Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żonkile 2020 - wirtualnie.
Dołącz wirtualnie! Akcja społeczno-edukacyjna
19/04/2020 | Na stronie od 19/04/2020
Już po raz ósmy zachęcamy Państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Po raz kolejny pragniemy upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku do grona Ambasadorów akcji dołączyli: nasi wolontariusze, Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski.
"Nie wyobrażam sobie siebie niepamiętającego" - obejrzyjcie film, w którym Andrzej Seweryn, Ambasador akcji Żonkile, mówi, dlaczego warto pamiętać ??
Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności
Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.
W tym roku, wyjątkowo, na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.
Wystarczy ze strony POBRAĆ SZABLON, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym WIDEOINSTRUKCJA, widoczna także powyżej).
Zdjęcie z gotowym żonkilem opatrujemy hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Jeśli publikujecie post na Facebooku, koniecznie oznaczcie także nasz główny profil muzealny @polinmuseum.
Co, jeśli nie mamy w domu drukarki? Nie wszystko stracone! Możemy zaangażować się w akcję, dodając nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka jest dostępna tutaj >>
Zachęcamy także do dzielenia się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która pojawi się 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajmy o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile.
Żonkilowe naklejki. W najnowszych wydaniach Tygodnika Powszechnego (zasięg ogólnopolski), Newsweeka (województwo mazowieckie) oraz w Stołecznej Gazecie Wyborczej dostępne będą komplety żonkilowych naklejek. Zachęcamy do naklejenia ich w widocznych miejscach, a także robienia z nimi zdjęć i pokazywania w mediach społecznościowych.
Przygotowaliśmy także specjalną rocznicową grafikę, którą można wydrukować i powiesić w widocznym miejscu – na przykład w oknie. Grafika jest dostępna tutaj >>
W tych niepewnych czasach wspomnijmy tych, którzy ginęli bez żadnej nadziei, sami pielęgnując życzliwość, wzajemny szacunek, troskę o dobro wspólne i solidarność z potrzebującymi.
Choć nie możemy się spotkać, bądźmy tego dnia razem. Niech połączy nas Pamięć.
19 kwietnia zachęcamy również do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.
20 kwietnia zapraszamy szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych online.
Akcję Żonkile 2020 wspierają:
- Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu
- Dom Spotkań z Historią
- JCC Warszawa
- Łazienki Królewskie
- Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
- Nowy Teatr w Warszawie
- Ośrodek Kultury Muzułmańskiej
- Prom Kultury Saska Kępa
- Teatr Ochoty
- Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
- Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
- Państwomiasto
- Otwarta Pracownia Jazdów 3/6
- Muzeum Warszawy
- Amnesty International