75. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto
29/08/2019 | Na stronie od 25/08/2019
Główne uroczystości - 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i o godz. 12.30 na stacji Radegast. Wydarzenia towarzyszące planowane są w dniach 25 - 31 sierpnia. Będą ci, którzy przeżyli - Ocaleli z Litzmannstadt Getto, ich rodziny z całego świata, a także mieszkańcy Łodzi i regionu oraz wszyscy ci, którzy chcą oddać hołd ofiarom Zagłady. /Centrum Dialogu im. Marka Edelmana/
UROCZYSTOŚCI GŁÓWNE - program
- 11.00 - Uroczystości religijne na cmentarzu żydowskim (zapalanie zniczy)
- 12.00 - Marsz pamięci z cmentarza żydowskego na Stację Radegast
- 12.30 - Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast (składanie kwiatów)
- 15.30 - Symboliczne wkopanie kamienia węgielnego pod pierwszą w Polsce powojenną synagogę
- 20.00 - „Tęskniąc za domem...“ – koncert jazzowy inspirowany muzyką graną w latach 1945-1949 przez artystów ocalałych z łódzkiego getta tworzących zespół The Happy Boys.
Wspólna modlitwa na cmentarzu
Podczas uroczystości wspólna modlitwa na cmentarzu - modlili się Psalmem 130 - abp Grzegorz Ryś, przedstawiciele bratnich Kościołów Chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego), Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Dawid G. Szychowski - Rabin Łodzi.
Abp Grzegorz Ryś - msza w 75. rocznica likwidacji łódzkiego getta. /25.08.2019/
„Nikt z nas nie zna odpowiedzi na pytania skąd się biorą takie dramaty, skąd się bierze taki ogrom zła. Nikt z nas nie myśli o sobie tak dobrze, żeby być przekonanym, że sami jesteśmy w stanie takie zło powstrzymać. Cieszymy się obecnością Boga między nami i tym pozdrowieniem Pokój wam, które jest pełne mocy i łaski”- mówił Metropolita łódzki podczas Mszy Św. sprawowanej w 75. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetto.
Abp Grzegorz Ryś - zaproszenie do udziału w obchodach
Wystawy:
Więcej:
ŻIH - getto łódzkie
"Litzmannstadt-Getto, bo tak brzmiała oficjalna nazwa getta łódzkiego, było drugim pod względem wielkości gettem na okupowanych ziemiach polskich. Od momentu powstania w lutym 1940 roku przeszło przez nie 200 000 osób. Liczba ta obejmuje żydowskich mieszkańców Łodzi i okolicznych miast, a także Żydów deportowanych z Niemiec, Austrii, Luksemburga, Czech."
Getto łódzkie /dzieje.pl/
" W ciągu pierwszych kilku miesięcy trwania wojny co chwila pojawiały się obwieszczenia oznajmiające kolejne zakazy i nakazy, którymi objęci byli Żydzi. Władze okupacyjne dążyły do całkowitego wyodrębnienia i wyłączenia ich ze społeczności oraz ograniczenia im swobody poruszania się."
Koniec L-stadt Ghetto. /Newsweek/
"Ona też miała zniknąć. Wraz z matką i ojcem pod lufami niemieckich karabinów i z innymi Żydami mieli zacierać ślady zbrodni w getcie. Mieli także nie przeżyć, bo Niemcy kazali im już wykopać swoje groby. Był styczeń 1945 roku, nadciągała ofensywa Armii Czerwonej. Niemcy kazali wszystkim przyjść na apel."