowała współautorka ‘Brunatnej Księgi’ dr Anna Tatar, współpracowniczka Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. – ‘Antysemickie flagi, symbole, okrzyki i przyśpiewki są od lat bezkarnie propagowane w środowisku pseudokibiców. Uderzający jest brak reakcji na te zdarzenia ze strony władz piłkarskich, klubowych oraz władz miasta, które udzielają wsparcia finansowego klubom i wynajmują im obiekty sportowe’ – powiedziała.
Dr Wojciech Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił założenia projektu edukacyjnego ‘Changing the Chants’. Jego celem jest pogłębienie zrozumienia, jak ważną rolę w przeciwdziałaniu antysemityzmowi może odgrywać edukacja pozaformalna prowadzona przez kluby sportowe. Opracowanie dobrych praktyk, w oparciu o doświadczenia i współpracę klubów z różnych krajów, pozwoli na tworzenie przyjaznych i otwartych społeczności kibicowskich w całej Europie i poza nią. Projekt ten jest wspierany przez program Unii Europejskiej ‘Prawa, równość i obywatelstwo’.
Ponadto w trakcie debaty wystąpił dr Maciej Kozłowski, były ambasador Polski w Izraelu i autor książki ‘Naród Wybrany – Cracovia Pany. Z wielokulturowej historii polskiego sportu’ (wydanej przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ w 2015). W krótkim rysie historycznym omówił rolę Żydów w polskiej piłce: ich zasługi dla rozwoju tego sportu, ich udział w postawaniu pierwszych klubów i w rozgrywkach. Przedstawił również sylwetki zawodników pochodzenia żydowskiego: Józefa Lustgartena, Ludwika Gintela i Leona Sperlinga, którzy z ogromnymi sukcesami występowali jako reprezentanci Polski.
Problem antysemityzmu nie tylko stadionowego przedstawił dr Sebastian Rejak z American Jewish Committee – biuro w Europie Środkowej.
Organizatorem dyskusji było Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’, a partnerami: FARE oraz AJC - Central Europe.
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną, apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’.
Pomysłodawcą akcji ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ był śp. Marcin Kornak (1968-2014), wieloletni prezes Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Kampania ta jest prowadzona od połowy lat dziewięćdziesiątych i ma na celu przeciwdziałanie rasizmowi i dyskryminacji na stadionach. Jej istotną część stanowi prowadzenie monitoringu treści rasistowskich i antysemickich, a także informowanie o nich opinii publicznej.
Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ