Stanowisko Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie dotyczące skandalicznego uzasadnienia umorzenia postępowania w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”
19/04/2021 | Na stronie od 19/04/2021
Źródło: KIK w Warszawie (PDF)
OŚWIADCZENIE
Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 19 kwietnia 2021 r.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza*. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.
Wspomniane uzasadnienie jest:
- obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie;
- obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych;
- obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie;
- obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem, 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”;
- obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom;
- obrazą tradycji KUL-u, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej;
- obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie
Czytaj więcej:
Sprawa aktywności wykładowej ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej Żydów i judaizmu. Okoliczności, kontekst oraz informacje. uzupełniające (Materiał z archiwum strony www Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów)
Kłamstwo krwi, legendy mordu rytualnego
- "Krew. Łączy i dzieli" - wystawa czasowa, Muzeum POLIN. "Wystawa "Krew. Łączy i dzieli" została otwarta w Muzeum POLIN 13 października 2017 i potrwa do 29 stycznia 2018 roku. Inspiracją do jej zorganizowania była ekspozycja w Jewish Museum London, która w sposób przekrojowy prezentowała zagadnienie krwi w kontekście kultury żydowskiej."
- Relacja audio: Kłamstwo krwi. Transformacja legendy mordu rytualnego, Muzeum POLIN. "Jaki jest związek między legendą mordu rytualnego a postrzeganiem Żydów i judaizmu? W jaki sposób legenda przetrwała od średniowiecza do czasów współczesnych? Na te i inne pytania odpowie prof. Jolanta Żyndul."
- Pogrom Żydów w Kielcach. "W czwartek, 4 lipca 1946 r. tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą, która zainicjowała wybuch przemocy, była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci."
- "Mord rytualny" Legendy o krwi. Antropologia przesądu
- Polish Catholic University Professor Who Endorsed Violently Antisemitic ‘Blood Libel’ Exonerated by Disciplinary Committee. A professor at Poland’s leading Catholic university has been spared from disciplinary action and exonerated for a lecture he delivered in 2018 in which he claimed that Polish Jews had engaged in ritual murder — one of the deadliest antisemitic falsehoods to have persisted over the centuries. Ben Cohen, The Algemeiner 24 III 2021.