Muzeum POLIN przypomina historię gett w okupowanej Polsce
01/10/2020 | Na stronie od 05/08/2022
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Wystawa stała Muzeum POLIN wzbogaciła się o nową instalację. Prezentuje ona losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani w gettach.
Najbardziej znane jest getto w Warszawie, ale Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce 600 takich zamkniętych obszarów dla mniejszości żydowskiej, m.in. we Lwowie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, czy Tarnowie. Pierwsze z nich powstało 81 lat temu, 8 października 1939 roku.
Nowa część ekspozycji, którą znajdziemy na antresoli w muzealnej galerii „Zagłada”, upamiętnia te właśnie getta i ich przymusowych mieszkańców. Zwiedzający zobaczą osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu: listy, dzienniki oraz grafiki i szkice. Ich autorów i autorki łączy traumatyczne doświadczenie izolacji, tęsknoty, lęku o własne życie i troski o bliskich.
Z archiwalnych dokumentów wyziera cierpienie związane z głodem, niepewność jutra i poczucie bliskości śmierci. Te wszystkie uczucia odnajdujemy w zapiskach i rysunkach pochodzących ze zbiorów Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Prezentowane obiekty będą systematycznie wymieniane, aby zwiedzający mogli poznać jak najwięcej tych świadectw.
Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu Fundacji Koret oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
ZAŁĄCZNIKI: Transkrypcja filmu o nowej części wystawy stałej, która została poświęcona gettom w okupowanej Polsce POBIERZ PLIK 2.11 KB / TEXT/PLAIN